Zen Bahçesi Nasıl Yapılır

Ülkemiz koşullarında bahçe sahibi olan şanslı kişilerden biriyseniz ve bahçelerinize farklı dekorasyonlar yapmak istiyorsanız, zen bahçesini fikrini değerlendirebilirsiniz. Bir Japon bahçesi çeşidi olan Zen bahçesi, doğal unsurlar ile yapılır. Zen bahçelerinde genel olarak kum, çakıl, çimen ve kayalar bulunur. Bunlarla birlikte bambular, zen heykelleri ve su kanalları bahçenin zenginleşmesine katkı sağlayacaktır. İsterseniz zen bahçesi yapmak için fikirleri değerlendirelim

Öncelikle bahçenizin küçük ya da büyük olması fark etmez. Bahçe zeminini düzleştirip üzerine küçük çakış taşları ve küçük boyutlardaki kayalar koyarak işe başlayabilirsiniz. Bu işlemin ardından tırmık kullanmanız daha doğal bir görüntü yaratacaktır. Dar alanları daha geniş gösteren bu fırsatlar genel olarak çok ekonomiktir ve kolayca hazırlanabilir. Bu bahçeyi oluşturmak için ufak adalar da düşünülebilir. Bahçenizde çim tercih edebilir ya da hiç çim kullanmayabilirsiniz. Ayrıca bahçede uzun süre dayanabilen bitkiler kullanmanız gerekir. Çim tercih ediyorsanız düzenli olarak sulamaya ve biçmeye özen gösterin. Çimle susuz kaldıklarında çok kısa sürede canlılıklarını kaybedecektir.

Zen bahçelerinde kullanılan her objenin bir anlamı vardır. Bu bahçeyi yapmadan önce, zen kültürü hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin; bahçede kullanılan ufak adalar Japon adalarını temsil eder. Bahçede kullanılan çakıllar ise okyanusları temsil etmektedir.

Zen bahçeleri genel olarak huzurlu ve sakin bahçelerdir ve bu şekilde tasalanır. Bu nedenle bahçenizde çok fazla obje kullanmamaya özen gösterin. Kalabalık ortam hem gözü yorar hem de ruhunuzu sıkar.

Bitki yetiştirmek istemeyen ve sade mekanlarda dinlenmek isteyenler için zen bahçeleri mükemmel bir alternatif olacaktır.

zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi

Bir cevap yazın