Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Evin en özel köşesi yatak odalarıdır. Konuklarınızı ağırladığınız salon ve oturma odası, hoşlandıklarınızla yemekler yediğiniz mutfaklar tüm bu odaların dekorasyonunu onları düşünerek yapabilirsiniz. Ancak yatak odasına geldiğinde dekorasyon tamamen size hitap eden, sizin ürününüz olabilir. Dilediğiniz renkleri, mobilyaları, dilediğiniz tasarımları kullanabileceğiniz bu odanızda yaratıcılığın hudutlarını zorlayabilirsiniz. Evin geri kalanından tamamen bağımsız apayrı bir stilde de döşeyebilirsiniz. Tüm konutu son derece çağdaş, yenilikçi tasarımlar bezerken yatak odanızd cibinlikli prenses yatakları kullanabilir, yeterde uzanma koltuğunun yanına makyaj masanızı yerleştirebilirsiniz. Tabiki yatak odası dekorasyonunu tasarılarken şayet bu odayı çiftler kullanacaksa ortak bir dekorasyon dili tanımlamakta fayda var, yoksa tamamen prenses odası gibi döşenmiş odada uyanan kocalar mesele çıkarabilirler.

Yatak odası meskeni nasıl olmalı?

Ilk sualimiz tabiki yatak odası meskeni nasıl olmalı. Bu sualin yanıtındaki ayrıntılara siz yanıt verebilirsiniz ancak genel itibari ile bir kaç noktaya dikkat çekebiliriz. Yatak odasında yatağa uzandığınızda karşınıza pencere gelecek biçimde yatak meskeni yapılmamalı. Perde ne kadar kalın olursa olsun güneş doğduğu anda ışık gözünüze kazanç, sizi uyandırır. Aynı biçimde yağmur yağdığı gecelerde çakan şimşekler de sizi uyandırabilir. Odada bir tarafta penere varsa bunu yatağın baş kısmına almak en doğrusudur. Genelde kalorifer petekleri ve ısıtıcılar da pencere önlerine yerleştirildiği için bu açıdan da yatağın konumu doğru olur. Başka Bir Deyişle yatağın baş kısmına kalorifer petekleri ve ısıtıcılar gelmemelidir. Şayet gece yatarken çok üşüyorsanız ısıtıcıları ayak kısmınıza yakın yerlere yerleştirebilirsiniz. Komodinleri yatağın baş ucu kısmına yerleştirmelisiniz. Zati genel kullanım da bu biçimdedir. Başucu lambalarını aynı biçimde komodinlerin üzerine yerleştirmeli, yataktan kalkmadan uyuduğunuz yerden yakıp söndürebileceğiniz bir biçimde yerleştirmelisiniz. Ayrıca makyaj masası ya da tuvalet aynasını günün hangi saatlerinde sıklıkla kullanıyorsanız ona göre oda içinde konumlandırabilirsiniz. Başka Bir Deyişle sabahın erken saatlerinde daha çok kullanıyorsanız güneşi karşınıza alacak biçimde yerleştirebilirsiniz.

Klasik yatak odası renkleri ve dekorasyon

Bu odada eşyaların meskeni çok önemli. Yatağı, komodinleri ve şifonyeri yerleştirdikten sonra dolapları istediğiniz yere koyabilirsiniz. Burada yalnızca kapakların rahatlıkla açılıp kapandıklarına dikkat etmek gerekli. Değişik yatak odası dekorasyon örnekleri yazımızdan da tasarım örnekleri görebilirsiniz.

Bir cevap yazın