Yaşam Tarzınıza Uygun Zemin Kaplaması Seçimi

Bir ev sahibi olarak, yaşam alanınız için çok çeşitli döşeme seçeneklerine sahipsiniz. Günlük aktivitelerinizi ve hobilerinizi yönetmeyi kolaylaştırmak için yaşam tarzınıza uygun döşemeyi seçin. Eviniz için döşeme seçmek için bu ipuçlarını izleyebilirsiniz.

Yaşam Tarzınıza uygun Parke Seçerken Kendinize Sormanız Gereken Sorular

Yeni zemin kaplaması için alışverişe başlarken kendinize aşağıdaki soruları sorun.

 • Zeminimin kullanım sıklığı ne olacak? Sık sık eğlenmeyi planlıyorsanız, yüksek trafiğe dayanabilecek bir zemine ihtiyacınız var. Öte yandan, bir yatak odasını yeniden tasarlıyorsanız, estetiğe veya rahatlığa odaklanabilirsiniz.
 • Nerenin zeminini seçiyorum? Banyoya yeni parke döşeyecekseniz, döşeme malzemeniz neme dayanıklı olmalıdır. Oturma odasına yeni zeminler kuruyorsanız, rahat, sıcak bir malzeme seçebilirsiniz .
 • Zemini kim kullancak? Evinizdeki kişilerin yaş aralığını mutlaka göz önünde bulundurun. Çocuklarınız için yumuşak , yaşlı kişiler için kaygan olmayan zeminler isteyebilirsiniz.
 • Zeminlerimi temizlemek için ne kadar zaman harcamak istiyorum? Estetik açıdan hoş bir malzeme istiyorsanız, onu temiz tutmak için daha fazla çaba sarf etmeniz gerekebilir. Öte yandan, yoğun bir yaşam tarzınız varsa, temizlenmesi kolay bir malzeme isteyebilirsiniz.
 • Zeminlerimin ne kadar kullanmak istiyorum? Yeni döşeme önemli bir yatırım olabilir. Uzun süre dayanan zeminler kurmayı düşünün, böylece birkaç yıl içinde tekrar değiştirmenize gerek kalmaz. Ancak, çocuklarınız varsa ve onların ilgi alanlarının büyüdükçe değişeceğini düşünüyorsanız, daha sonra değiştirebileceğiniz daha ucuz bir zemin isteyebilirsiniz.
 • Neden yeni zemine ihtiyacım var? Yeni döşemeniz söz konusu olduğunda önceliğinizi düşünün. Misafirlerinizi etkilemek için evinizin görünümünü güncellemek isteyebilir veya temizliği kolaylaştırmak için dayanıklı zemin kaplamasını tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da, neden yeni zeminler kurduğunuzu bilmek, sizin için neyin en değerli olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Yaşam Tarzınız için Döşeme

Yaşam tarzınıza bağlı olarak evinizde farklı döşeme türlerine ihtiyacınız olabilir. Hangi döşemenin sizin için en iyi olacağını keşfedin.

Evcil Hayvan Sahipleri için Döşeme

Bir veya iki evcil hayvanınız varsa, çizilmelere ve kazalara dayanabilecek dayanıklı bir döşemeye ihtiyacınız vardır. Ayrıca, evcil hayvanlarınızın evde güvenle koşabilmesi için kaygan olmayan zeminlere sahip olmak da yararlıdır. Bu az bakım gerektiren, yüksek kaliteli döşeme malzemeleri, evcil hayvan sahipleri içinen iyi seçeneklerdir.

 • Vinil: Vinil döşeme iyi bir çekiş sağlar ve evcil hayvanlarınız için rahattır. Dayanıklı, az bakım gerektiren bir döşeme malzemesi olarak evcil hayvan tüylerini hapsetmez ve neme ve çizilmelere karşı dayanıklıdır. Ayrıca evcil hayvanlarınız evin içinde dolaşırken vinil yüzeylerde daha az ses cıkarırlar.
 • Su geçirmez laminat: Su geçirmez laminatın temizlenmesi kolaydır ve çizikleri gizler. Ayrıca kazalara ve çamurlu patilere karşı koruma sağlamak için sıvılara karşı dayanıklıdır.
 • Parke: Parke döşemenin temizlenmesi kolaydır çünkü kepek toplamaz. Tüm zemini değiştirmek yerine, hasarlı veya yıpranmış bir paneli değiştirebilirsiniz. Kusurları gizlemek için elle kazınmış veya eskitilmiş ahşabı düşünün. Neme ve aşınmaya karşı daha dayanıklı olan mühendislik ürünü sert ahşabı da değerlendirebilirsiniz.
 • Karo:Karo döşeme , lekelere, çizilmelere ve suya karşı dayanıklıdır. Ayrıca temizlenmesi kolaydır ve evcil hayvan tüylerini hapsetmez.

Alerjisi Olan Kişiler İçin Döşeme

Alerjiden muzdarip olanlar, düşük uçucu organik bileşiklerle temizlenmesi kolay zeminlere ihtiyaç duyarlar. Bu döşeme türleri alerjisi olan kişileriçin en iyisidir.

 • Parke: Parke döşemenin temiz tutulması kolaydır çünkü iç mekan hava kirleticilerini tutmaz. Bu malzemeyi seçerseniz, odanızın iç mekan hava kalitesini iyileştirmek için sıfır VOC veya düşük VOC kaplama kullandığınızdan emin olun.
 • Düşük tüylü halı:  Duvardan duvara halıların görünümünü seviyorsanız, geleneksel seçeneklerden daha az kir tutan kısa tüylü halıları düşünün . Ailenizde alerjisi olan kişileri korumak için elektrikli süpürgeyle süpürmek ve profesyonelce temizlemesini sağlamak isteyeceksiniz.
 • Laminat: Laminat parke, kirleticileri biriktirmeyen kusursuz bir kuruluma sahiptir. Aynı zamanda az bakım gerektirir ve bir çırpıda temizlenir.
 • Lüks vinil: Lüks vinil döşemenin temizlenmesi kolaydır. Çizilmeye karşı dayanıklıdır, bu nedenle kir ve kalıntılar çatlakların içine sıkışmaz.
 • Fayans: Karo döşeme az bakım gerektirir ve alerjenleri çekmeyen pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Çocuklu Aileler İçin Parke

Çocuklu ailelerin, evde gerçekleşen tüm aktivitelere ayak uydurabilmeleri için dayanıklı, rahat zemin kaplamasına ihtiyaçları vardır. İşte çocuklar için en iyi döşeme seçenekleri.

 • Lüks vinil: Lüks vinil döşeme neme ve çizilmeye karşı dayanıklıdır ve küçük ayaklar için rahattır.
 • Halı: Sıcaklık ve ses sönümleyici özelliğinden dolayı aileler için en iyi döşeme seçeneklerinden biridir.
 • Karo: Karo, aşınmaya ve yıpranmaya karşı dayanıklıdır ve temiz tutulması kolaydır.
 • Parke döşeme: Sağlam parke döşeme, çocuklarınızın keyif aldığı tüm aktivitelere dayanabilir. Pislikleri temizlemek basittir.
 • Su geçirmez laminat: Su geçirmez laminat parke, çocukların aktivitelerine karşı dayanıklıdır ve dökülenleri paspas veya temizlik bezi ile silebilirsiniz.

Sık Eğlenceler ve Ev Sahipleri için Döşeme

Sık sık eğleniyorsanız, estetik açıdan hoş, az bakım gerektiren zemin kaplamasına ihtiyacınız vardır. İşte trafiğin yoğun olduğu alanlariçin en iyi zemin kaplaması içinbazı seçenekler .

 • Lüks vinil: Lüks vinil döşeme dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Çeşitli renk, doku ve boyut seçenekleri sunar ve hatta doğal ahşap veya taş gibi görünebilir.
 • Parke: Evinizde çok sayıda misafir ağırlarken parke döşeme kullanacaksanız, eskitilmiş veya elde kazınmış ahşapalmak isteyebilirsiniz . Bu eşsiz ahşap desenler kusurları maskeler ve hatta kutlar.
 • Fayans: Fayans döşeme sağlamdır ve az bakım gerektirir, böylece temizlik yerine misafirlerinizi eğlendirmeye odaklanabilirsiniz. İstediğiniz görünümü elde etmenize yardımcı olmak için birden fazla renk ve boyut seçeneği sunar.
 • Laminat: Laminat parke doğal ahşap gibi görünür ancak biraz daha dayanıklı olabilir. Eziklere ve çizilmelere karşı dayanıklıdır.

Çevreye Duyarlı Kişiler İçin Zemin Kaplaması

Döşemenizin çevreyi nasıl etkilediği konusunda endişeleriniz varsa VOC içermeyen doğal döşeme malzemelerine yatırım yapın. Ayrıca yeni malzemeler üretmek zorunda kalmamanız için uzun ömürlü bir zemin elde etmenize yardımcı olur. İşte çevre bilincine sahip olanlar için en iyi döşeme seçeneklerinden bazıları.

 • Sertağaç: Geri kazanılmış sert ağaç, uzun süre dayanması, VOC içermemesi ve doğal malzemeler içermesi nedeniyle en çevre dostu seçenektir. Zeminlerinizi bitirmeniz gerekiyorsa, düşük VOC veya VOC içermeyen bir kaplama kullanın.
 • İşlenmiş parke: Bu tür ahşap döşeme, her panel için daha az ağaç kullandığından masif parkeden daha çevre dostudur. VOC içermez ve doğal malzemeler içerir.
 • Polyester halı: Doğal malzemelere alternatif olarak polyester halı, geri dönüştürülmüş malzemeler içerir. Dayanıklıdır ve birçok renk seçeneği mevcuttur.
 • Yün halı: Halıların liflerinde genellikle VOC olsa da, bunun yerine doğal malzemelerden yapılmış bir halı bulabilirsiniz. Yün halı rahat, yumuşak ve çeşitli renklerde mevcuttur. Aynı zamanda dayanıklıdır, bu nedenle sık sık değiştirmeniz gerekmez.

Bir cevap yazın