Varaklı Ayna Modelleri

Ayna her konutta bulunan ve olmazsa olmaz aksesuarlardan biridir. Daha Önceki zamanlarda evvelden sadece yatak odasında ve banyoda bulunan aynalar günümüzde salonlara, oturma odalarına ve hatta mutfağa dahi taşınmış gidişattadır. 2020 konut dekorasyon trendlerinin başında gelen aynalar, oldukça muhteliftir.  Özellikle varaklı aynaların çokça seçim edildiği günümüzde, pek çok varaklı ayna modeli bu yazıda sizlerle. 

Aynalar 

17. Asra kadar metal yüzeylerin inceltilip pürüzsüzleştirilmesi neticeyi elde edilen ayna eşi aksesuarlar dünya genelinde kullanılmıştır. 17. Asırdan itibaren ise sırçanın keşfedilmesiyle beraber bu metalin önündeki yeri sırça almıştır. Bu inceltilmiş metallerin önüne sırçaların ilave edilmesiyle oluşan aynalar 17-19. Asır arasında bayanlar tarafından el aynası olarak kullanıldıysa da 19. Asırdan itibaren bunlar, boy aynalarına evrilmiştir. Bilim adamları, zaman içerisinde aynaların çalışma biçimlerini açıklamış ve detaylı olarak resimleme olanağı bulmuşlardır.  Seneler içerisinde muhtelif biçimlere ve boylara bürünen varaklı ayna, bayanların çantalarında ve odalarında olmazsa olmaz aksesuarlar haline gelmişlerdir. Daha sonrasında ise aynaların gelişmesiyle beraber yatak odalarına ve banyolara da aynalar, büyük boy olarak giriş yapmıştır. Mobilya sektörünün büyümesiyle, tasarımcıların ve imalatçıların artmasıyla beraber oldukça muhtelif aynalar üretilmiştir. 

Varaklı Ayna Biçimleri 

Ayna biçimleri, büyüyen mobilya ve aksesuar piyasasıyla beraber oldukça çeşitlenmiştir. Yuvarlak, oval, kare ve dikdörtgen biçimli aynaların çokça kullanıldığı asırlar artık son bulmuş; kullanılan aynalar yıldız, hilal, bulut ve hiç hipotez edilmeyecek stilde biçimler almışlardır. Sonrasında renkli ve ışıklı ayna modelleri de üretilmiş, evvelleri sadece gündüzleri kullanılan aynalar günümüzde geceleri de kullanılabilir olmuştur. Ziynetli aynalar, günümüzde varaklı modellere dönüşmüştür. Salondaki yemek masalarının arda konan, giyinme odalarının tüm duvarlarını kaplayan varaklı ayna artık konutun hemen hemen her alanında kullanılmaktadır.  Dekorasyoncuların ve mimarların düşüncelerine göre varaklı aynalar, ağırlığı ve derin sarı rengiyle insanların ruhunu dinlendiren ve konutu olduğundan daha zengin gösteren aksesuarlardır. Parlaklığı ve zengin görünmesi nedeniyle ek olarak insanlarda zengin olma hissi yaratırlar. Varaklı ayna günümüzde genelde oval ve dikdörtgen biçimde bulunmaktadır ve ebatları çoğunlukla büyüktür. Özellikle oturma odası ve yemek odasında çokça kullanılan bu varaklı aynalar, 2020 konut dekorasyon trendleri arasında hak ettiği yeri bulmuştur. 

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri

Varaklı Ayna Modelleri
2019 Seneyi En Hoş Süsleyici Ayna Modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir