Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömine kullanımı son zamlarda oldukça çoğalmış vaziyettedir. Şömine konulduğu mekânı ısıtmak ve süsleyici emelle şık durduğundan çok fazla seçim edilmektedir. Şömineler özel bir baca iletişimi bulunan sarihlikler olarak öğrenilmektedir. Aynı zamanda şömineler yalnızca konut içimde değil enin balkonunda da kullanılan bir mahsuldür. Şömineli balkon tasarımları son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiştir.

Şömineli Balkon Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  • Yakıtın iyi yanmasını sağlanmalıdır.
  • Dumanı ve yanmanın tesiriyle ortaya çıkan öbür maddeleri doğru bir biçimde dışarıya atması gerekir.
  • Olabilecek azami ısıyı uygun olacak bir biçimde mekâna yaymalıdır.
  • Etrafta bulunabilecek yanıcı malzemelerden tehlikesiz bir uzaklık sağlanmalıdır.

Şömine miktarları, tanımlanırken ve tertip edilmesi yapılırken; tabiata, binanın lüzumlarından ve mekanik idaremeliklerin getirdiği şartların dikkate alınarak hareket edilmesi oldukça ehemmiyetlidir. Şömineli balkon yapılırken tasarıma oldukça önemsenmektedir. Kullanışlı ve şık olan balkon şömineleri, mangal partileri yapılmasına da imkân sağlayabilir. Süsleyici balkon şömineleri, genel olarak natürel taşlar ile yapılmaktadır. Şömineler iki kattan oluşan mahsullerdir. Alt tarafta yer alan boşluk kısımlarına rastgele bir süsleyici obje kullanılabilir. Üstte bulunan boşlukta ise; ızgara, mangal yapılabilecek alan olarak tanımlanır. Bu stil süsleyici şöminelerde kesinlikle baca kısmının bulunması gerekir.  

Şömine Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Şömineli balkon yapılırken her şömineye ait birer baca bulunmalıdır. Bacaların enine kesitleriyle, şöminenin büyüklüğü emin oranlarla birbirlerine uygun olmalıdır.
  • Şöminenin hava giriş yerinin ağız bölgesi dışarıdan yapılıp tabana yapılacak olan hava girişi yanlardan ya da kenarlardan tertip edilir.
  • Genellikle 12 m2altına sahip olan odalara sarih şömineler yapılmaz. Fakat yeniden de yapılırsa; sarih olan bacalara, sızdırabilen pencere ve kapılardan dışarıdan gelebilecek yanma havasının erişilmesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Şöminelere ait tabanlar, duvarlar, kireçleme yeri ve duvar toplayıcısı; ateş tuğlası ya da ateş levhalarından oluşturulmalıdır. Ayrıca duvar tuğlalarının ya da taşlarının baca imaline uygun olup olmadığı şömine yapılmadan evvel hakimiyet edilmelidir. Ateşe dayanıklı beton ya da gri pik döküm denilen yapı malzemesine de imal evresi esnasında kullanılabilir.

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu

Şömineli Balkon Dekorasyonu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir