Salon Tipi Dekoratif Saksı Modelleri ve Fiyatları

Süsleyici saksılar kil, ahşap, kalay ve plastik gibi bir hayli malzemeden yapılabilir. Plastik süsleyici saksıların estetik ve çok hafif olduğu öğrenilmektedir. Bu saksıları kullanırken dikkat etkeniz gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Kil olan saksılar daha fazla sulama gerektirir. Ahşap olan saksılarda acele çürüme bulguları gözükebilir. Kalay saksılar da ise paslanma olasılığını unutmayınız. Bu kısa fakat ehemmiyetli bilgiyi verdikten sonra size salon tipi süsleyici saksı modelleri ve kullanımını anlatacağız.

Süsleyici Konut İçi Saksı Modelleri

Salon tipi süsleyici saksı modelleri hakkında bilgi vermeden evvel saksı seçerken dikkat etkeniz gereken bazı unsurları belirtmek isteriz. Süsleyici saksıların bir kısmı yalnızca estetik görünüm için planlanmış ve nebat sıhhatine uygun yapılmamıştır. Bu surattan şayet hakikat anlamda bir nebat yetiştirmek istiyorsanız buna uygun bir saksı almanız gerekmektedir. Süsleyici saksılar bir hayli renk ve çeşitte bulunabilir. Dekorasyonunuza geçimli bir saksı seçiniz ya da düz bir saksı alıp kendiniz boyayınız. Ekmek istediğiniz nebatlara uygun bir saksı almanız gerektiğini unutmayınız. Peki konutta hangi stil nebatları yetiştirebileceğinizi öğreniyor musunuz? Bunlar; lavanta, leylak, bambu, bonsai, eğrelti otu, aloe vera vb. İşte konutunuzda kullanabileceğiniz saksı modelleri:

  • Asma Saksı: Bir ip desteğiyle tavana ya da duvara asılmış saksılardır. Birden fazla saksı içine konabilir. Genelde Koltuk veya duvarın rengiyle geçim sağlar.
  • Vazo Model: Çağdaş veya olağan görünümlü bir vazo biçiminde olan saksılar salonunuza zengin bir hava katacaktır.
  • Renkli Saksı: Renkli saksılar ile alan daha canlı görünecektir. Bu saksılarda ayrıca değişik desenler de yer alabilir. Dekorasyonunuza göre istediğiniz renk ve desen geçimini kullanabilirsiniz.
  • Ayaklı Saksı: Yerden ayaklar sayesinde yükseltilmiş süsleyici saksılardır. Genelde çağdaş stilli konutlarda kullanılır. Ayak için metal ya da ahşap seçim edilmektedir.
  • Sanatsal Saksı: Muhtelif biçim ve kıvrımlar verilmiş saksılardır. Misalin; insan suratı, hayvan, gemi vb. biçimlerde olabilir.

Süsleyici saksı modelleri bu biçimdedir ve maliyetleri rakamına ya da istenilen tasarıma göre değişmektedir. Genel bir maliyet aralığı vermek gerekirse 15 liraya da süsleyici bir saksı bulunabileceği gibi 300 liraya da süsleyici bir saksı bulunabilir.


Bir cevap yazın