Salon Dekorasyonunda Duvar Kaplama Örnekleri

Gözümüzün nuru, konutumuzun sergeni, sosyal yaşamımızın en önemli parçası salonlarımız. Sevgili salonlarımızı başka bir deyişle gerçeğinde iş dışında geçirebildiğimiz biraz zamanı da en konforlu, en yararlı biçimde geçirmek istiyoruz. Konut konforunu sağlayan en önemli etken konutun içerisindeki uyum, dekorasyon özellikleri ve ışıklandırmadır. Bazı yerlerde ışıklandırma konut dekorasyonun bütün bir parçası olarak görülmese de biz ışıklandırma, aydınlatma tasarımları ve tasarılamasını netlikle konut dekorasyonunun çok önemli bir parçası olarak görüyoruz. Daha önceki yazılarımızda da konut dekorasyonunda ışıklandırmanın ne kadar önemli olduğu, bu ışıklandırma stillerini seçerken ne kadar dikkatli olmak gerektiğinden bahsetmiştik. Bugünkü yazımızda ise salon dekorasyonunda duvar kaplama örnekleri, bu duvar kaplamalar nasıl yapılır ve kaç çdenktir mevzularında bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi salon dekorasyonunda taban, tavan ve duvarlar tüm konut dekorasyonundan bağımsız olarak ayrıca planlanır. Bütün bir bağımsızlık demeyelim de buradaki nokta dekorasyonda kullanılan malzemelerin genelde yapı malzemesi özellikleri göstermesi ayrıştırma noktası denebilir. Oda duvarlarınızı belki kırıp yine taş olarak yaptıramazsınız ya da bambu ile kaplatamazsınız ancak bunları duvar kaplamaları ile tıpkı gerçekten de duvar bu malzemeden yapılmış gibi gösterebilirsiniz.

Salon dekorasyonunda taş duvar kaplama örnekleri

Duvar kaplamalarını tıpkı süsleyici duvar oturumları gibi düşünün. Onlar kadar portatif ve basit uygulanır olmasalar da görüntü açısından eşlerdir. Natürel taş görünümlü olanların yanında aynı zamanda değişik taş görünümlü olanları da vardır. Kuru taş döşemesi olarak adlandırılan en çok kullanılan taş dekorasyon modellerinden oluşan duvar kaplamalarının yanında tıpkı mermer gibi görünen duvar kaplamaları da vardır. Bu kaplama uygulamasını konutunuzda tadilat yapılıyorsa bütün bu tadilata başlamadan önce yaptırabilirsiniz. Sonradan duvardan ufalamaması için bazı harekâtlar yapılması gerekiyor. Bu sırada da duvardan çıkan tozlar ortalığı lekeleyebilir.

Traverten görünümlü duvarlardan şık salonlar

Taş duvar kaplamaları salonları olduğundan çok daha değişik bir hale getirir. Natürel taş veya natürel taş görünümlü kaplama konut dekorasyonlarında çok çdenkli yerlerde kullanılır. Ancak mermer gibi granit gibi taşlar daha çok mutfak ve banyo dekorasyonlarında kullanılırlar. Salon ile oturma odası dekorasyonlarında tuğla, ateş tuğla, pişmiş tuğla gibi farklı taşlar kullanılır.

Bir cevap yazın