Salon dekorasyon stiline nasıl karar verebilirim

Bu makalemizde sizlere Salon dekorasyonu nasıl yapılır ile alakalı ayrıntılı Salon Dekorasyonu tanımı yazısını paylaştık. Yazımızda ayrıca Salon dekorasyon stiline nasıl karar verebilirim? gibi yanıtları da bulabilirsiniz.

Salon dekorasyonu nasıl yapılır?

Mobilyalarınızı seçmeden önce, seçeceğiniz mobilyaların boyutları ve bu boyutların odayla ilişkisini tasarılamak, fonksiyonel ve rahat bir alan oluşturmada önemlidir. Mobilya almadan önce, salonunuzun ölçüsünü alın ve en başta yerleştirmeyi düşündüğünüz mobilyaları kağıt kalem üzerinde tasarılayın.Tasarınızı yaparken, geçişleri, mobilyaların odak noktasının ne olacağını, kullanacağınız sehpa, orta sehpa, evne batları gibi bitirici dekor elemanlarını da düşünerek ilerleyin. Unutmayın, salona geldikten sonra dolu bir alanda koltuğu oraya buraya sürüklemek, kağıt üzerinde çizmekten çok daha zor. Bir de odanın boyutlarına göre çok büyük veya çok küçük bir mobilya almanın pişmanlığını düşünün.

Salon Dekorasyonu İçin Tavsiyeler

Mobilyalarınızı alırken genel kural, sık kullandığınız parçalarda kaliteli ve uzun ömürlü, daha az kullandığınız parçalarda daha uygun fiyatlı alternatifleri değerlendirmektir. Örneğin sürekli kullandığınız salon kanepenizin kumaşı, sünger kalitesi ve iskeletinin sağlamlığı önemlidir. Buraya yapacağınız ekstra harcamayı, sadece misafirlerinizi ağırlarken kullandığınız yemek masasından veya sadece birkaç ay kullanılan balkon mobilyalarından kısarak dengeleyebilirsiniz.

Salon dekorasyon stiline nasıl karar verebilirim?

Salon dekor stiliniz, tamamen kişisel bir tercihtir. Stile karar verirken tabi, salonu nasıl kullanacağınızın da önemi var. Ayrıca bir oturma alanınız yoksa ve salon günlük yaşantınızın geçtiği yerse, tasarımda konforu ön planda tutmada fayda var. Eğer salon, sizin için kalabalık misafirlerinizi ağırladığınız yerse, daha şık seçimlere yer verebilirsiniz. Popüler salon stilleri şu şekilde; modern, çağdaş, romantik, eklektik, Akdeniz, geleneksel, gelenekselden modern geçiş, endüstriyel, rustik, country(kır evi), yüzyıl ortası modern, avangart, İskandinav ve bohem. Bu farklı stillere örnek olabilecek, ilham verici birbirinden güzel evlerden kareleri Ev Gezmesi salonları arasında görebilirsiniz.


Salon Dekorasyonu İçin Tavsiyeler

Salonunuzun renklerini seçmek

Nötr renklerden oluşan bir palet mi, serin tonların sakin ve dinlendirici hissi mi, canlı bir renk vurgusu ile göz alıcılık mı, sıcak tonlar ve doğal dokularla davetkar bir atmosfer mi. Salonunuzun renkleri, nasıl bir atmosfer yakalamak istediğinizle doğrudan ilgili. Ev Gezmesi salon fotoğraflarında gezebilir, renk uyumları konusunda renk aramaları yaparak fikir sahibi olabilirsiniz. Nötr tonları salonda kullanmak kolaydır, detaylara eklediğiniz renklerle dekora hareket katabilirsiniz. Veya çok sevdiğiniz çarpıcı bir renk seçip, bir mobilyada veya duvar dekorunda bu rengi ön plana çıkarabilirsiniz. Önerimiz öncelikle kullanmak istediğiniz bir rengi seçerek başlamak. Sonrasında bu rengi, açık ve koyu tonlarıyla kullanmak, bu renge uyumlu diğer renkleri dekorun içine katmak.

Salonunuzun mobilyalarını yerleştirmek

Mobilyalarınızı yerleştirmeden önce salonu nasıl kullanacağınızı düşünün. Bu oda konuklarınızı misafir edeceğiniz bir alan olacaksa, sohbete müsaade veren bir yerleşim çok daha doğru olacaktır. Birbirine bakan, sohbete olanak verecek şekilde yerleştirilmiş koltuklar, simetrik yerleşim bu şekilde bir kullanıma uygun olacaktır.

İşe odak noktanızı belirleyerek başlayın. Bu odak nokta, televizyon, şömine, kitaplık, manzara veya bir tablo, siz ne isterseniz o olabilir. Büyük bir çekyat veya köşe koltuk, tercihen bu odak noktanın karşısında olmalıdır. İlk çekyatınızı yerleştirdikten sonra, berjer, koltuk, puf, orta sehpa ve zigonları istediğiniz düzende, odak noktasına veya kanepeye bakacak şekilde yerleştirebilirsiniz. Unutmayın, orta sehpa ve kanepe arasında en az 35santimetre’lik bir boşluk, sıkışıklık hissetmeden hareket etmenizi, çayınıza da kolayca ulaşabilmenizi sağlar.Şayet odak noktasında tv kullanacaksanız, tv’nin göz hizasında olmasına dikkat edin, boyun ağrılarından kaçının; ideal tv izleme açısı ise 30 derecedir. Tv’nin karşısındaki diğer koltuklar buna göre yerleştirilmeli. Oturma bölümünde tüm mobilyaları birlikte gruplamak için büyük bir halı kullanımı idealdir. Tüm mobilyaların ayaklarının değdiği bir halı, alana bütünlük hissi kazandırır.

Bir cevap yazın