Salon Avizeleri Nasıl Olmalıdır?

Konut aydınlatmasında büyüyen teknolojinin tesiri ile çok değişik stilde aydınlatma sistemleri kullanılmakta. Asma tavan modellerinin çeşitlenmesi ile tüm odalara özel asma tavan modelleri üretilince, aydınlatma sistemlerinden biri de asma tavanlar oldu. Tavandan yansıtmalı, tavana gömmeli, asma tavan üzerinden uygulamalı onlarca aydınlatma sistemi arasında salon için avize modelleri hala kullanılmaya devam ediyor. Bir salonu olduğundan daha şık veya daha kolay gösterme gücüne sahip olan avizeler, aynı zamanda aydınlatma sisteminin galibiyetini de gösterir.

Aydınlatmanın baş kahramanları salon avizeleri

Evinizin aydınlatmasında her odada değişik ögeler kullanabilirsiniz. Dilerseniz yerden yükselen çağdaş lambalar, dilerseniz tavana gömülü aydınlatma ögeleri dilerseniz de usunuza gelebilecek tüm daha önceki akılül aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Ancak salon aydınlatmasında netlikle avize kullanmalısınız. Sadece doğru bir aydınlatma için değil aynı zamanda şık ve çağdaş bir dekorasyon oluşturmak için avize modelleri önemli bir faktördür. Evin en süslü ve gösterişli dekorasyona sahip alanı olan salon için avize seçerken öncelikle odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Şayet sevdiğiniz avize modeli salon için küçükse oda karanlık olacaktır. Tabiki bunun bütün tersi gidişat da geçerlidir. Yani odanız küçükse ve siz çok büyük bir avize aldıysanız, bu avize salonda çok fazla dikkat çekici ve belki de rahatsız edici olacaktır.

Avize modelleri ve mobilya stili geçimi

Tüm dekorasyon tarzlarında en önemli nokta bütünsel bir uyum tutmaktır. Yani sizin mobilyalarınız, perdeleriniz, halılarınız, lambalarınız ve tüm duvar aksesuarlarınız aynı stile sahip olup bir uyum tutmalıdırlar. Minimalist bir yaklaşımla hazırlanmış avize modellerini gösterişli olağan koltuk ekipleri ile beraber kullanamazsınız. Varaklı altın kaplama koltukların, kalın kadife perdelerin dekorasyonu oluşturduğu bir odada seçilen avize de en az bunlar kadar olağan ve ağır olmalıdır. Tıpkı perdelerin aksesuarlarının dahi koltuk yüzleri ile aynı renk olması gerektiği gibi, avize renklerinin ışıkla ve lambalarla aynı olması gerekir. Salon dekorasyonu ile avize seçimleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz çağdaş salon avize modelleri yazımıza göz atabilirsiniz. Salon avizesi seçme mevzusunda tereddüt kaldıysanız daha fazla seçenek de galerimizde sizleri bekliyor!

Bir cevap yazın