Prefabrik Ev Nedir? Özellikleri ve Fiyatlandırma

Prefabrik evler ülkemizde binlerce insanın hayatını kaybetmesine sebep olan 17 Ağustos 1999  depreminde ortaya çıkan konut sorununun pratik bir çözümü olarak karşımıza çıkmıştı. Prefabrik terimi aslında kelime içerisinde kendini tanımlamaktadır. Pre öncesi, önceden anlamında bir ön ektir ve fabrik'te aslında üretim, fabrika kelimelerini çağrıştırmaktadır. Kısacası prefabrik aslında önceden üretim gibi bir anlama sahiptir. Prefabrik evler'de anlaşılacağı üzere önceden hazırlanmış parçaların, evin bulunacağı lokasyon'da hızlıca montajlanarak, yapının ortaya çıkarılmasıdır. Pratik bir sığınak olduğu için depremlerle birlikte anılsa da talebi her geçen gün artıyor. Bütçe dostu bir yapı sistemi olmasının yanı sıra dört mevsim üretimi de prefabrik yapılara olan talebi artırmıştır. Betonarme ve diğer yapılarla karşılaştırıldığında bazı avantajları da vardır. İnşaat piyasasında sadece evlerde değil, stadyum, hastane, okul gibi binalarda da kullanılmaktadır. Genelde tek katlı yapılar düşünülse de çok katlı yapılar olarak da inşa edilebilirler.

Prefabrik yapıların temel özellikleri

Prefabrike malzemeler kullanılarak elde edilen prefabrik ev çözümleri, beton zeminlerin varlığını gerektirir. Diğer bina modellerinde olduğu gibi, bina bileşenlerinin yerinde üretimi yoktur. Bunun yerine fabrikada kullanıma hazır parçalar kullanılmaktadır. Yukarıda bahsedilen parçalar tek bir kalıpla üretildiğinden üretim maliyeti düşüktür. Bu bileşenler beton zemin üzerine yerleştirilir. Montajı kolay olduğu için işçilik maliyetlerinde de avantaj sağlar. Planlama aşaması programdan önce tamamlandığı için zaman avantajı da vardır. Bu da deprem bölgesinde tercih edilmelerinin bir başka nedenidir. Prefabrik binaların yıkılması daha zordur. Pratik malzemelerin kullanılması nedeniyle eserin teslim tarihi diğer mimari formlara göre daha da kısadır. Öte yandan, esnek bileşenlerin kullanılması nedeniyle prefabrik evler depreme karşı daha dayanıklıdır. Bu bakımdan betonarme yapılara göre avantajlıdır. Son olarak, betonarme belli bir yıl sonra radon gazı salacaktır. Ancak prefabrik yapı daha sağlıklı bileşenlere sahiptir ve doğaya zarar vermez. Betonarme betona göre daha avantajlıdır, ısı, ses ve nemi transfer edebilir. Öte yandan, betonarme yapıların eklenmesi zor olsa da, fabrikasyon yapılar için kolay genişleme ve ek inşaat avantajlarına sahiptir.

Prefabrik Ev Nedir? Özellikleri ve Fiyatlandırma

Prefabrik yapıların kullanım alanları

Nispeten çevreyi daha az kirlettiği ve kısa sürede yapılabildiği için aslında bu tür evler ciddi rağbet görmektedir. Genelde kalitesiz olduğu düşünülen prefabrik evler, aslında günümüzde bir çok villa vb. lüks yapılarda da kullanılmaktadır. Şık bir tasarım kadar dayanıklı olması da nedenini açıklıyor. Kısa sürede kurulduğu için prefabrik şantiyelerde de ilk tercihtir. Öte yandan hastane, laboratuvar veya sağlık merkezi yapımında kullanılan prefabrike sistemler sağlık piyasasının ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap verebilmektedir. Ayrıca çiftlik evleri, bungalovlar, prefabrik yayla evleri ve bağ evlerinin yapımında da kullanılmaktadır. Yüksek irtifa ve nemli ortamlarda da bu gereksinimler için ilk tercihtir. Otobüs durakları, moteller, duşlar, tuvaletler, büfeler, marketler gibi diğer ihtiyaçlar için doğru bir çözümdür. Garajlı veya garajsız olarak da tasarlanabilir. Engelliler için de özel tasarımlar yapılabilmektedir. 

Bir cevap yazın