Ofis Aydınlatma Tasarımı İçin Bilmeniz Gereken Her Şey

Pencere eklemek bir seçenek değilse, doğal ışığı taklit eden yapay ışığı tercih edin. Ayarlanabilir beyaz aydınlatmaya (daha sonra bahsedeceğiz) ve otomatik karartma seçeneklerine sahip ışık sistemlerini seçin. Ayrıca, rahatsız edici olduğu kanıtlanmış olan, görev aydınlatması ile tepe floresan lambaları arasında seçim yapabilirsiniz.

Çalışan üretkenliğini artırmanın diğer yolları arasında biyofilik tasarım ve çalışanlar için bir açık hava ofis alanı oluşturma sayılabilir.

Sirkadiyen ritim

Sirkadiyen ritmi duyduysanız, vücudumuzun bir dünya günü ile ilişkili olan 24 saatlik dahili bir saat üzerinde çalıştığı fikrine aşinasınızdır. Ne zaman uyanacağımızı ve ne zaman uyuyacağımızı az çok belirler.

Sirkadiyen ritmimiz, -tahmin ettiğiniz gibi- yapay aydınlatma ve bilgisayar ekranlarının yaydığı kötü şöhretli "mavi ışık" da dahil olmak üzere bir dizi çevresel faktör tarafından kesintiye uğratılabilir. Şans eseri, insan mühendisliği sirkadiyen ritimlerimizi yeniden ayarlamamıza yardımcı olabilecek bir geçici çözüm buldu - buna sirkadiyen aydınlatma denir.

sirkadiyen aydınlatma

Sirkadiyen aydınlatma, (şu anda) alabileceğimiz kadar doğal gün ışığına yakındır. Bu tür bir aydınlatma, gün boyunca renk sıcaklığını ve yoğunluğunu otomatik olarak değiştiren ve güneşin döngüsünü taklit eden ayarlanabilir bir beyaz aydınlatma sistemi kurularak elde edilebilir.

Günün saatine göre ayarlanabilir beyaz aydınlatma*:

Ofis Tasarımı ve Işıklandırma
  • Sabah - 3500-4500K
  • Öğlen - 5500-6500K
  • Öğleden Sonra - 3500-4500K
  • Günbatımı - 2000K

* Kelvin cinsinden Sirkadiyen aydınlatma sistemi içeren ofis aydınlatma tasarım planlarınızı müşterinizle tartışabilir ve çalışanlarına sunacağı birçok faydayı onlara anlatabilirsiniz. Uyanıklıktan artan üretkenliğe ve genel ruh halini iyileştirmeye kadar, onlara gerçekten düşünmeleri için bir şeyler verecek ve onlara şirketin en iyi ilgisinin sizde olduğunu gösterecektir.

Ofis ışığı konumlandırma

Ofis aydınlatma kaynaklarınızın seçilmesini sağlayabilirsiniz, ancak ışıkların konumu kapalıysa, her şey boşuna olacaktır. Ofis tasarım yazılımınızda titizlikle planladığınız kat planını ve yerleşimi inceleyin ve en iyi sonuçlar için her ışık kaynağını stratejik olarak yerleştirin.

Ofis ışığı konumlandırma için hızlı ipuçları:

  • Büyük ışık kaynakları doğrudan çalışanların masalarının üzerine yerleştirilmemelidir.
  • Gece geç saatlerde çalışanlar için masalarda görev aydınlatmasını düşünün
  • Doğrudan parlamayı önlemek için doğal ışık, çalışma yüzeylerinin ve bilgisayar ekranlarının önünde veya yanında olmalıdır (çok parlak/sıcak olursa güneş ışığını dağıtmak için güneş gölgeleri kullanmayı da düşünün)

Bonus ipucu: Yansıyan parlamayı önlemek için mat boyayı seçin.

Bir cevap yazın