Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi

Her bayan öğrenir, mutfak bir konutun kalbidir. Günlük kullanımı basit ve dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden mutfaklarımızın yalnızca iyi görünmeleri değil, aynı zamanda pratik olmaları da çok önemlidir. Mutfakta yaşamınızı basitleştirecek 10 pratik bilgiyi sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar! 1- Mutfağınızı Pratik Hale Getirin!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Pratik bir mutfağın 3 esas özelliği bulunmaktadır. Pratik bir iş akışı alanı, yeterli depolama alanı, nitelikli hareket alanı. Bu üç esas özelliğe dikkat edildiği sürece mutfağınızın ihtiyaçlarınızı karşılamama gibi bir gidişatı olamaz. 2- İş Akışının Khadise Olması Rahatlık Sunar!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Mutfak tasarılamasının esasını oluşturan iş akışı içerisinde yemek hazırlığı ve paklik gibi yinelenen faaliyetler bulunmaktadır. Mutfağınızı tasarılarken hangi araçlara gereksiniminiz olduğunu ve en başta en çok neye ihtiyaç dinleyeceğinizi tasarılamanız gerekmektedir. Elverişli mutfaklarda olması gereken en önemli özellikler arasında mutfaktaki her malzemeye basit erişilebilirlik bulunmalıdır. 3- Mutfağınızı Bölgelere Ayırın!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Mutfaklarınızı bölgelere ayırmak hem enerjinizden maksimum ölçüde faydalanmanızı sağlayacak hem de gereksiniminiz olan her şeye pratik bir biçimde erişmenizin yolunu açacaktır. 4- Yiyecekler İçin Özel Alan Oluşturun! Bakliyatlarınızın muhafaza edildiği serin bir yer bulunması önemlidir. Bu bölgeyi tasarılarken malzemelerinize basit erişebilmelisiniz. 5- Mutfak Araç-Gereçleri İçin Alanınızı Ayırın!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Yiyeceklerinizi gizlediğiniz bölge, çatal bıçak ekibi, yemek ekibi ve kadehler için planlanmıştır. Bu yüzden bu gereçleri bulaşık aygıtına yanaştırmak iyi bir fikirdir. 6- Paklik Bu bölgede bulaşık cihazı ve lavabo bulunur. Paklik malzemelerini burada yakalamak için yeterli alan bulunduğundan emin olmalısınız. 7- Yemek Hazırlığı İçin Yeterli Alanınız Olsun!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Yiyecek hazırlamak için gereken tüm araç gereçleri toplu bir yerde yakalamanızda fayda olacaktır. 7- Yemek Pişirmek İçin Alan Yaratın! Ocağın hemen yanında tencere tava ve mutfak gereçleri için yeterli alan olmalıdır. Ayrıca fırın tepsilerini ve fırın aksesuarlarını fırına yakın yakalamak iyi bir fikirdir. Unutmayın ki her mutfakta meselesiz iş akışları mümkündür! Her mutfak, büyüklüğü veya biçimi ne olursa olsun beş çalışma alanına bölebilir. Sağ elini kullananlar için paklik, yemek hazırlığı ve pişirme bölgeleri saat yönünde düzenlenir. Solaksanız ise mutfağınızı bütün tersi yönde dekore etmelisiniz. 8- Mutfağınıza basit ulaşım sağlayın!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Mutfak dolaplarında kapılar yerine çekmece ve kaldırma sistemleri kullanın. Sağlığınız İçin kullanabileceğiniz pratik çekmeceler işinize çok yarayabilir.  Çekmeceler olağan dolaplara göre daha elverişlidir. Sizi eğilmekten veya diz çökmekten gözetirler. Ve çekmecelerin arttaki eşyaları ilk önce derlemek zorunda kalmadan süratlice bulabilirsiniz 9- Khadise Ulaşım İçin Sürgülü Dolapları Kullanın! Sürgülü sistemler,  yemek ekiplerine basit ulaşım sağlar. Mutfakta rahat ve güvenli olmanıza destekçi olur.   10- İç Bölme Sistemlerinden Yararlanın!

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Elastik iç bölme sistemleri,  iç mekanları güzelce düzenler. Çatal bıçak ekiplerini rahatlıkla stoklayabilirsiniz. Öncelikle mutfaklarınızda kullanabileceğiniz 10 pratik bilgileri sizler için sıraladık. Yazımızın kalan kısmında ise bu bilgilere ilave edilebilecek öteki faktörleri de sizlerle paylaşmak istiyoruz.  Mutfaklarımız için mutfak aksesuarlarının pratikliğinden bolca faydalanmalısınız. Pratik mutfak aksesuarları mutfaklarda yaşamı basitleştirir. Bıçağınızın, baharatlarınızın ve öteki mutfak eşyalarınızın bütün olarak ihtiyaç dinlediğiniz yerde olduğu öğrenilmelidir. 

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Sınırlı bir tezgah alanınız varsa, bir mutfak adası veya tekerlekli küçük bir araba satın alın. Bunları yemek hazırlamak,yemeklerinizi yemek, azıcık nebat yetiştirmek veya yemek kitaplarınızı alt rafta gizlemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca portatif oluşlarından dolayı bunları oturma odasında kahve veya çay içmek için de kullabilirsiniz.  Mutfak, aletlerin, tabakların,  besinlerin süratle birikebileceği yerlerden biri. Tüm mutfak ürünlerinizi her mevsimde düzenlemeyi kastedin. Son kullanma tarihi geçmiş gıdaları atın, kullanılmayan ekmek aygıtını bir komşunuza verin, iade edilebilir kapları tekerrür mağazaya getirin ve en sonunda mutfağınızda yer açıldığını göreceksiniz. 

Mutfakta Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Pratik Bilgi
Notlar alabilmeniz için buzdolabı kapağına veya dolabın içine silinebilir bir tahta yerleştirin. Bu, yemek fikirlerini anekdot almanıza ve buzdolabında, kilerde veya dondurucudaki gıdaları takip etmenize imkân sağlar. Stokta bulunan gıdanın kullanılması sadece israfın önlenmesine destekçi olmakla kalmayacak, aynı zamanda ihtiyaç dinlenen alanı da boşaltacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir