Mutfakta Aydınlatma Önerileri

Mutfaklar evin her bireyine hizmet eden ve hepimizin süre geçirdiği evin merkezleridir. Genel dekorasyonu, hijyeni kadar aydınlatması da önemlidir. Mutfağının alan ölçüsü ve kullanım amacına gore yiyeceklerini pişirebilir, ailenle yemekler yiyebilir yada misafirlerini mutfağında ağırlayabilirsin. Her şartta mutfağının aydınlatması iyi planlanmış olmalıdır.

Mutfak aydınlatmalarında dekorasyon kadar önemli olan kullanım alanlarıdır. Kesici aletler karanlık da kalmamalı, mutfak tezgahı yemek hazırlarken net görülebilmelidir.  Yemek masası varsa iyi aydınlatılmalıdır. Dolapların içini aydınlatmak ise hem kullanım kolaylığı sağlamasıyla, hem şık görünümüyle çoğunlukla tercih edilmektedir.


MUTFAK İÇİN AYDINLATMA PLANI YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİN

Elektrik tesisatı ile başlamalısın. Minik ev aletleri, buzdolabı, çfakatşır makinesi, bulaşık makinesi benzer biçimde bir çok elektriğe bağlı aygıt mutfaklarda çalışır. Yeni taşınıyor veya evini baştan tadilat yapmış oldurıyorsan elektrik döşemının ve seçtiğin mutfak aydınlatma ürünlerine uygunluğunun denetimüyle başlamalısın.

Tasarruflu Aydınlatma seçeneklerine mutfağında yer vererek elektrik faturanı düşürebilirsin. Uzun ömürlü ve enerji tasarrufu sağlayan led ampullerin bir çok farklı seçeneği bulunmaktadır. Led ampuller bununla birlikte kullandıkça ısınmaz ve gözleri yormaz. Dolap altlarına kullanabileceğin şerit ledlerde aynı özelliklere haizdir.

Açık Renk TÜL ve Perde seçimi yapman mutfağına aydınlıknı daha fazla almanı sağlayacaktır. Işığa çokça ihtiyaç duyulan mutfaklar için en doğru seçim mümkün olan en çok aydınlıkndan faydalanmak olacaktır.

Mutfaklarda aydınlatma amacına uygun birden fazla kaynaktan sağlanmalıdır. Mutfağın genel ışığını kullanıp, gerekli durumlarda amacına uygun ışıkları kullanabileceğin gibi, hepsinin bir birini tamamlayacağı, aynı anda açıp kapayacağın aydınlatma seçimleri de yapabilirsin. Mutfağının büyüklüğüne, genel kullanım amacına ve genel dekorasyonuna uygun seçimler yapmalısın.

MUTFAĞIN İÇİN HANGİ AYDINLATMA ÜRÜNLERİNDEN FAYDALANABİLİRSİN

Mutfağın İçin Avize Seçimi yaparken mümkün olan minimum ısıdan ve nemden etkilenecek, en basit temizlenecek avize modelleri arasından seçim yapmalısın. Avizenin iyi aydınlattığından kesin olmalısın. Yiyecek masanın üzerine sarkıt avizeler ve extra spot ışıklardan da faydalanabilirsin. Yeni mutfak avize modelleri ve ikinci el mutfak avize modelleri seçeneklerine göz atarak aralarından seçimini yapabilirsin.

Mutfağının Kör Noktaları İçin şerit ledlerden faydalanmalısın. Mutfak dolap altlarına ve tezgah üzerine gelecek şekilde yerleştirilebilir. 

Mutfağın İçin Abajur kullanmayı tercih edebilirsin. Kafi alanın varsa ayaklı veya ayaksız abajur modelleri hem ışığına hem dekorasyonuna katkı sunacaktır. Yeni abajur modelleri ve ikinci el abajur modelleri seçeneklerine göz atarak aralarından seçimini yapabilirsin.

Genel Dekorasyonun Mutfak Aydınlatmasıyla Uyumu

Mutfağının geniş ve ferah görünebilmesi için kafi aydınlatmaya sahip olması gerekir.  Ancak mutfağının genel havasını bozmamak için seçtiğin aydınlatma ürünleri dekorasyonunla uyumlu olmalıdır.  Klasik biçim bir mutfağın var ise klasik bir avize seçmelisin. Spor bir mutfağın varsa avize seçimini ona göre yapmalısın. Cam dolap bilgilerin var ise, cam avizeler görsel olarak bütünlük elde edecektir. Yapacağınız seçimler mutfağınızdaki genel renklerle ve kullanılan genel malzemelerle uyumu yakalamalıdır.


Bir cevap yazın