Mutfak Tezgah Üstü Dekorasyon Fikirleri

Dekorasyon, genel olarak civarı göründüğünden ya da olduğundan daha şık hale getirmek  için yapılan düzenlemelerdir sanılır. Çoğunlukla insanlar dekorasyonun ihtiyaçtan değil de daha çok neşeden yapıldığını düşünür. Hakikatinde konut dekorasyonu özellikle mutfak ve banyo gibi alanların dekorasyonları yaşamı basitleştirmek için gereksinime yönelik yapılır.

Örneğin mutfakta mutfak tezgah üstü dekorasyon tamamen kullanışlı, pratik, her gereksinime anında yanıt verebilen bir mutfak oluşturmak için ortaya çıkmıştır. Mutfakta önemli olan pratik olmaktır. Bu alanda bulunan çok fazla eşya olduğu için bu eşyaları nereye koyduğunuz, en çok kullanılanların nerede olduğu en az kullanılanların nerede olduğu gibi mevzular çok önemlidir.

En çok kullanılan fincanların yakında olması ve en az kullanılan fincanların daha uzak dolaplarda olması dahi önemlidir. Mutfak tezgahları bizim reel yemek hazırladığımız yerlerdir, başka bir deyişle mutfağın ana öznesidir. Büyük ya da küçük olsun bu tezgahların üzerini gereksinimimiz olduğunda kullandığımız eşyalar ile donatırız. Çünkü yemek yaparken ya da rastgele bir şey hazırlarken erişimi en basit yer tezgahlardır. Reel deyimi ile elin altında olması gereken her şey mutfaktadır. Mutfak tezgah üstü dekorasyon da bütün bu noktada devreye girer. Gereksiz eşyaların buradan kaldırılması ve buraya zorunlu, elverişli eşyaların getirilmesi. Peki mutfakta tezgah üstü dekorasyonu nasıl yaparız? Bu alanda kullanacağınız eşyaları tezgahınızın genişliği tanımlar. Ne kadar geniş bir tezgahınız varsa o kadar çok eşyayı bir arada kullanabiirsiniz. Şayet çok küçük bir tezgahınız varsa bu buraya koyacağınız eşyalar mevzusunda çok seçici olmanız gerekecektir.

Kalabalık ve her şeyin bir arada olduğu mutfak dekorasyonu en kullanışsız olanlarıdır. Kesme tahtası ya da doğrama tahtası dediğimiz malzeme mutfakta en çok kullanılan malzemedir. Bu yüzden bunu tezgah üzerinde uygun bir alanda duvara dayayabilirsiniz. Düz tabanlı eşyaları konumlandırmak çok daha basittir. Mutfak tezgah üstü dekorasyon fikirlerinin olmazsa olmazlarından bir tanesi de bıçaklıktır. Kaşınıl ve büyük bıçaklar hiç bir çekmeceye sığmaz. Bu yüzden bunları bıçaklık ünitesi ile beraber tezgah üzerinde konumlandırmak en doğru olanıdır. Büyük ve güvenli bıçaklıklar olmasına, bunların da çocukların ulaşamayacağı yerde olmasına dikkat etmek gerekli.

Bir cevap yazın