Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak dolapları nasıl boyanır merak ediyorsanız o zaman doğru yerdesiniz. Mutfak dekorasyonunu değiştirmek istiyor ancak o kadar para tüketmek istemiyorsanız o zaman netlikle mutfak dolaplarınızı boyamanızı nasihat ederiz. Böylece tıpkı yeni bir mutfağınız varmış gibi görünecektir. Yalnızca boya ve fırça parası tüketeceğiniz için de oldukça ucuz bir dekorasyon olacaktır. Nasıl boyanacağını anlatmadan evvel hangi renkleri kullanmak istediğinize karar vermeniz lüzumludur. Özellikle daha önceki, kahverengi ahşap dolap kapakları oldukça makûs görünmese de dekorasyonunuzu yaparken çağdaş görüntüden uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Bu surattan öncelikle renklerine karar vermeli ve kendi mutfak tasarımınıza hangi rengin daha çok yakışacağını hipotez etkeniz lüzumludur. Şayet hazırsanız mutfak dolaplarını nasıl boyayacağınızı anlatalım.

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak dolapları nasıl boyanır merak ediyorsanız o zaman hemen anlatmaya başlayalım. Öncelikle mutfak dolaplarını boyarken kulplarını ve öbür aksesuarları çıkartmalısınız. Bunu yapmazsanız hipotez edebileceğiniz gibi onlara da boya gelecektir. Ayrıca sonraki adım olan arınmayı da güçleştirecektir. Az evvel dediğimiz gibi sonra yapacağınız şey hoşça dolap kapaklarını arınmaktır. Bunu yaparken deterjan kullanmaktan çekinmenize gerek yoktur. Deterjanlı suyla bezinizi nemlendirin ve kapakları hoşça arının. Ardından natürel ki kuru bir mendille beraber kurulamayı unutmayın. Bu operasyonlar sırasında şayet dolabın sırçaları varsa onu da silebilir ve kurulayabilirsiniz. Natürel ki sırçayı filan boyayacağımız için değil ancak parça parça silmektense bu yol daha basit olacağı için. Az evvel de dediğimiz gibi sırçaları unutmamak lüzumludur. Boya yapmadan evvel sırça ve menteşelerin boya olmasını yasaklamak için maskeleme bandı denilen beyaz banttan kullanabilirsiniz. Bu maskeleme bandı öbür bantlara göre yapıştırıldığı yüzeye her ne kadar sağlam otursa da çıkartılırken yüzeyde hemen hemen hiçbir iz vazgeçmeyecektir. Bu gibi sebeplerden dolayı sırçalara bunu yapıştırmaktan çekinmemelisiniz. Şayet dolap kapaklarınızda delikler kirler varsa bu oldukça olağandır. Bunları macun ya da alçı desteği ile kapatabilirsiniz. Şayet daha çok meyiller ve çukurlar varsa o zaman kâğıt zımpara ile zımparalamanız lüzumludur. Bu sayede oldukça düz ve pürüzsüz yüzeyler elde edeceksiniz. Şayet bu harekâtlardan sonra dolabı tekerrür silmeniz gerekirse o zaman devireme ve kurulama operasyonunu tekerrür etmenizi öneririz.

Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır?

Mutfak Dolaplarının Boyamak için Son Adımlar

Artık dolaplarınız boyanmak için oldukça hazırlar. O surattan artık boyama operasyonlarına başlamanın bütün zamanı. Pürüzsüz ve pak olan bu yüzeylere ilk evvel astar boya sürmelisiniz. Tüm dolaplara astar sürdükten sonra kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ise kâğıt zımpara ile dolapları tekerrür zımparalayın. Dolabın üzerinde astardan kalan pürüzleri bu biçimde ortadan kaldırabilirsiniz. Burada astar boya yapmayı sıçramanızı önermiyoruz. Özellikle mutfak dolabınız koyu renkteyse astar rengini kullanmak oldukça ehemmiyetlidir. Koyu kahverengi dolaplara beyaz renkli boya sürecekseniz bu gidişat daha da ehemmiyetli olacaktır. Astar operasyonu bittikten sonra natürel ki istediğiniz boyaları kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu boyaların renkleri sarihse o zaman iki kat, şayet koyu ise dilerseniz bir dilerseniz iki kat kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken en ehemmiyetli şey ise ilk evvel birinci katın kurumasını beklemektir. Ardından ikinci kata geçmelisiniz. Son sürdüğünüz kat da kuruduktan sonra maskeleme bantlarını çıkararak dolabınızın yeni görünümüne alışmaya başlayabilirsiniz. Boyanın dayanıklılığını çoğaldırmak istiyorsanız o zaman vernik kullanmanızı nasihat ederiz. Vernikli bir biçimde hem parlak hem de uzun ömürlü olacaktır. Natürel ki vernik de kuruduktan sonra kulplarını geri takabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Dolabın kulplarını da değiştirerek tamamıyla yeni mutfak dolabı tesirini basitlikle yaratabilirsiniz.  

Bir cevap yazın