Mutfak Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı

Natürel taşlar insanlık tarihinin başladığı ilk zamanlardan bu yana kullanılan en esas yapı malzemeleridir. Ilk zamanlarından itibaren sıcak soğuk bütün abuhavalara geçim sağlayabilen değişik özelliklerdeki taşlar, en büyük binalardan en küçük konutlara kadar tüm mimari yapılarda kullanılmıştır. Özellikle avrupada en önemli yapı malzemelerinden biri olan taşlardan yapılan binalar onca zaman geçmiş olmasına karşın hala sapasağlam ayakta durmaktadırlar. Bu kadar güçlü olmasına karşın taşlar, çağdaş teknoloji ürünü çimento gibi yapı malzemeleri ortaya çıkınca daha önceki kıymetini kaybetmiştir. Bunun en önemli sebebi de taşın işlenmesinin, biçim verilmesinin, taşınmasının güç olması. Ne kadar daha sıhhatli ve uzun ömürlü olursa olsun, genel kullanımı durma noktasına gelmiştir desek yanlış olmaz. Son zamanlardaki sıhhatli hayat modası ve akımı diyelim, sayesinde tüm yaşam stilimizde bazı farklılıklar olmaktadır. Sağlıklı olduğu öğrenilen ahşap ve taşın yine mimari bir yapı malzemesi haline dönüşmeye başlaması da bu nedendendir. Dekorasyon malzemesi olarak zati yoğun alaka gören taş, esas mimari yapı malzemesi olarak da yine kullanılmaya başlandı. Biz bu yazımızda dekorasyon malzemesi olarak nasıl kullanıldığını, kullanım alanlarını ve bu alanların başında gelen mutfakları anlatacağız. Yeni yüz senede mutfak dekorasyonunda natürel taş kullanımı, getirileri varsa avantajları ve dezavantaklarından bahsedeceğiz.

Mutfak tezgahı olarak natürel taş kullanımı

Şu anda natürel taşlar genelde dekorasyon amaçlı süs malzemeleri olarak kullanılıyorlar. Ancak mutfaklarda siz değişik bir hava yaratmak, rustik stilin yellerini sezmek istersenzi işlenmemiş taşları tezgah olarak kullanabilirsiniz. Biçim verilmemiş bayağı mermerlerin yanında kara beton dediğimiz en daha önceki taşları, kırmızı mermerleri, granitleri tezgahlarınızda güvenle kullanabilirsiniz.

Bir dekorasyon malzemesi olarak natürel taşlar

Natürel taşlar dekorasyon malzemesi olarak kullanıldığında ağırlı olarak tüm duvar veya bir duvar, kısmı duvar olacak biçimde duvar dekorasyonu malzemesi olarak kullanılıyor. Kullanıldığı alanı doğrudan etkileyen, rengini ve ışığını tamamen kendi renk tonlarına uyarlıyan bu güçlü dekorasyon malzemesini kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Geneli itibari ile açık renk tonlarında bir mutfak dekorasyonu kullanılıyorsa beyaz gibi saydam renk tonlarında natürel taşlar seçim etmek uygun oluyor. Şayet loş ve havalı bir mutfağınız olsun istiyorsanız koyu gri tonlarındaki granit taşları rahatlıkla seçim edebilirsiniz.

Bir cevap yazın