Mutfak Aydınlatma Rehberi: Asma Sarkıt Işıklar Faydalı mı?

Mutfak Aydınlatma Rehberi: Asma Sarkıt Işıklar Faydalı mı?

Mutfak evin kalbidir. Yemek hazırlamak, yemek yemek, sosyalleşmek için tüm aile üyelerinin ve misafirlerin ilgi gösterdiği yer burasıdır. Bu nedenle, müşterilerinize bu görevleri rahat ve işlevsel bir ortamda tamamlayabilmeleri için uygun mutfak aydınlatması yapmak çok önemlidir.

Mutfak adası aydınlatması seçmeden ve kurmadan önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç kriter vardır: Kaç tane ışık uygundur? Sarkıt lambalar ne kadar büyük olmalıdır? Ne kadar uzakta? Tezgahtan ne kadar yüksek?

Bu yazıda, aydınlatma tasarımı yolculuğunuzda size rehberlik edecek tüm bu temel soruları yanıtlıyoruz . Bunların yalnızca yönergeler olduğunu ve tüm mutfak tasarım projeleri için geçerli olmayabileceğini unutmayın. Her proje benzersizdir, bu nedenle bu kılavuzu bir başlangıç ​​noktası olarak kullanabilir ve benzersiz tasarımınıza göre değişiklikler yapabilirsiniz.

Mutfak adası aydınlatması için bir rehber

Bir mutfak adasında kaç ışık olmalı?

Genel olarak konuşursak, tek sayılarla düzenlenmiş şeylerin çift sayılarla düzenlenmiş şeylerden daha çekici ve akılda kalıcı olduğunu söyleyen bir tasarım kılavuzu olan " üç kuralına " uymak en iyisidir . Bu "kural" çoğu mutfakta uygulanabilir, bu nedenle üç sarkıt lamba idealdir.

Bununla birlikte, bir mutfak adasının üzerindeki aydınlatma armatürlerinin sayısı da adanın büyüklüğüne bağlıdır. Müşterinizin oldukça küçük bir adası (7-8 m) varsa, iki sarkıt lamba yeterlidir . Mutfak adaları 9m ve daha büyük olsa bile, yine de iki sarkıt lamba önerebilirsiniz. Sadece tüm yüzey alanını aydınlatacak kadar büyük olduklarından emin olun.

Sarkıt lambalar ne kadar büyük olmalıdır?

Mutfak adasının üzerindeki sarkıt lambaların ne kadar büyük olması gerektiğini belirlemek için öncelikle adanın genişliğini belirleyin (yepyeni bir ada tasarlıyorsanız mutfak tasarım yazılımınız burada çok işinize yarayacaktır, özellikle yerleşik aydınlatma ürünleri ). Sonra bu sayıdan 12 çıkarın. Sonuç, sarkıt lambanın inç cinsinden önerilen maksimum çapıdır.

Örneğin mutfak adasının genişliği 27 inç ise hesaplama 27”-12”=15” olur. Bu nedenle, sarkıt ışığın genişliği 15 inç'i geçmemelidir.

Minimum genişlik açısından, akılda tutulması gereken tek şey, büyük bir adada çok küçük tercihler olmamasıdır. Küçük armatürler seçerseniz, garip olur ve güzel görünmeyeceklerdir. Daha büyük olmak daha iyidir tercihini size bırakıyorum.

Mutfak adası lambaları ne kadar uzağa yerleştirilmelidir?

Mutfak adası lambaları , adanın kenarından (her iki ucundakiler) en az 6” ve birbirinden 30” ila 32” uzağa yerleştirilmelidir . Üç sarkıt lamba asıyorsanız bu geçerlidir . Aşağıdaki şema faydalı bir görsel kılavuz sunmaktadır.

Mutfak Aydınlatma Rehberi: Asma Sarkıt Işıklar Faydalı mı?

Not : Yalnızca iki sarkıt lamba kullanıyorsanız, bunların mutfak adasının merkezinden en az 30” uzakta olduklarından emin olun.
Sarkıt lambalar tezgahın ne kadar yukarısına asılmalıdır?
Yukarıdaki şemada görüldüğü gibi, tezgahın üstünden sarkıt ışığın altına kadar 30 ”ila 32” ölçün . Çoğu sarkıt lamba ayarlanabilirdir. Özellikle müşterinizin tavanları çok yüksekse, yeteri kadar ışık olduğundan emin olun.

Bu genel bir kuraldır, ancak her zaman ev sahiplerinin boyunun ne kadar olduğunu sormalı ve buna göre ayarlama yapmalısınız . Sırf “kural” öyle diyor diye bir şeyler yapmaktan da kaçınmalısınız. Tasarladığınız alanı kullananlar olacağından, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Fikirlerinizi lütfen bizimle paylaşın?

Bir cevap yazın