Modern Yeni Sezon Mutfak Kiler Dolapları

Konut dekorasyon uygulamalarının en çok detay barındıran yerlerinden bir mutfaklardır. Dolap ve stok sistemlerinden arınma, pişirme harekâtlarının gerçekleştirildiği ünitelere kadar pek çok eşya ve aksesuar mutfaklarda en uygun biçimde kullanılmalıdır. Daha çok besin maddelerinin konulduğu bölümlere kiler denir. Kiler bazen bağımsız bir oda, bazen de mutfak içindeki dolap ünitelerinin bir kısmıdır. Kiler dolabı, daha çok uzun dayanımlı besin ürünlerinin konulması sebebiyle hem hijyenik hem de uygun hava şartlarında olmalıdır.

Gıdaların Doğru Tasnif Edilmesi Gerekir

Gıda ürünlerinin çdenkliliği, onları muhafaza ederken doğru bir organizasyonla hareket etmemizi gerektirir. Uzun ömürlü bakliyat ürünlerinden yaş sebze ve meyvelere, patates, soğan ve sarımsak bölmelerinden ekmek ve baharat bölmelerine kadar ayrı ayrı oluşturulması gereken kısımlar vardır. Bozulma ihtimali olan, kısa sürede kullanımı lüzumlu olan besinlerin ön tasarı bölümü olmalıdır. Bozulma tehlikeyi olan yiyeceklerimizi konutlarımızdaki bir başka teknolojik kiler bölmesi olan buzdolaplarımızda muhafaza ediyoruz. Bu kısımlar da ayrı ayrı özen ister. Ekmek bölmesinin hava ile teması kesilmelidir ki ekmekler müesseseyesin. Soğan ve patatesler birbirine temas etmemelidir ki soğanlar süratle çürümesin. Buna eş pek çok detaya titiz bir biçimde dikkat edilmezse kiler dolabınız emelini yitiren bir karmaşaya ve sıhhatsiz bir etrafa dönüşür.

Kiler Odasında Dolap Ve Raf Düzeni

Kiler, bağımsız bir odadan oluşsa dahi kiler odası dolapları, bu odanın organize olmasını sağlarlar. Bazı besinler ve malzemeler için açık bir raf sistemi, bazı besinler için de kapalı ve korunaklı bağımsız bölmeler olmalıdır. Kiler dolabı daha önceki zamanlardaki gibi tekil bağımsız küçük bir dolap da olabilir. Günümüzde hijyenik ve pratik kiler dolapları değişik ebatlarda ve kalitelerde bağımsız üniteler olarak satılmaktadır.

Ekonomik Kiler Dolapları

Oldukça kullanışlı ve ucuz kiler dolapları, değişik şirketlerin değişik tasarımları ile konutlarda yerini almaktadır. En önemli detay besin ürünlerini sıhhatli bir biçimde uzun süre muhafaza edebilecek malzemelerle üretilmiş dolaplar olmalıdır. Dolap yapısında uçucu ya da zamanla yıpranma neticeyi kimyevi tesir üretecek malzemeler kullanılmamış olmalıdır. Mutfak hayatımızdaki önemli bir noktadır. Mutfak düzenini ve yiyecekleri muhafaza eden kiler bölüm ve dolapları, mutfağın emele hizmet eden en önemli ayrıntılarıdır. Mutfağın düzeni, iyi organize edilmiş bir kilere bağlıdır.

Bir cevap yazın