Küçük Mutfaklar İçin Perde Modelleri

Evin en önemli kısımlarından olan sevgili mutfaklarımız bazen dar, bazen küçük, bazense hem dar hem küçük olabiliyor. Vaziyet böyle olunca da bize bu mutfakları maksimum performansta kullanmak kalıyor. Dar ve küçük mutfaklar için dekorasyon fikirlerinde yaratıcılığın hudutlarını zorlayan tasarımlar karşımıza çıkıyor. Çünkü mutfak tasarımında yalnızca şunu şuraya koyalım, bunla bunu kombinleyelim, bu renk daha büyük gösteriyor böyle yapalım demenenin dışında usluca planlanmış eşyalar bulunmalıdır. Mutfak köşelerini, pencere pervazlarını, kapı arkalarını, geniş dolapların içlerini en ince detaylarına kadar kullanabilme ihtimali suran dahiyane tasarımlara gereksinimimiz vardır. Mesela mutfağınızda köşeleri değerlendirebilen bir çekmece tasarımı olduğunu düşünün, şahane olmaz mıydı? Kaşıklarınızı, çatallarınızı, bu stil küçük aletlerinizi yerleştirebileceğiniz bir çekmece size alandan tasarruf sağlamanın yanında bir de yaratıcı tasarım imkânı sunardı.

Mutfak mobilyaları, masaları tamam da peki perdeler?

Dekorasyonda halı ve perdeninin ne kadar önemli olduğunu, bu ayrıntılar olmadan dekorasyonun bitirilmemiş olduklarını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi küçük mutfak dekorasyonunda perdelerin rolünden bahsedelim. Mutfak perdeleri genelde çilekli, elmalı armutlu desenlerden oluşuyordu. Zamanla daha cool desenlerin yerini aldığı perdeler renk olarak açık renk tonlarından pek vazgeçmedi. Renk açısından küçük mutfaklarda da açık renk perde tonları kullanmak doğrudur. Küçük mutfaklar genel olarak açık renk tonlarındaki malzemeler ile döşenmelidir, bundan daha önce de bahsetmiştik. Özellikle şayet duvarlar fayanssa açık, parlak fayanslar seçim edilmeli, şayet fayans değilse yeniden açık parlak renk tonları seçim edilmelidir. Buna paralel olarak da açık renk perdeler hem geçimli olur hem de geniş bir hava vermesi açısından doğru olur.

Gelelim perdelerin biçimlerine

Perde boyları, kullanılacakları odanın fiziki özelliklerine göre tanımlanmalıdır. Uzun ve geniş perdeler geniş alanlarda zengin bir hava yaratır. Mesela salonlarınızdaki pencereleri daha büyük göstermek istiyorsanız ve salonunuz da büyükse netlikle iri perdeler kullanabilirsiniz. Ancak küçük mutfaklarda mümkün olduğunca küçük perdeler kullanılmalıdır. Kruvaze stili yer kaplayan perdelerin mutfağa girmesinin dahi mümkün olmadığı gidişatlarda imdadınıza mükemmel tasarım stor perdeler yetişir. Daha fazla perde tasarımı için mutfak perde modelleri yazısına göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir