Küçük Banyolar için 10 Fikir

Küçük bir banyoyu işlevsel hale getirmeye çalışırken, onu daha büyük hissettirmenin ve alanı tam olarak kullanmanın birçok yolu vardır. Aydınlatma, renk düzeni ve döşeme gibi özelliklerin hepsinin önemli bir etkisi olabileceğini unutmayın.Daha geniş bir banyo hissiyatı yaratmanın ve alan kullanımını en üst düzeye çıkarmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bazılarını inceleyelim

1. Büyük Aynalar

Alanınızı genişletmek için küçük banyo tasarımında ilk ipucumuz, küçük ve orta boy aynalarınızı değiştirmektir. Daha büyük aynalar, bir odanın derinliğini arttırmak için optik illüzyonlardan oynar ve çok daha büyük hissettirir. Özellikle aynaların mümkünse dış ortamı yansıtacak şekilde açılandırılmasında fayda vardır. Daha büyük boy aynalar, odanın diğer bölümlerini de yansıtabilir ve odanın gerçekte olduğundan daha fazla uzandığı hissini verir.

2. Duvar Rafları

Alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yolu, depolama için duvarlardan faydalanmaktır. Yerde daha fazla yer kaplamak yerine, depolama alanınızı açık veya kapalı raflara taşımak doğru yoldur. Açık raflar daha geniş bir his vermeye yardımcı olabilir, ancak dağınıklığı gizlemek için fazla bir şey yapmaz. Yüzer raflar, basit oldukları ve en az yer kapladıkları için küçük banyolar için fikirler arasında çok popülerdir. Duvar alanınızı ister dekor ister işlevsellik için kullanın, odayı görsel olarak küçültmeden bunu yapmanın bir yolu var.

3. Döşeme

Küçük banyolar için döşeme seçimi, daha büyük fayanslar bir odayı daha büyük gösterdiğinden, alanın optik illüzyonlarında hayati bir rol oynar. İşlevsellik ve fiyat açısından farklılık gösterdiğinden, banyo zemini seçiminiz için birçok farklı husus vardır. Fayans, laminat, vinil ve parke döşeme en popüler seçenekler ve bu seçenekler tabiki kendi artıları ve eksileri ile birlikte geliyor. Bununla birlikte, küçük banyolar için karo, dayanıklılığı, görsel olarak hoş estetiği, suya dayanıklılığı ve temizliğinin kolay olması nedeniyle ilgi görmekte. Oda boyutunun algılanmasında önemli belirleyiciler duvar renkleri ile birlikte döşeme kararlarıdır. 

4. Lavabo Depolama Altında

Altında saklama yeri olmayan daha küçük bir lavabo daha büyük bir banyo görünümü verebilirken, temel ihtiyaçlarınızı saklamak için daha az yer bırakır, bu da zaten sınırlı alanla ilgili bir sorun olabilir. Küçük banyonuzdan en iyi şekilde yararlanırken, küçük bir lavabo alanı ile dağınıklığı gizlemek için altta depolama alanı arasındaki dengeyi bulmak çok önemlidir. Depolama ihtiyacınıza bağlı olarak, her iki lavabo seçeneği de küçük bir alan için avantajlara sahiptir.

5. Açık Renkli Boya

Bir odanın renk düzeninin, odanın ne kadar büyük veya küçük olduğu konusunda büyük bir etkisi olduğunu söylemeye gerek yok. Hiç loş bir odada klostrofobik hissettiniz mi? Açık renklerin, ışığı yansıtma yetenekleri nedeniyle bir odayı daha geniş hissettirdiği yaygın olarak bilinir. Küçük banyolarda duvarlar için krem, bej ve beyaz renk tonlarının kullanılması önerilir. Ancak bunun sizi renkleri kullanmaktan alıkoymasına izin vermeyin; toprak tonları da banyolar için oldukça hoş görüntüler sunabilmektedir.

6. Duvar Kancaları

Duvar alanınızı kancalarla kullanmak, küçük bir odada depolama yapmanın harika bir yoludur. Havluları katlayıp raflara veya çekmecelere koymak yerine duvara asarak hiç azımsanmayacak alanlar kazandıracaktır. Duvar kancaları alandan tasarruf sağlar ve gerekli eşyalarınızı banyoda tutmanıza izin verir. Daha küçük boyuttaki duvar kancaları da takılarınızı veya saç aksesuarlarınızı asmak için kullanılabilir. İşlevsel bir parçaya çeşitlilik katmak için banyonuzun enerjisine ve stiline uyan sevimli kancalar bulmak mümkün.

7. Gömme Aydınlatma

Küçük banyo tasarımınız için gömme ışık seçimi, bazen tadilatta gözden kaçan bir faktördür. Gömme aydınlatma, odada görsel olarak daha az yer kaplar. Örneğin, büyük bir avize dikkatin çoğunu çekecek, daha fazla yer kaplayacak ve daha küçük görünmesini sağlayacaktır. Gömme aydınlatma ayrıca, daha geniş bir alan yanılsaması yaratmak için ışığın odanın etrafına yayılmasına yardımcı olacaktır. Aydınlatma armatürü trendleri, çok hızlı değişir. Bu yüzden de gömme aydınlatmaya geçiş düşünülebilir.

8. Köşeleri Kullanın

Mümkünse, bir köşe lavabosu veya depolama ünitesi koymak, banyonuzda daha fazla duvar alanı boşaltmanıza yardımcı olabilir. Banyonuzun her bir parçasını stratejik olarak kullanmak, düzenli kalmasını sağlayarak daha geniş görünmesini sağlar. Kenarları yuvarlatılmış bir köşe dolabı koymak, banyonuzda hacimli veya büyük görünmeden çok fazla saklama alanı sağlayabilir.

9. Dağınıklıktan Kaçının

Bu küçük banyo ipucu bariz gibi görünse de, banyo ihtiyaçlarınız için depolama alanı eksikliği ile mücadele ediyorsanız, bunu yönetmek zor olabilir. Açıkta birkaç parça olacak şekilde yüzeyleri düzenli tutmak, banyonuzun daha büyük görünmesine ve hissettirmesine de yardımcı olacaktır. Kişisel kullanım için tasarlanmış küçük bir banyo ile çalışıyorsanız, yukarıdaki saklama ipuçlarını takip etmek dağınıklığınızı en aza indirmenize yardımcı olabilir.

10. Duş Perdeleri Yerine Cam

Maliyeti yukarı çıkaracak bir öneri de olsa, cam duş kapıları görsel olarak banyonuzu çok daha büyük gösterir. Duş perdeleri banyonuzu kapatır ve zaten dar bir alanla uğraşırken, ihtiyacınız olan son şey budur. Küçük bir odayla çalışırken, duş da dahil olmak üzere her şeyi açık tutmak çok önemlidir. Hem küvetinize hem de dik duşunuza cam ekleme seçenekleri de vardır.

Bir cevap yazın