Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Havaların ısınmaya başladığı bu yaz günlerinde balkonlarda geçkocamanlan zaman içeride geçkocamanlan zamanlardan çok daha fazladır. Özellikle sıcak yaz gecelerinde daha da fazla zaman geçirecek olduğunuz balkonları en güzel hale getirmenin zamanı geldi dahi. Peki küçük konutunuzun küçük balkon dekorasyonu nasıl yapılır? Yalnızca mobilya seçimi olarak değil aynı zamanda boyama, aydınlatma, çiçilavelerin ve nebatların hazırlaması açısından da bu dekorasyon en güzel nasıl yapılır? Işte tüm bu suallerin yanıtlarını en ayrıntılı açıklamalar ve örnekler ile yazımızda bulabilirsiniz.

Ilk iş, balkon düzenlemesi

Öncelikle balkondaki işe afacan eşyaları atabilir dekorasyona balkonunuzu arınarak başlayabilirsiniz. Kış aylarında balkonu kullanmadığınız eşyaları depolamak için kullanıyor olabilirsiniz ancak havalar ısınmaya başladıktan sonra bu eşyaları başka bir yer bulmanız gerekiyor. Ya da zati kullanmıyorsanız atabilir, yaşamınızda yer kaplayan afaki eşyalardan kurtulmuş olursunuz. Masaya çevirebileceğiniz ya da hem masa hem dolap gibi kullanabileceğiniz daha önceki masalarınız, dolaplarınız varsa bunları atmayın. Bu stil mobilyaları aynı anda bir kaç biçimde kullanabileceğiniz hale getirebilirsiniz. Şayet boyaları çıkmış, daha önceki görünüyorsa da hiç üzülmeyin. Hoşlandığınız bir kutu boya, bir fırça ve bir kaç zımpara kağıdı ile tertemiz bir hale getirebilirsiniz. Boyamak istediğiniz tüm ahşap malzemeleri öncelikle çok iyi bir biçimde zımparalamalısınız. Daha Önceki boyanın tamamen çıktığına eminseniz yeni boyayı hazırlayıp mobilyaları boyayabilirsiniz. Bu arada, bazı mobilyalar ve boyalar cila gerektirir. Bu vaziyette üzerine bir de cila atmanız gerekecektir.

Kendinize konfor alanları yaratın

Küçücük bi köşe de olabilir iri bir kenar da. Hangisi olursa olsun, tek başınızayken şahane zaman geçirebileceğiniz kitap okuyabileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ya da film seyredebileceğiniz köşeler oluşturun. Şayet bu alan oldukça dar ise ince, nazik tasarımlarla hazırlanan ufak masa ve sandalyeleri seçim edebilirsiniz. Ayrıca kitaplarınızı duvara bir raf yerleştirip oraya koyabilirsiniz. Kitapların yanında ufak saksılarda bir kaç nebat,çiçek yerleştirerek etrafa havalı bir görünüm katabilirsiniz.

En önemli ayrıntı, nebatlar ve çiçilaveler

Balkon dekorasyonunda balkonun ebadı ne olursa olsun en önemli ayrıntı nebatlardır. Bu nebatları ufak ağaçlardan ya da sevimli çiçilavelerden seçebilirsiniz. Şayet alanınız varsa yere büyük saksılarda yerleştirebileceğiniz bu nebatları alanınız yoksa dikey bahçelendirme ünitelerine yerleştirerek kullanabilirsiniz. Küçük balkon dekorasyonları hakkında daha fazla bilgi için küçük balkonlar için şahane dekorasyon fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın