Kavanoz Süsleme Modelleri

Yazın kış başlamadan hazırladığımız konservelerden en lezzetli reçellere, turşulara kadar tüm her şeyimizi sırça kavanozlarda gizliyoruz. Plastik ya da değişik malzemelerden yapılmış kavanozlar da artık alaka görmeye başladıysa da sırça sıhhattir ve en doğru malzeme sırçadır. Bu kavanozları süsleme modelleri ile mutfağımızda, dolabımızda renk renk aksesuarlar olarak da konumlandırabiliyoruz. Marketlerin manav reyonlarında bulunan bazı konserveler dahi şirin kapaklar ile kapatılmış, oldukça süslü kavanozlar içinde yer alıyor. Bu kavanozlar da şirin görünümleri ile hepimizin alakasını çekiyor. Biz de bu muhtelem süsleme sanatını başlıklar halinde sizler için bir araya getirdik.

Sırça kavanoz süsleme üretimi

Saklama kapları ve kavanozlar sırçanın yanında en az sırça kadar sıhhatli olduğu söylenen bazı malzemelerden de yapılmaktadır. Bu kavanozların da ötekileri gibi süsleme teknikleri vardır. Bu nedenle de süsleme imalini kategorilere ayırmak en doğrusu olur. Sırça kavanoz süsleme üretimi kavanozun ne amaçlı kullanıldığına göre değişir. Uzun süre bekleyecek turşu kavanozları ile sürekli kullanılabilecek reçel kavanozları ya da iri bakliyat kavanozları aynı biçimde süslenmez. Sırça kavanozları süslerken ilk iş kavanozları pak olacak biçimde yıkamak ve kurutmak. Kavanozun içinde su kalması havasız civarda farklı kokuların oluşmasına neden olur. Arınıp kuruladığınız kavanozları boyayabilir, üzerine bütün oturacak biçimde küçük örgüler yapabilir, kapağın altına renkli kumaşlar koyup fırfırlı bir görünüm oluşturabilir ve kapağının altına kurdele bağlayabilirsiniz. Özellikle güneşten ve ışıktan korunması gereken kavanozları renkli boyalar ile boyayıp içindeki malzemeyi de ışıktan gözetebilirsiniz.

Renkli kavanoz süsleme çdenkleri

Sırça transparan kavanozları süsleyebildiğiniz gibi renkli kavanozları da süsleyebilirsiniz. Ancak bu süslemelerde ötekilerinden değişik malzeme ve teknik gerekir. Bunların gizemini başka bir deyişle boyasını kaldırıp kendi renginize boyayabilir ya da üzerine direk başka daha baskın bir renk boya da atabilirsiniz. Bazı bölgelerdeki boyaları kazıyıp oralara küçük desenler çizebilirsiniz. Bazı kısımlarına dışarıdan küçük yaftalar yapıştırıp değişik bir renk de katabilirsiniz. Dilediğiniz malzemeleri hemen hemen tüm bijuteri ya da hobi malzemesi satan yerlerden temin edebilirsiniz. Şayet konut ekonomisi uygulamak isterseniz de çocuklarınızın el işi derslerinden kalan tüm malzemeleri kavanoz süsleme modelleri için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Konuttaki malzemeler ile yapabilecekleriniz mevzusunda daha fazla bilgi almak için konutta yapılabilecek dekorastif eşyalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın