Kapalı Balkonlar İçin Dikey Bahçe Örnekleri

Kış ayları geldi havalar soğudu diye kapalı konutlarımızda kalmak zorunda değiliz. Kapalı balkonlar ve kış bahçeleri bütün de bu stil soğuk havalarda sevinçli zaman geçirmek, bahçelerimizdeki balkonlarımızdaki odun sobalarında odunun çıtırtısını dinleyerek sıcak içeceklerimizi içmek için hazırlanmış günlerdir. Biz bu içeriğimizde size şahane bir fikirden, kapalı balkonlar için dikey bahçe örnekleri ile bunları nasıl yapacağınız mevzusunda bahsedeceğiz. Dikey baheçeler veya dikey bahçelendirme sistemleri olarak adlandırılan bu yeni bahçe sistemleri sayesinde en kuru, en sıkıcı civarları dahi renk renk, cıvıl cıvıl bir hale dönüştürmek mümkün.

Kapalı Balkonlar İçin Dikey Bahçe Örnekleri
Avrupanın soğuk yerlerinde olağan çiçilaveleri, nebatları yetiştirmenin basit olmadığı yerlerde ısıtma sistemi ile çiçekçilik yapabilmek için ortaya çıkarılan bu dikey bahçelendirme sistemleri bizim ülkemizde de oldukça alaka gördü. Ağırlıklı olarak ilk kere yollarda, büyük otoban kenarlarında büyük şehirlerde karşımıza çıktı. Sonraları cafe ve lokanta dekorasyonlarında kullanılan bu sistemler sayesinde en olmadık yerlerde dahi çiçek, nebat, çimen yetiştirmek mümkün bir hale geldi. Şimdi sizlere bu bahçelendirme sistemlerini nerelerde nasıl kullanabileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

Kapalı Balkonlar İçin Dikey Bahçe Örnekleri
Dikey bahçe örneklerini yapmak için fazla sıcak ve nemli bir etrafa ihtıyacınız yok. Bu bahçe sistemleri alt yukarıya tüm etraflarda basitlikle yetişiyor. Bu bahçe örneklerinde hangi tür nebatları da kullanacağınıza bağlı ancak genel olarak hafif ılıman bir civar yeterli. Kapalı balkonlar için dikey bahçe örnekleri bu alanda kullanılabilecek en iyi yeşillendirme yöntemidir. Çünkü bu balkonlar ne kadar ısıtsanız dahi sıcaklığını sürekli gözetmez. O yüzden de yeşil bir nebat veya canlı bir çiçek yakalamak çok güçtür. Dikey bahçe sistemlerinin nebatları diğer nebatlara göre çok daha soğuğa dayanıklı olur. Ötekileri kadar sulamak gerekmez. Bu dikey mekanizmanın arka tarafına hem ısıtma hem de sulama sistemi yerleştirebilirsiniz. Böylece dilediğiniz abuhavadaki bir balkonda bunu kullanabilirsiniz.

Kapalı Balkonlar İçin Dikey Bahçe Örnekleri
Kapalı balkonlar için dikey bahçe örneklerinin en güzelleri ile en değişik olanlarını galerimizde görebilirsiniz. Beğendiğiniz örnekler için ne stil abuhava şartları gerektiği mevzusunda araştırma yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın