Kalorifer Peteği Kapatma Modelleri

Gelişen teknoloji sayesinde konut yapıları, mimari özellikler nasıl değişti ve değişmeye devam ediyorsa aynı biçimde konutlarımızın ısınma sistemleri de değişti. Kömür ve odun ile ısınan sobalardan kaloriferlere geçişin devamında yüksek teknolojili ısıtma sistemleri ortaya çıktı. Artık yeni yapılan konutların hemen hemen hiç birinde kalorifer peteği bulunmuyor. Bunların yerine yerden ısıtma sistemleri veye duvardan ısıtma sistemleri bulunuyor. Biz hala kaloriferleri olanlar için kalorifer peteği kapatma modelleri mevzusunda bir araştırma yaptık. Dedelerden kalan, tarihi yapılar olan binalar ne olursa olsun korunmaya devam edecek. Bunların büyük bir kısmı da hala kalorifer sistemleri ile ısınır. Hazır bitmiş bir binaya sonradan kalorifer döşemek bir şeydir yerden ısıtma sistemi döşemek başka bir şeydir. Yerden full ısıtma sistemi döşemek için konutun tüm tabanı kaldırmak içine boruları döşemek ve yine yapmak gerekir. Bu da tarihi bir binanın yapısına hasar verir. Kalorifer döşenebildiyse o saatten sonra rastgele bir farklılık yapılmaz.

Kalorifer Peteği Kapatma Modelleri
Bizim oturduğumuz bayağı binalar tarihi yapıt olana kadar konutlarımızda kalorifer kullanmaya devame edeceğiz gibi görünüyor. Peki bu kalorifer peteklerini civarın dekorasyonuna geçimli, şık ve görsel açıdan güzel tasarımlar haline getirebilir miyiz? Bu sualin yanıtı tabikidir. Kalorifer peteği kaplama modelleri çok daha önceki zamanlardan beri kullanılan bir yöntemdir. Bu kalorifer peteklerini hem dolap hem kitaplık gibi kullanmayı sağlayan çözüm yolları dışında yalnızca o kısmı daha güzel göstermek için yapılabilecek tasarımlar da vardır. Kalorifer peteklerini giydirme yapmak için bu peteklerin yapısı, biçimi  ve büyüklüğü de tabiki önemlidir. Şayet sizin daha önceki model büyük kalorifer petekleriniz varsa bunları daha büyük materyaller ile kaplamak gerekir. Çağdaş ince ve dar yapıdaki kalorifer peteklerini daha az sistematik bir biçimde kapatabilirsiniz.

Kalorifer Peteği Kapatma Modelleri
Kalorifer peteği kapatma modelleri yalnızca dekor açısından değil güvenlik açısından da yapılır. Özellikle konutta bebek varsa bu bebek büyüyene kadar kalorifer peteklerinizi gözetici kılıflar ile sarmalısınız. Bu kılıflar hem petekleri daha sevimli bir görünüme kavuşturur hem de bebeklerinizi kazalardan gözetir.

Bir cevap yazın