Kalabalık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Tek bir çatı altında birden fazla nesli barındıran bir ev tasarlamak zor olabilir. Gizlilik gereksinimlerini, bağımsızlığı, uyarlanabilirliği ve diğer birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Ayrıca, herkesin ihtiyaçlarını karşılamak için büyük olasılıkla yapısal değişiklikleri, düzen değişikliklerini ve hatta uzantıları göz önünde bulundurmanız gerekecektir.

İşte bir sonraki projenize dahil edebileceğiniz 5 yeni nesilli ev tasarımı

Ulaşılabilirlik

Kalabalık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Tasarladığınız hane, yaşlı aile üyelerini içeriyorsa, erişilebilirliği göz önünde bulundurarak tasarım yapmalısınız. Alanı yeniden tasarlamanız istendiğinde büyükanne ve büyükbabalar kolayca hareket edebilseler bile , yakın gelecekte hareketlilikleri ve diğer işlevleri azalabilir .

İleriyi düşünmek ve müşterilerinize başlangıçtan itibaren farklı erişilebilirlik seçenekleri sunmak her zaman en iyisidir, böylece birkaç yıl sonra yeniden tasarıma yatırım yapmak zorunda kalmazlar. Tekerlekli sandalye erişimine uygun , bol doğal ve yapay aydınlatmaya sahip, yüksekliği ayarlanabilen mobilyalara sahip ve gezinmesi kolay mekanlar yaratabilirsiniz .

Yatak odalarını yaymak

Kalabalık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Çok kuşaklı bir evde tüm yatak odalarının aynı katta yan yana dizilmesi biraz garip olabilir. Tüm aile üyelerine biraz mahremiyet sağlamak için yatak odalarını birden fazla kata yaymayı deneyin.

Erişilebilirlik kolaylığı için yaşlı aile üyelerinin yatak odalarını birinci kata yerleştirin. Küçük aile üyeleri, ne kadar yer olduğuna bağlı olarak üst katlarda veya hatta bodrum katında uyku odalarına sahip olabilirler. Yatak odalarını farklı katlara yaymak, çok nesilli bir evde mahremiyet duygusu yaratacaktır.

Çoklu yaşam alanları

Kalabalık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Aynı çatı altında yaşayan birkaç nesil bazen boğuluyormuş gibi hissedebilir. Herkese yeterli alan sağlamak için her nesil için özel bir yaşam alanı yaratmayı deneyin . Örneğin, genç bir çift, iki çocuğu ve ebeveynleriyle bir evde yaşıyorsa, bir aile odası, bir çalışma odası ve bir oyun odası tasarlayabilirsiniz, böylece her aile üyesi evde farklı bir alana çekilebilir.

Her kuşağa, sürekli olarak ailenin geri kalanıyla birlikte olmak zorunda kalmadan rahatlayabilecekleri bir alan sunmak önemlidir. Farklı yaşam alanları yaratmak, herkese biraz mahremiyet vermenin harika bir yoludur.

Ebeveyn banyoları

İyi bir ebeveyn banyosunu kim sevmez? Tasarladığınız evde yeterli alan varsa, müşterilerinize her nesil için ebeveyn banyosu ekleme seçeneği sunun .

Banyoları paylaşmak geleneksel bir evde bir kabus olabilir ve çok nesilli bir evde daha da büyük bir sorun olabilir. Her nesil için, hatta çocuklar için bile ebeveyn banyoları önererek sorunu kökten çöz .

Ayrı girişler

Kalabalık Evler İçin Dekorasyon Önerileri

Bu alışılmadık olsa da , müşterilerinize evlerine ayrı girişler sunmayı düşünebilirsiniz . Örneğin, aynı çatı altında yaşayan iki kuşak varsa, evin önünde bir, arkada bir ve/veya bodrum katına açılan bir girişiniz olabilir.

Hepsi bir arada yaşayacak olsalar da, onlara ayrı girişler sunmak onları daha bağımsız hissettirebilir. Tüm hane halkının çok kuşaklı bir evde birlikte kaliteli zaman geçirmesi için pek çok fırsat vardır, ancak müşterilerinize farklı gizlilik ve erişilebilirlik seçenekleri sunmak, birbirleri arasında uyumlu bir şekilde yaşamayı sağlamak için harika bir yoldur.

Bir cevap yazın