İskandinav Tarzı Mutfak Fikirleri

İskandinav stilini günümüzde oldukça sevilen bir stildir. Bu stili konutunuzun her odasında kullanabilirsiniz. Bununla beraber İskandinav stili mutfakta da kullanılabilir. Son zamlarda salonun bir köşesinde bulunan kendine özel bir alanı olan yemek odaları giderek eksilmektedir. Yemek odaları yerine mutfakta oluşturulan yeni stil kullanılmaktadır. Yeni stil mutfak dekorasyon tasarımı farklı yerlerden gelen muhtelif esintiler de hâkimiyetini göstermektedir. İskandinav stili mutfak hakkında çok fazla doru bilgi bulunmamaktır. Bu stilde genel olarak beyaz renklerin kullanılması ve masif masa kullanılması oldukça şık bir tardır.

 İskandinav Stili Mutfak Dekorasyonu

İskandinav stili tüm dekorasyonlarda yapılamak istendiğinde bu stil hakkında evvelden araştırmalar yapılıp doğru bilgiler bir araya gelmelidir. Bu stili mutfak modelleri genel olarak şıklıktan ziyade kullanışlı olması ön tasarıdadır.  Sıcaklık ve samimiyet yerine aydınlık ve rahatlık olmasına dikkat edilir. İskandinav stili mutfak dekorasyonu yaparken grili mesafeli renk ve desenlerden başka bir deyişle bu desenler çiçekli böcekli sevimli unsurlardan uzak durulmalıdır. Bunu yerine geometrik desenli yazılı harfli olan soğuk ve rahat renk ve tonlar kullanılmalıdır. Genel olarak bu tarda mutfak tasarımı yapılırken oldukça sadelikten yana olunmalıdır. Renk tercihleri özel olarak beyaz ya da faklı sarih tonlarda olmalıdır. Mutfakta süsleyici eşya olarak saksı nebatları kullanılabilir. Bu stilde genel olarak tabiattan esinlenilmektedir. Mutfakta kullanılan tezgâh ise sarih renk ahşap kullanılması öneri edilir.  

İskandinav Stili Mutfak Aksesuarları

İskandinav stili mutfaklarda beyaz dışında başka renk ve tonların kullanılması isteniyor ise ahşap tonları ya da siyah beyaz renkleri kullanılması öneri edilmektedir. Mutfak dekorasyonunda kesinlikle mutfak masası, sandalye, halı ve tül perde kullanılmalıdır. Bu kullanılan malzemelerin birbirleri ile aynı tonlarda olup geçim içerisinde olması koşuldur. Mutfakta kullanılan değişik aksesuarlar ise saksı içerisinde bulunan canlı ve cansız çiçekler, hasır iplerden yapılmış bir avize, mumlar ve duvara asılmak emeli ile mutfakla ilgili tablolar asılması kalabalık olmayan rahat bir görüntü oluşturulacaktır. Genel olarak İskandinav stili mutfaklar rahatlığı, sadeliği, rahatlığı, şıklığı ve kullanışlı malzemeleri bir arada beğenen bireyler için gayet uygun stildir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir