İskandinav Tarzı Çocuk Odası Dekorasyonları

Çocuk odası dekorasyonları ile bebek odası dekorasyonları, konutun öteki tüm odalarından çok daha fazla özen gerektiren dekorasyonlardır. Anne babalar, özellikle çocuk odası dekorasyonları mevzusunda önemli noktalarda büyük yanlışlar yapabiliyorlar. Bu yanlışların başında da popüler kültürün yansıması olan konforsuz ama fazla süslü odalar. Her tarafından ayrı bir oyuncak, ayrı bir kişilik fırlayan birbirinden ilgisiz onlarca rengin olduğu bir çocuk odası oldukça yanlıştır. Sırf çocuğunuz otomobilleri beğeniyor diye kıpkırmızı uyarıcı bir renk özelinde oda hazırlamak hem çocuğun sıhhatli bir uyku yatmasını maniler hem de ders çalışırken dikkatini toplamasını. O yüzden bu stil fazla renkli ve fazla hareketli çocuk odası dekorasyonlarından kaçınmak gerekir. Peki o zaman nasıl yapmak gerekir? Sonuçta çocuklar dünyanın her yerinde çocuk, bizim ülkemizde ne izliyorlarsa orada da benzerini veya eşini izliyorlar. Çocuk odası tasarımı bakımından bir ülkeye göre çok daha sıhhatli tasarımları olan iskandinav stili çocuk odası dekorasyonları rahatlıkla örnek alınabilir.

İskandinav Tarzı Çocuk Odası Dekorasyonları
Iskandinav stili çocuk odası dekorasyonlarında sadelik ve saflık ön tasarıdadır. Çocuğun çalışma ve dinlenme alanı net bir biçimde birbirini ufalamıştır. Yani çocuk yatağında uyurken kitaplarını görmek ve onu düşünmek yerine daha çok uykuya odaklıdır. Aynı biçimde çalışma masası yatağı doğrudan görmek yerine oda daha art dönük vaziyettedir. Iskandinav çocuk odası tasarımlarında zehirsiz, boyasız, fazla renklerin olmadığı tasarımların yanında daha natürel semboller de yer alır. Mesela çocuk odalarında kullanılan en yaygın reyin alanlarından biri çadırlardır. Çocukların kendi kendilerine yapabilecekleri, kendi eşyalarını götürüp içinde oynayabilecekleri, hazır model konutlar yerine daha neşeli ve natürel bir reyin civarı kurabilecekleri bu çadırlar çok popülerdir. Içini değişik renkler ile ışıklandırabilir, müzik çalabilir hatta bu çadır içerisinde ders dahi çalışabilirler. Çocuklara ders çalışmak ve öğrenmek için mekanın önemli olmadığını, insanın nerede isterse orada öğrenebileceğini öğretmek gerekir. Onları sınırlamamak oldukça önemlidir.

İskandinav Tarzı Çocuk Odası Dekorasyonları
Açık renk tonlarının huzur ile doldurduğu bu odaların dışında iskandinav dekorasyon fikirleri mevzusunda bilgi almak isterseniz yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir