İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

İskandinav ev tasarımı, temiz çizgileri, doğal malzemeleri ve minimalizmi ile bilinir. Esas olarak biçim ve işleve odaklanan bir tarzdır ve alanı canlandırmak için yeşillik, tek renkli sanat ve rahat tekstiller kullanır.

İskandinav ev tasarımı görünümü elde etmek, göründüğü kadar kolay değildir. Sade ve zarif bir yaşam alanı oluşturmak için tüm tasarım öğeleri uyumlu bir şekilde birlikte çalışmalıdır.

İskandinav ev tasarımına yardımcı olacak 10 ipucu

Geniş aydınlatma

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Danimarka, Norveç ve İsveç gibi İskandinav ülkeleri kış aylarında fazla güneş ışığı almazlar , bu yüzden İskandinav ev tasarımında ışık bu kadar önemli bir rol oynar.

Bir alan tasarlarken, çoğu yaşam alanında yeterince büyük pencerelerin olduğundan ve evin her yerinde çok sayıda yapay aydınlatma olduğundan emin olmak istersiniz. Kalın perdelerle uğraşmayın.

Yapay aydınlatmaya gelince , spot ışıkları, ortam/ruh aydınlatması için lambalar, aplikler, sarkıt lambalar, görev aydınlatması ve müşterinizin ihtiyaç duyabileceği diğer aydınlatma türlerini kurabilirsiniz.

Temiz çizgiler ve yüksek kontrast

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Scandi'den ilham alan bir ev için mobilya seçmeye gelince, temiz hatlar gitmenin yoludur. Yüzyıl ortası modern parçalar , yuvarlak kenarları ve doğal tonları nedeniyle bu tür mekanlarda iyi çalışır .

Yüksek kontrast aynı zamanda İskandinav ev tasarımının bir özelliğidir. Siyah beyaza karşı bir alanda dramatik bir etki yaratır ve ayrıca odada öne çıkan büyük bir sanat eserini (genellikle tek renkli) birleştirerek yüksek kontrastlı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Hafif döşeme

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

İskandinav tarzı , dokunulmamış veya beyaza boyanmış hafif parke döşemeyi gerektirir. Hafif döşeme, karanlık kış günleriyle savaşmanın başka bir akıllı yoludur ve alanı daha parlak, daha büyük ve daha sıcak hissettirir.

İskandinav ülkelerinde iklim daha sert olmasına rağmen, duvardan duvara halı kaplı zeminler çok nadirdir. Bunun yerine, birçok kişi ısıtmalı zemini (özellikle banyoda) ve sıcak tutmak için sessiz alan kilimlerini tercih ediyor.

Nötr renk paleti

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Nötr bir renk paleti, Scandi evlerinin zirvesidir. Beyazlar, griler, siyahlar ve kahverengiler , ister duvarlarda, mobilyalarda, tekstillerde veya sanat eserlerinde olsun, evin her yerinde kullanılan ana renklerdir.

Evde sakinleştirici bir atmosfer yaratmak için nötr renkler kullanılır ve İskandinav ev tasarımında cesur renkler hoş karşılanmasa da, tasarımcılar alana görsel ilgi eklemek için pastel veya hafif renkler kullanabilir .

Minimalist tasarım

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Bir İskandinav evinde dağınıklıkla karşılaşmazsınız. Burada mobilya ve dekorasyona minimalist bir yaklaşım önemlidir ve müşterilerinize eşyalarını saklamaları için geniş depolama alanı (ankastreler ve dolaplar harika çalışır) sunabilirsiniz.

Scandi tasarımı, görsel olarak rahatlatıcı bir alan yaratmakla ilgilidir.

Süsleme yok

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Karmaşık süslemeler, cesur sanat eserleri, kristal avizeler ve renkli tekstiller gibi süslemeleri kucaklayan diğer tasarım stillerinin aksine, İskandinav evleri aşırı dekoratif parçalardan kaçınır.

Sadelik kraldır; glam veya parıltı için yer yoktur. Ancak bu, alanın şiddetli olması gerektiği anlamına gelmez. Sıcak, doğal dekor parçaları ve tekstiller, bir Scandi evini rahat ve davetkar hissettirmek için yeterlidir.

Rahat tekstiller

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Rahattan bahsetmişken, tekstiller, Scandi evlerinde sıcak tutmak ve şöminenin önünde oturmak için bir zorunluluktur. En popüler tekstiller genellikle atmalar için kullanılır, koyun derisi, yün ve yumuşak pamuk gibi doğal malzemelerden yapılır .

İskandinav ev tasarımına sadık kalarak, bu tekstiller neredeyse sadece yumuşak renklerdedir. Griler, kömürler, kahverengiler ve paslarla yanlış gidemezsiniz.

Ahşap ve metal yüzeyler

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Ahşap sadece döşemede değil, yemek masası, sehpa ve tezgah gibi önemli mobilyalar için de kullanılır. Ahşabın doğal bir malzeme olması şaşırtıcı değil ve bu özel tasarım stili tamamen doğayı taklit eden sakin bir alan yaratmakla ilgili.

Scandi stili ayrıca bir odanın görünümünü tamamlamak için ahşabı çelik, bakır ve pirinç gibi metalik vurgularla birleştirir . Metal, sarkıt lambalar, aplikler, sandalye ayakları ve diğer dekoratif parçalar için kullanılabilir.

Açık raflar

İskandinav Ev Tasarımları Nasıl Olur?

Scandi'den ilham alan bir ev tasarlıyorsanız , çok fazla depolama alanı eklemeniz gerekir . Genel olarak konuşursak, basit hatlara sahip kapalı dolaplar en iyi seçeneğiniz olacaktır, ancak ahşap açık raflar mutfaklarda ve evdeki diğer alanlarda da çalışır.

Açık raflar, müşterilerinizin güzel tencere, vazolar ve diğer önemli dekoratif öğeleri sergilemesine olanak tanır. Bu fikre uyduklarından emin olmak için müşterinizle açık rafları konuşun. Bazı ev sahipleri mutfakta açık raflara sahip olmakla ilgili bakım konusunda endişe duyacaktır.

Bol yeşillik

Hiçbir şey bitki ve çiçeklerden daha doğal değildir. İskandinav evleri vazolarda taze çiçeklerle, saksılarda bitkilerle doludur.

Bunun iç tasarımdan çok dekorasyonla ilgisi olmasına rağmen, bu ekstra dokunuşları eklemek, müşteriye önemsediğinizi ve hayallerindeki alanı sunmak için ekstra yol kat edeceğinizi gösterecektir. Eğer bir kullanırsanız profesyonel iç tasarım yazılımı , şansını bitkileri ve diğer içerebilir olan dekoratif öğeler istemci inşaat başlamadan önce bile son görüntüsünü çizebilirim.

Bir cevap yazın