İç Mekan Hava Kalitesinde Döşemenin Rolü

Vaktinizin çoğunu içeride geçirdiğiniz için evinizin hava kalitesine özellikle dikkat etmelisiniz. Mülkünüzde kullanılan yapı malzemeleri ve ev ürünleri sağlığınızı etkileyebilir. Yakında yeni bir zemin döşemesi yapacaksanız, hastalıkları önlemeye yardımcı olacak sağlıklı döşeme malzemeleri seçin. Ne tür zeminlerin evinizin iç mekan ortamını iyileştireceğini keşfetmek için bu kılavuzu kullanın.

Döşeme İç Mekan Hava Kalitesini Nasıl Etkiler?

Zeminleriniz evinizde çok büyük bir yer kapladığından, içlerindeki herhangi bir kimyasal veya alerjen havaya karışabilir ve tüm evi etkileyebilir. Döşemenizde bulunabilecek zararlılardan bazıları ise şöyle sıralanabilir.

Uçucu Organik Bileşikler

Bazı döşeme ürünleri ve cilaları formaldehit gibi zararlı VOC'ler içerir. Bu gazlar, gaz tahliyesi veya emisyon işlemi sırasında yeni zemin yüzeylerinden yayılır ve hoş olmayan bir koku üretir. Bu zararlı bişelenler nefes almada zorluk, burun ve boğaz tahrişi, baş ağrısı, mide bulantısı, karaciğer hasarı ve böbrek hasarı gibi kısa ve uzun vadeli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Sentetik halı lifleri ve kurulum sırasında kullanılan yapıştırıcılar gibi bazı malzemelerde formaldehit bulabilirsiniz. Yeni zeminlerinizi döşemek istediğinizde, düşük VOC veya VOC içermeyen ürünler ve yöntemler hakkında bir uzman ile görüşmeli ya da kendi araştırmanızı yapmalısınız. İç mekan hava kalitesi için en iyi döşeme, VOC içermeyen malzemeler içerir.

Asbest

Asbest ciddi kanserojen bir bileşendir. Üreticiler, maddenin ciddi hastalıklara neden olduğunu anladıktan sonra asbest kullanmayı bıraktı. Asbest solunduğunda akciğerlerde kalır ve uzun süre maruz kalındığında iltihaplanmaya ve hatta kansere neden olabilir.

Eviniz 1980'lerden veya daha eskilerdense ve vinil veya karo zeminlerinizi güncellemediyseniz, mülkünüzde asbest olabilir. İç mekan hava kalitenizi iyileştirmenin en iyi yolu, döşemenizi daha yeni ve daha çevre dostu bir malzeme ile değiştirmektir.

Alerjenler

Zeminlerinizi sık sık temizlemezseniz, toz, kir ve evcil hayvan tüyü döşeme malzemelerinize yapışabilir ve alerji semptomlarını kötüleştirebilir. Halı lifleri bu kirletici maddeleri yakalayabilir ve siz yürürken havaya yükselir. Halınızdaki kalıntıları temizlemek için haftada bir süpürebilirsiniz, ancak en az yılda bir kez profesyonel olarak temizletmeniz gerekir. Belki de büyüklerimizden duyduğumuz yılda bir kere yapılan bahar temizliğine bir de bu gözle bakmalıyız.

Diğer zemin malzemeleri hala alerjen toplamaya eğilimlidir, ancak sert bir yüzeye sahip oldukları için toz lekelerini kolayca görebilir ve bunları bir vakum veya paspas ile temizleyebilirsiniz. Siz veya sevdikleriniz alerjiden veya diğer solunum rahatsızlıklarından dertliyseniz, az bakım gerektiren, temizlemesi kolay zemin döşemesi yapmak işinize gelecektir.

Kalıp

Zemininiz uzun süre ıslak olduğunda küf artabilir. Küf alerjiniz varsa burun tıkanıklığı, ateş ve nefes darlığı gibi grip benzeri semptomlar yaşayabilirsiniz. Bazı döşeme malzemeleri, organik bileşenleri veya kalın lifleri nedeniyle mikrobiyal büyümeyi teşvik eder. Yetersiz döşeme montajı, alt tabakadaki nemi de hapsedebilir. Küf oluşumunu önlemek için zeminlerinizi doğru bir şekilde döşeyebilecek güvenilir bir usta ile çalışmalısınız.

İç Mekan Hava Kalitesi İçin En İyi Döşeme

İşte evinize kurabileceğiniz bazı sağlıklı döşeme malzemeleri.

1. Sertağaç

Doğal güzellik için yaşam alanınıza parke döşeme yapmayı düşünün. Parkelerin bakımı nispeten kolaydır ve evinize değer katabilir. Doğru şekilde baktığınız zaman, parke zeminler, yenisine ihtiyaç duymadan önce yarım yüzyıldan fazla dayanabilir. Bu dayanıklı, tamamen doğal malzeme VOC içermez. Evinizin hava kalitesini iyileştirmek için ustanızın düşük VOC sayısına sahip su bazlı bir poliüretan kaplama kullandığından emin olun. Parke döşeme kiri veya bakterileri hapsetmez ve sert yüzeyi tozun görülmesini ve temizlenmesini kolaylaştırır.

2. Lüks Vinil

Lüks vinil, az bakım gerektiren, estetik açıdan hoş bir döşeme malzemesidir. Üreticiler, tasarım tercihlerinize bağlı olarak doğal taş, seramik veya parke gibi görünmesini sağlayabilir. VOC içermesine rağmen, düşük VOC seçenekleri hakkında döşeme uzmanınıza danışabilirsiniz.

Suya dayanıklılığı, vinil zeminlerinizde küf oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir. Dökülmeyi veya sızıntıyı fark ettiğiniz anda kolayca temizleyebilirsiniz. Sert yüzey alerjenleri veya zararlı bakterileri tutmaz. Kolay temizlendiği için VOC içeren temizleyiciler yerine hafif bir deterjan ve ılık su kullanabilirsiniz.

3. Seramik Döşeme

Porselen ve seramik karo döşeme, enerji maliyetlerinizi düşürmek için ısıyı koruyabilir ve doğal taş veya parke gibi diğer malzemeler gibi görünebilir. Üreticiler bunları oluşturmak için yüksek sıcaklıklar kullandıklarından, bu bileşenler herhangi bir VOC içermez. Karo döşeme, küf oluşumuna ve neme karşı dayanıklıdır aynı zamanda bir bezle kolayca temizleyebilirsiniz. Sert yüzeyi, evinizin iç mekan hava kalitesini düşürebilecek ağır kimyasallar yerine yumuşak bir deterjanla temizlemeyi kolaylaştırır.

4. Laminat

Evinize ucuz, az bakım gerektiren bir ek için ahşap laminat parke döşemeyi düşünebilirsiniz. Bu malzeme, doğal ahşap veya taşa benzeyen çeşitli renk ve tasarım seçeneklerine sahiptir. Eziklere ve çizilmelere karşı direnci, kirlerin toplanmamasına yardımcı olur. Laminat VOC içerebilse de, döşeme uzmanınızın envanterinde düşük VOC seçenekleri olabilir. Bu malzeme neme karşı dayanıklı olduğundan suyu tutmaz veya küf oluşumunu teşvik etmez. Dökülenleri mikrofiber bez veya paspas ile hızla temizleyebilirsiniz. Sert yüzeyi bakterileri ve diğer kirleticileri temizlemeyi kolaylaştırır.

5. Kısa Tüylü Yün Halı

Halı kışın bir odayı daha sıcak hale getirebilir. Yepyeni kısa tüylü halılar, odanızın tasarım estetiğini tamamlamak için çeşitli renk ve doku seçenekleriyle sunulur. Halı ve iç hava kalitesi düşünüldüğünde, ailenizin sağlığını iyileştirmek için her zaman en iyi malzeme değildir. Doğal yün elyaflı düşük tüylü bir seçenek, iç mekan hava kalitesi için en iyi halıdır. Sentetik halı lifleri VOC içerir, ancak yün, zararlı kirleticiler içermeyen doğal ve yenilenebilir bir malzemedir. Yün halının temizlenmesi daha kolaydır ve hatta küf oluşumunu önlemek için nem giderici görevi görebilir. Kısa tüylü halı, kiri ve döküntüleri hapsetmek yerine sert bir yüzey görevi gören kısa liflere sahiptir. Elektrikli süpürge ile halılarınızı rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın