Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatmanın önemi

Evinizin içi çok şık çok güzel olabilir fakat aydınlatma kötüyse hepsi kötü etkilenir. Dekorasyon söz konusu olduğunda, aydınlatma her zaman arka plan olarak kullanılabilir. Ancak dekorasyonun en önemli parçalarından biri olan aydınlatma da mobilyalarınızı etkileyen konulardan biri olduğu için daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Oturma odası, mutfak, oturma odası veya çalışma odası...her oda aydınlatma ürünlerinden ayrılamaz. Başarılı bir aydınlatma sayesinde odanızın daha şık bir atmosfere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Yetersiz aydınlatma, odanızın dekorunun sıradan görünmesine neden olabilir. Peki, eviniz için aydınlatma ürünleri seçerken nelere dikkat etmeli, nasıl seçmelisiniz?

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Eviniz için aydınlatma ürünleri nasıl seçilir?

1- Evinizi komple yenilemeye karar verdiyseniz öncelikle aydınlatma sistemini göz önünde bulundurmalısınız. Eviniz için nasıl bir aydınlatma sistemi düşünüyorsunuz, dekorasyon işlemini ona göre yapmanız daha uygun olacaktır. Aydınlatmanın önemi üzerinde durulması gereken bir noktadır.

2- Dekoratif veya genel aydınlatma ürünleri seçerken kaliteli ve uzun süre kullanılabilecek ürünleri tercih etmelisiniz. Çabuk yıpranan ve zamanla renk atması gibi sorunlara neden olan ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

3- Her oda farklı aydınlatma sistemlerine uygundur. Salon aydınlatmasını özellikle mutfak için seçemezsiniz. Mutfak için hem modern hem de pratik aydınlatma ürünleri tercih etmelisiniz. Aydınlatmanın mutfağın ortasında olmaması özellikle uygundur. Tezgahın içinde veya sobanın yanında aydınlatmayı tercih edebilirsiniz.

4- Banyolarda ayna alanı çevresinde aydınlatma olmalıdır. Büyük bir banyonuz varsa banyoyu iki bölüm olarak ele almalı ve aydınlatma sistemini buna göre yerleştirmelisiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

5- Salon gibi geniş alanlı bir ev için odayı ikiye bölmek daha sağlıklıdır. Yemek alanı olarak kullanılan kısım için aydınlatmayı seçebilirsiniz. Aynı şekilde oturma kısmı için kullanacağınız alan için de yeterli aydınlatma yeterli olacaktır.

6- Aydınlatma ürünü seçerken hangi alanın aydınlatmanız için daha kullanışlı olduğuna karar vermelisiniz. Bundan sonra, kullanmak istediğiniz aydınlatma türünü seçmelisiniz.

7- Özellikle tek lamba kullanıldığında ev dekorasyonu çok yanlıştır. Aydınlatma ürünlerini evinizdeki odaya farklı konumlarda ve farklı yüksekliklerde yerleştirebilirsiniz. Bu sayede evinizdeki ışık seviyesini daha fazla arttırabilir ve gözlerinizi yormayan bir aydınlatma sistemi yapabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Aydınlatma türü

Asılı aydınlatma

Evinizde avize veya avize görünümünde olan ancak daha modern bir tasarıma sahip aydınlatma ürünlerini tercih etmek istiyorsanız, asma lambaları tercih edebilirsiniz. Tavana sabitlenerek monte edilen asma lambalar özellikle dekorasyon için uygundur. Salon veya oturma odaları için ilk tercih olmasa da dekoratif ışığı daha az olan aydınlatma ürünlerini tercih etmek isterseniz asma lambalara bakabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Tavan lambası

Temel bir aydınlatma sistemi ile tüm odayı aydınlatmak istiyorsanız tavan aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz.

Bu tavan lambaları, gömülü veya yarı gömülü tasarımlar kullanır. İstediğiniz tonun ışığını alabilirsiniz.

Masa lambası ve zemin lambası

Çalışma ve yatak odalarında sıklıkla kullanılan masa lambaları ve zemin lambaları, şık tasarımı ile artık salon ve oturma odası için ilk tercih haline gelmiştir.

Salon için masa lambası seçmenin yanı sıra zemin lambası ile dekoratif bir kontrast oluşturabilirsiniz.

Odanızın ışık koşullarını ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak için masa lambası ve zemin lambasını odanızda daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan alanlara yerleştirebilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Aydınlatmanın Önemi

Duvar lambası

Banyoda görmeye alıştığımız duvar lambasını evinizde süs olarak kullanabilirsiniz. Duvar lambaları küçük alanları aydınlatmak için daha uygundur ve özellikle yumuşak ışıktan hoşlananlar için en doğru aydınlatma seçeneklerinden biri olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir