Ergonomik Bir Mutfak Nasıl Tasarlanmalıdır?

Mutfak ergonomisi, modern bir yaşam alanı tasarlamada önemli bir faktördür.

Evin içinde kötü tasarlanmış bir mutfak kadar zahmetli bir şey yoktur. Ergonomik bir mutfağın nasıl tasarlanacağını öğrenirken, odak noktası sağlık ve erişilebilirlik olmalıdır. Banyo gibi, bir ev sahibinin bir tadilat projesinde bekleyebileceği tek şey estetik değildir. Tıpkı ofis tasarımları insan vücudunun konfor uygun ortamı oluşturmamız gerektiği gibi mutfakta da rahat bir ortam oluşturmak zorundayız.

İç tasarımda ergonomi kavramı, çevremizin pratik ve sağlıklı bir şekilde kendimizi tamamlamasına izin vermektir. Sürekli eğilmeye, uzanmaya, zorlanmaya ve durmaya zorlanmak kronik ağrıya ve kalıcı hasara neden olabilir. Buna, yemek yapmak veya temizlik yapmak gibi görevlere gelince, katıksız, kutsal olmayan hüsranı da ekleyin. Bir mutfak tasarımı ne kadar mükemmel görünürse görünsün, müşteri onu kullanmak için sırtını kırarsa tatmin olmaz.

Bu yazıda, ergonomik bir mutfak tasarlamada sık karşılaşılan bazı sorunları tespit edeceğiz. Bu sorunların çoğu iyi bilindiği için, bunları çözmenize yardımcı olacak biraz teknik bilgi alacağız.

Çalışma ve Yüksekliğe Ulaşma

Tezgah üstü, depolama, ev aletleri, lavabolar; Bunların hepsi, mutfakta sadece birkaç santimin bir şekilde büyük bir fark yaratabileceği alanlardır. Bir tezgah veya sobanın optimum çalışma yüksekliği için standart bir kılavuz, yaklaşık 85 ila 95 santimetre arasındadır. Müşteriniz için gerçekten ergonomik bir alan yaratmak ve incelemeye değer çarpıcı bir deneyim sağlamak için tek yapmanız gereken birkaç dakikalık hesaplamadır. Ayakta duran bir kişi için çalışma yüzeyinin mükemmel yüksekliği, sağlıklı duruşu korurken dirseklerinin konumuyla ilgilidir. Avuç içleri tezgah üzerindeyken, müşterinizin dirsekleri ön kolları yüzeyden 45 derecelik bir açıyla durmalıdır.

Ergonomik Bir Mutfak Nasıl Tasarlanmalıdır?

Mükemmel set üstü ocak yüksekliği, tezgah yüksekliği ile aynı değildir. En sağlıklı sonuçlar için pişirme yüzeyinin hazırlık yüzeyinden biraz daha aşağıda olmasını istersiniz . Bu, kullanıcının tencere ve tavalara süzülmeden bakmasını sağlar. Tencere ve tavaların kenarları, duruşu ölçmek için yeni bir kılavuz oluşturur. Özel yüksekliğe izin vermek için bağımsız bir ocak aralığı düşünün. Tasarımınızda davlumbazı aklınızda bulundurun. Açık alevler üzerinde çalışırken kimse başını çarpmaktan hoşlanmaz.

Evyeler , ergonomi açısından farklı bir kural göz önünde bulundurularak ayarlanmalıdır. Bir lavabonun çalışma yüksekliği jant değil, lavabonun dibine kadar olan derinliktir. Müşterinizin bulaşık yıkarken eğilmesini önleyin. Lavabonun kenar yüksekliğini ve derinliğini kullanıcının ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Tezgahlarla kullandığınız aynı kişiselleştirilmiş hesaplamalar burada da uygulanabilir. Sağlıklı, dik bir duruş sağlarken müşterilerinizin avuçlarının lavabonun dibine nereye ulaşacağını bulun. Musluk yüksekliği, daha derin veya daha sığ bir lavaboda sinir bozucu sıçrama söz konusu olduğunda da bir fark yaratacaktır.

Ergonomik erişim yüksekliği, kullanıcının göz seviyesinin hemen üzerindedir. Bunu hesaplamanın başka bir yolu, kullanıcı başının üzerine uzandığında dirseğin seviyesidir. Mutfağın iş akışını gözünüzde canlandırın ve bir kutu mısır gevreğinden daha ağır herhangi bir şey için başınızın üzerine uzanmayı en aza indirin. Sık karşılaşılan sorunlara basit çözümler mevcuttur. Bulaşık makinesine eğilmek ve tekrar tekrar bulaşık rafına uzanmak çok fazla sırt ağrısına neden olabilir. Uygun erişim yüksekliğine ve bitişik depolamaya sahip cihazlar, mutfakta çok fazla zaman ve sırt ağrısı tasarrufu sağlayabilir.

Ergonomik Bir Mutfak Nasıl Tasarlanmalıdır?

Sık kullanılan eşyalar için dolap rafları, sağlıklı ulaşılabilecek yükseklikten daha yüksek olmamalıdır. Uzanırken kaldırmanın zorlanmasını önlemek için ağır eşyalar için tezgahın altındaki çekmeceleri kullanın. Dolapların nasıl açılacağını unutmayın. Bu, mutfak kullanıcısı için garip hareketi engeller mi veya yaratır mı? Mutfak dolapları için sürgülü kapılar da sağlıksız hareketi azaltabilir ve alana taze, modern bir estetik katabilir.

Aletler, genellikle yanlış yerleştirilen başka bir öğedir. Müşterinizin mutfak repertuarındaki korkunç eğilme hareketini önlemek için fırını ve bulaşık makinesini göğüs hizasında yerleştirmeyi deneyin. Buzdolaplarındaki alt çekmeceli dondurucular , mutfakta çok sık eğilme ihtiyacını azaltmaya da yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın