Epoksi Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Büyüyen teknoloji ile beraber taban kaplamada uzun seneler dayanıklılık için kullanılmakta olan epoksizemin kaplama nasıl yapılır suali sorulabilir. Bunun profesyonel takımlar tarafından muhtelif bulgular ve yapılarak tabana ve alanın kullanım emeline uygun olarak yapılması gerektiği yanıtı verilebilir. Operasyonun meselesiz olarak yapılması için tasarılama koşul olduğu edinilen deneyimler ile anlaşılmıştır. Tecrübeli bir işletme ile çalışılmasıyla tabanın kaplamasında ve daha sonra kullanım sırasında mesele yaşanması önlenecektir. Tecrübeli bir işletme ile çalışmanız aynı zamanda uygulama sırasında karşılaşılacak meselelerin çözümünde de pratik usuller sunacaktır.

Epoksi Taban Kaplama Düzeyleri

Binaların imal safhalarından biri olan tabanın uygun malzeme ile kaplanmasına gizeme geldiğinde günümüzde dayanıklı olmasıyla epoksi taban kaplama çok fazla seçim ediliyor. Bunun için öncelikle epoksi uygulamasını yapacak olan işletmenin uzman takımının tabanı analizi gerekiyor. Tabanin yumuşak ya da sert olması kalınlık açısından tanımlayıcı bir etmendir. Taban meyilli ise bu meylin ortadan kaldırılması da uygulamanın meselesiz yapılması için koşuldur. Meyli düzenlendikten sonra tabana bir astar uygulaması yapılır. Bu astar ile epoksinin uygulanacağı tabanı dayanıklı hale getirmektedir. Tabanin hazırlanmasının ardından epoksi kaplama uygulanır. Düz pürüzsüz bir yüzey elde edilebileceği gibi istenirse tabanda kaymayı önleyici olarak portakal kabuğu gibi pürüzlü bir yüzeyde elde edilebilir. En son evre olarak da epoksi boyu ile taban boyanır ve bu biçimde operasyon bitirilmiş olur. Kuruması için belirli bir zaman beklenmesi gerekmekte ve ardından ise rahatça kullanılmaktadır.

Hangi Tabanlerde Epoksi Kullanılır?

Kullanılan teknoloji ile tabanın çok dayanıklı olması sayesinde epoksi taban kaplama özellikle endüstriyel alanda daha çok seçim edilmektedir. İlaç ve kimya sanayinde, laboratuvarlarda, uçak bakım hangarlarında, otoparklarda, nükleer kuruluşlarda, sağlık kurumularda, ambarlarda ve buna eş alanlarda kullanılmaktadır. Dayanıklılığının ötesinde şık görünümü ile de seçim edilmekte ve çok dayanıklı olan boyasının da tekerrür tekerrür yenilenmesine gerek olmamaktadır. Epoksi ile taban kaplama yaptırmayı düşündüğünüzde bunun için birden fazla işletme ile konuşabilir ve hepsinden alacağınız ayrı maliyet önerileri neticeyi en uygun olan değerlendirebilirsiniz.


Bir cevap yazın