Deri Koltuk Nasıl Onarılır | Deri Koltuk Tamiri İçin İpuçları

Çocuklarınızın ve evcil hayvanlarınızın kanepenizi mahvetmesinden bıktınız mı?

Bize güvenin bu sorun düşündüğünüzden daha yaygın. Deri koltuklar, ister gerçek ister suni deri olsun, hasara çok yatkındır. Herhangi bir keskin nesne veya küçük hareketler kolayca koltukta kesiklere ve çiziklere neden olabilir.Deri koltukta kesikler ve delikler görüyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey var. Yama veya bant kullanmak en yaygın çözümdür. Ancak deri bantları da denemenizi öneririz.

Bu çözümlere daha fazla girmeden önce, deri koltuğunuzun karşılaşabileceği farklı hasar türlerinden bahsedeceğiz. Kılavuzun ikinci yarısında ise deri koltukları onarmak için uygulayabileceğiniz en iyi çözümlerden bahsedeceğiz.

Deriyi düzeltmek için süper yapıştırıcının kullanılabileceğini biliyor muydunuz? Unutmayın, deriyi yapıştırmak iki kağıt parçasını yapıştırmaya benzemez. Bu nedenle, iki parça deriyi birbirine nasıl yapıştıracağınızı bilmelisiniz. Neyse lafı fazla uzatmadan deri koltuk tamirine geçelim!

Deri Kanepe Hasarlarının Yaygın Türleri

Deri koltuklar ve diğer deri mobilyalar genellikle farklı türlerde yırtılma ve hasarlara maruz kalır ve hepsinin ayrı bir onarım süreci vardır. Hasarlı bir deri koltuk, sorunun ne olduğuna bağlı olarak çözümler gerektirecektir.

Bu bölümde, deri kanepenizde veya kanepenizde görülebilecek en yaygın hasarları ele alacağız.

1. Deri Koltuklarda Küçük Çizikler/Yırtıklar

Günlük kullanımda, deri bir kanepenin küçük çizikler ve yırtıklar geliştirmesi yaygındır. Küçük yırtıklar çeşitli şekil ve boyutlarda görünebilir. Bunlar, öncelikle düzeltilmesi için çok fazla çalışma gerektirmeyen yüzey seviyesindeki hasarlardır.

2. Deri Mobilyalarda Kesikler

Deri döşemelerde kesikler çok sık meydana gelir ve çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Çoğunlukla, bu kesikler temiz kesikler olarak görünür ve bir inç kadar derinliğe sahiptir. Keskin nesneler nedeniyle olabilir veya deri bir kanepeyi hareket ettirmeye çalıştığınızda bile görünebilirler.

3. Kaba Yamalar

Deri bir kanepeyi uzun süre kullandığınızda, büyük olasılıkla üzerinde yıpranmış kenarlar veya pürüzlü lekeler fark edeceksiniz. Ancak bu yıpranmış kenarları bulduğunuzda hemen kanepeyi değiştirmeniz gerektiğini düşünmeyin. Sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz yöntemler var.

4. Delikler ve Delikler

Evde evcil hayvan besleyen insanlar için bu çok yaygın bir sorundur. Kediler ve köpekler, kanepelerin üzerinde zıplamak için özel bir motivasyona sahiptir ve tırnakları genellikle kanepenin yüzeyinde delikler oluşturur.

Yıllar geçtikçe, küçük delikler büyük deliklere dönüşme eğilimindedir. Bunlar çoğunlukla daireseldir ve zamanında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde, boyut olarak artmaya devam edeceklerdir.

Deri Koltuk Nasıl Onarılır

Artık deri kanepenizin karşılaşabileceği en yaygın gözyaşı türlerinden bazılarını bildiğinize göre, bunları nasıl düzelteceğimize hızlıca bir göz atalım. Birinin uygulayabileceği birkaç yöntem var. Ancak bugün, kullanabileceğiniz en verimli ve zaman kazandıran çözümlerden bahsedeceğiz.

1. Deri Kanepeyi Sabitlemek İçin Bant Kullanmak

Suni deri koltuğunuzda oluşan yırtıklara hızlı bir çözüm bulmak ister misiniz? Deri bant kesikler, yırtıklar, delikler ve çizikler üzerinde harikalar yaratır. Gerçek deri veya sahte bir yiğit olsun, deri bantlar yırtıkları anında düzeltmenin harika bir yoludur.

Ancak sürece başlamadan önce, doğru araçları elinize alın. Çok fazla şeye ihtiyacınız olmayacak - bir mezura, temiz bir bez ve ovalama alkolü tüm gerekli. Bantla onarılması gereken alanı ölçerek başlayın ve ölçümü not edin.

Bunu yaptıktan sonra, bir parça yumuşak mikrofiber bez kullanarak ovalama alkolüyle bölgeyi temizlemeye devam edin. Alanı temizledikten sonra geride hiçbir kalıntı veya tiftik kalmamasını sağlamak için bu kumaşı kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Deri bandı uygulamadan önce dikkatli olun ve yüzeyde herhangi bir tiftik veya lif olup olmadığını kontrol edin. Varsa, bant iyi yapışmaz.

Temizlemeyi bitirdikten sonra bandı doğru ölçülerle keserken bir süre kurumaya bırakın. Profesyonel ipucu: Uygulamadan sonra çıkmasını veya sizi dürtmesini önlemek için bandın köşelerini yuvarlayın.

Alan kuruduktan sonra devam edin ve deri bandı hasarlı bölgeye uygulayın. Bant yapıştırıcısı deri kanepenin yüzeyine iyice yapışana kadar düzeltin.

2. Deri Tutkalı Kullanmak

Deri yapıştırıcı, çoğunlukla deri koltuklardaki yırtık ve çizikleri gidermek için kullanabileceğiniz deri tamir setinin bir parçası olarak gelir. Yapıştırıcılar süper güçlüdür ve deri bir koltukta yırtıkları tamir ederken kullanabileceğiniz harika bir araçtır.

Deri yapıştırıcının çalışması için önce kanepenin rengiyle aynı renkte bir yama bulmanız gerekecek. Uygun bir yama bulduğunuzda, onu kesimin altına koymanız ve ardından baskı uygulamanız gerekecektir.

Bunu yaparken, kendinize herhangi bir yapıştırıcı bulaştırmamaya dikkat edin, çünkü onu çıkarmak oldukça zor olacaktır. Bu tür sorunları önlemek için plastik eldiven giymenizi veya yağlı kağıt kullanmanızı öneririz.

Yapıştırıcıyı kesiğin bir tarafına sürmeyi bitirdikten sonra, diğer tarafa da sürmeye devam edin. Ve bu sırada kumaşı kesimin diğer ucuna yakın bir yere itin. En iyi sonuçları elde etmek için, yamada veya deri koltuğunuzda kırışık veya kırışık kalmadığından emin olmanızı öneririz.

3. Deri Dolgu Maddelerinden En İyi Şekilde Yararlanın

Deri dolgu malzemeleri kullanmaya başlamadan önce, kanepenin yüzeyini düzgün bir şekilde temizlemeniz önemlidir. Bunun için ılık su ve beyaz sirkeyi bir karışım haline getirin ve deriyi bununla temizleyin.

Koltuğunuzda oluşan bir kesik veya çizik üzerine deri yapıştırıcı kullandıktan sonra deri dolgu kullanmayı düşünebilirsiniz. Yapıştırıcıyı kesiğe çok yakın bir yere uyguladıktan ve kuruması için uygun zaman verdikten sonra, deri dolguyu ince tabakalar halinde uygulayın.

Teknik bilgi konusunda usta olmaya gerek yok; sadece bazı adımları izleyin. Uygun bir aplikatör alın ve deri dolguyu çizik veya kesik üzerine titizlikle uygulayın. Ve deri boya setinizin kanepenizin rengiyle tam olarak eşleştiğinden emin olun. Aksi takdirde, dolgu maddesi ağrılı bir başparmak gibi yapışacaktır. Yapıştırıcı ve dolgu kuruduktan sonra sıra boyayı sürmeye gelir.

Kusursuz görünümü elde etmek için fırça kullanmamanızı öneririz; bunun yerine alanı boyamak için bir sünger kullanın. Bu yöntemi uygulamak kesinlikle kanepenizi tamir etmenize yardımcı olacaktır.

Deri Koltuk Nasıl Onarılır Son sözler

Bununla, artık bu kılavuzun sonuna geldik!

Umarız okurken iyi vakit geçirmişsinizdir ve artık deri bir kanepeyi onarmak için daha donanımlısınızdır. Artık arkadaşlarınızdan yakın zamanda tamir edilen koltuğunuzda TV izleyerek harika bir akşam geçirmelerini isteyebilirsiniz. Yeni bir kanepe satın almaya karar vermeden önce mevcut bir kanepeyi restore etmeye çalışmak her zaman harika bir fikirdir. Görev başlangıçta göz korkutucu görünse bile, doğru aletler ve deri yüzeyleri onarmak için teknik bilgi birikimi ile, işi hemen bitirebileceksiniz.

İster çatlak, ister kesik, ister sıyrık olsun deri koltuğunuzu her durumda nasıl koruyacağınızı anlattık..

Bir cevap yazın