Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Zelzeleye uygun konut dekorasyonu yapmak demek konutun estetiğini çoğaldırmak demek değildir. Eşyalarımız ile muhtemel bir zelzele anında kendimize hayat alanı oluşturabilecek konumlandırmalar yapmaktır. Oturduğumuz konut ne kadar zelzeleye dayanıklı olursa olsun, konut dekorasyonumuz zelzelelere karşı uygun biçimde tertip edilmediyse kaza olasılığı çoğalacaktır. Ülkemizin altında bulunan yoğun faal fay hatlarından dolayı zelzeleyi en çok yaşayan ülkeler arasındayız. Ülkemizdeki insanların çoğu sismik fay hatları üzerinde yaşıyor ve olan zelzelelerde çok acı kayıplar veriyor. Öyleyse faal fay hatlarına sahip bir ülke olarak, muhtemel zelzelelerle başa çıkmak için ne gibi temkinler almalıyız? Zelzeleye dayanıklı tasarılar ve zelzeleye dayanıklılık şuuruyla neler yapmalıyız?Bu yaptığımız tertip etmeler ve tasarılamalar ile başımıza gelebilecek olan zelzelelerle gayret edebilmeliyiz. Unutmayalım ki binalar ve eşyalar can kayıplarına yol açmaz, ihtiyatsızlık can kaybına yol açar.

Zelzeleye Karşı Hazırlık Tasarıları?

Zelzeleye uygun konut dekorasyonu yapmak can kayıplarını ve mülk kayıplarını en düşük seviyeye indireceği için yapmamız gereken ilk şey zelzele tasarıyı oluşturmak. Bu surattan yapılması gereken hazırlıklar şunlardır:

  • Binalarımızın dayanıklılığını hakimiyet ettirerek dayanıklı olup olmadığını kavramalıyız. Bunun için zorunlu raporları almalıyız.
  • Konutumuzda tehlikesiz alanları tanımlamalıyız. Bu hayat üçgenlerini tespit edip zelzele anında çelişkiye düşmeden oralarda bulunmalıyız. Hayat üçgeni yaşam kurtarır.
  • Konutunizde olan eşyalarınızı duvarlara değişmezleyin. Zelzele sırasında üstünüze düşme olasılığı olan eşyaları değişmezleyerek yaralanmaları ve can kayıplarını yeniden en aza indirgemiş olursunuz.
  • Zelzeleden sonra ilk destek takımları gelene kadar size uzun bir vakit yetecek afet çantası yapın. Bu çantada olması gerekenler; besin, meşrubat, el feneri ve düdük stili yaşam kurtarıcı stoklar olması gerekir.
  • Zelzele sonrası konutunuza yakın olan bir bir araya gelme alanı tanımlayın ve zelzele anında burada bulunun.

Zelzeleye Uygun Konut Dekorasyonu

  • Zelzeleye uygun konut dekorasyonu başlığımızda en ehemmiyetli şeylerden biri koltuk, yatak, sırça tablo ve çerçeve gibi başınıza düşebilecek eşyaları doğru konumlandırıp bunlardan zarar almamayı sağlamaktır.
  • Ağır olan eşyalarınızı her zaman dolabın en altında muhafaza edin.
  • Beyaz eşyalarınızı ve dolapları kesinlikle ve kesinlikle vida desteğiyle duvarlara monte edin.
  • Sallanan ve ağır olan avizeler zelzele zamanında düşme tehlikeyi olduğu için seçim edilmemelidir.

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu

Depreme Uygun Ev Dekorasyonu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir