Dekorasayonlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Dekorasyonda renk uyumu

Biliriz ki herkes için eşyalarınız ve duvarların renk uyumu çok önemlidir. Dekorasyonda renk uyumunu sağlayarak yaşam alanınıza kusursuz bir görünüm sağlayabilirsiniz. Mobilya, aksesuar ve aydınlatma ürünleri satın aldınız. Evi tarzınızı yansıtacak şekilde dekore etmek için renklerin uyumuna da dikkat etmelisiniz.

En sevdiğiniz rengi evde görmek kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır. Alacağınız en küçük aksesuarın rengi bile evinizin havasını değiştirebilir.

Tek renkli dekorasyon

Modern evlerde en yaygın renk dekorasyonu tek renkli dekorasyondur. Genellikle tek bir rengin esas alındığı bir dekorasyondur. Örneğin siyah kullanmak istiyorsanız dekorasyonda kırık beyaz tonlar kullanmalısınız.

Hala kırmızı ve tonlarını seviyorsanız, kırmızı tonlarını yansıtan renklere halı ve perdeler de hakim olabilir. Evinizin her yerinde monokrom dekorasyonu tercih edebilirsiniz. Ancak daha koyu tonları tercih ediyorsanız, dekorasyonda daha açık tonları tercih etmelisiniz.

Dekorasayonlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?Dekorasayonlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Anolog renk

Anolog renk, son zamanların en popüler renklerinden biri ve bir anda evinizin havasını değiştirecek. Anolog edilmiş renklere sahip eşyaları daha kolay bir şekilde kombinleyebilir ve genellikle duvar ve masalarda anolog edilmiş renkleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Örneğin sarı, mavi ve yeşili birlikte kullanabilirsiniz. Veya sarı, turuncu ve kırmızıyı seçebilirsiniz. Renk dekorasyonunu simüle etmek için bu renklerin tonlarını kullanabilirsiniz.

Zıt renkler

Kontrast denilince genellikle siyah ve beyaz akla gelir. Ancak, kontrast oluşturan dekorasyonlar için birden fazla uyumlu renk kullanabilirsiniz. Kırmızı ve yeşil, sarı ve mor, mavi ve turuncu en çok tercih edilen zıt renklerdir. Ton seçimi tamamen size kalmış.

Seçtiğiniz rengi nasıl kullanmalısınız?

Eviniz için zıt bir renk, simüle edilmiş bir renk veya başka bir renk seçtiniz. Ancak bu renkleri her yerde kullanmak evinizi bunaltacak ve gözlerinizi yoracaktır. Bu yüzden evinizin geniş alanlarında açık renkleri, diğer alanlarda ise koyu renkleri kullanabilirsiniz. Kontrast renkli dekorasyon tercih ediyorsanız, mükemmel bir görünüm elde etmek için renk oranını 3'ten 7'ye ayarlayabilirsiniz.

Aynı şekilde tek renkli dekorasyon için de seçtiğiniz ana rengin %70'ini seçebilir ve diğer renklerin %30'unu paylaşabilirsiniz.

Dekorasyon yaparken sadece duvar rengini hesaplamakla kalmaz, aynı zamanda renk oranını ayarlamak için seçilen mobilyaların rengini de hesaplayabilirsiniz.

Dekorasyonda rengin önemi

Renk hayatımızın her yerinde. Üstelik birçok kişinin gözünde bu bizim psikolojimizi de yansıtıyor. Evde kullandığınız renkler sizi yansıtır.

Ayrıca yaşam alanına verdiğiniz önemi renge yansıtarak evinize güzellik katabilirsiniz. Renklerin anlamlarına ve sembolik anlamlarına bir göz atalım.

Dinamik kırmızı

Kırmızı genellikle herkesin evindeki ana renklerden biridir. Evde çeşitli kırmızılar kullanabilirsiniz. Kırmızı en göz alıcı renklerden biri olduğu için seçeceğiniz mobilyalar kırmızı olabilir.

Dekorasayonlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?Dekorasayonlarda Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Asaletin sembolü mor

Gizemli havayı sevenler için ev dekorasyonunda vazgeçilmez renklerden biri de mordur. Mor hemen hemen tüm renklerle uyum sağlayabildiği için evinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Gizemli bir atmosfer yaratmak için mobilyalarda veya duvarlarda herhangi bir mor tonu seçebilirsiniz.

Canlı sarı

Renkli bir kişiliğe sahip olduğumu söyleyenler ve bunu evime yansıtmak isteyenler arasında sarı ilk sırada olmalı. Sarı, canlılığı ve yaratıcılığı simgeleyen bir renktir. Çalışma odası için tercih edebileceğiniz sarı tonları, çocuk odası için de en ideal renklerden biri olacaktır.

Barış mavisi

Deniz kenarındaki hemen hemen her evde mavi görmeye alışkınız, bu da insana huzur veriyor. Yaşam alanınızda huzurlu dakikalar geçirebilir, eve döndüğünüzde sizi sıcak mavi tonları karşılayacaktır. Mavi de kullanım alanını güvenilir kılan özel renklerden biridir.

Bir cevap yazın