Çok Küçük Salon Dekorasyonu İçin Örnekler

Çağdaş mimari sistemleri arsa maliyetleri ile doğru orantılı olarak değişti. Fazla yükselen şehir merkezi arazi maliyetleri konutların metrekaresini altın kadar bedelli hale getirdi. Bunun sonucunda da bir kata beş daire sığdırmak zorunda kalan mimarlar konutun tasarımını, mimarisini de buna göre değiştirdi. Odalar küçülmekle kalmadı sıradan mimari kavrayışımızda bulunan bazı odalar yok oldu yerine bazı odalar geldi. Mesela oturma odasından ayrı senede iki defa arınılan, yalnızca davetli geldiğinde kapısı açılan süslü salonlarımız artık yok. Onun yerine hem gündelik kullanım için hem de davetli ağırlamak için kullandığımız oturma odası salonlar ortaya çıktı. Daha Öncekinden konutun en büyük bölümü salonlar-oturma odaları iken şimdi yemek odası kavramı gelince salonlarımız da küçüldü. Küçücük alanlarda hem davetli ağırlamak, hem yemek yemek hem de sosyalleşmek zorunda kaldık. Çok küçük salon dekorasyonu için örnekler hazırlarken size dünyanın her yerinden her stilden ve renkten örnekler derledik. Tavan arasında yaşayanların da uygulayabileceği aynı zamanda taban katta oturanların da uygulayabileceği bir yaklaşımları bir araya getirdik. O zaman bakalım madde madde çok küçük salon dekorasyonu için neler yapmak gerekli?

Mükemmel bir aydınlatma

Daha önceki yazılarımızda aydınlatmanın hem salon hem oturma odası hem de mutfak konutun hangi bölümü olursa olsun çok önemli olduğundan bahsettik. Küçük odalarda ise aydınlatmanın önemi bir kat daha çoğalıyor. Işığın büyü açısına göre bir odayı daha küçük de gösterebilirsiniz daha geniş de. Tavandan gelen aydınlatma ile odayı daha boğuk da gösterebilirsiniz yansıtılan bir aydınlatma ile daha rahat da. Çok küçük salonlarda odağı bir noktaya toplayan yoğun ışıklandırmalar yerine odanın her tarafına denk biçimde ayrılmış aydınlatmalar kullanılmalıdır. Genelce tavandan direk odaya gelen ışıklar yerine de yansıtmalı ışıklar kullanılmalıdır.

Küçük ve kullanışlı koltuklar

Aydınlatmanızı yansıtacak renklerde minimalist koltuklar. Bu koltuklar bir şahsın oturabileceği büyüklükte olmalıdır demek değil, kenarları köşeleri kalın olmayan az yer kaplayan ama çok işe yarayan içten stilde koltuklar. Hayat kurtarıcı puflar, yer minderlerini de unutmamak gerekli tabi. Çağdaş küçük salon dekorasyon örnekleri usunuza gelebilecek stilin dışındaki örnekler ile sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın