Çocuk Odası Duvar Renkleri Nasıl Olmalıdır?

Oda duvarlarındaki renklerin odanın aydınlatması açısından ne kadar büyük bir önemi varsa psikolojik açıdan da o kadar büyük tesiri vardır. Yıllarca çok büyük krallar, sultanlar tarafından kullanılan saraylara baktığımızda her birinin değişik bir stili, değişik bir teması vardır. Bu odaların temaları genelde duvar renkleri ile duvara asılan tablolar ile ve duvar kağıtları ile sağlanırdı. Bazı odalar ışıl ışıl aynalar, açık renk tonlarındaki parlak duvarlarla kaplı iken bazı odalar iç siyahlıkçı karanlık dekorasyonlar, koyu kırmızı veya koyu mavi duvarlarla kaplı olur. Bu sarayların sahipleri devlet başkanları olarak üzerinde tahkim oluşturmak istedikleri bireyleri bu karanlık, koyu renkli duvarlı odalarda ağırlarmış. Böylede odanın o boğucu tesirini kullannan devlet adamları misafirlerine ne isterlerse yaptırabilir, hangi kararları aldırmak isterse aldırırlarmış. Biz renklerin ne denli tesirli olduğunu öğreniyoruz zati. Yalnızca renklerin bu derin tesirinin bu biçimde tarih süresince kullanılmış olması alakaçtir. Çapkın prenslerin ülkenin en güzel kızlarını bir araya getirdiği balolar da tamamen aynalarla kaplı aydınlık salonlarda yapılırdı. Buranın ışıltısından gözleri kamaşan kızların aynı zamanda prens karşısında da gözleri kamaşırmış. Ister saray olsun ister malikane ister basmakalıp sıradan bir apartman dairesi. Konut dekorasyonunda renklerin tesiri çok büyük ve önemli. Peki bu duvar renklerinin en önemli olduğu oda hangisi? Tabiki çocuk odaları. Gelişim çağındaki çocukların yaratıcılıklarının desteklenmesi, iyi ve sıhhatli uyku yatabilmeleri, ders çalışırken odaklanabilmeleri ve dikkatlerinin parçalamamasında duvar renklerinin önemi büyüktür.

Yaratıcı çocuk odalarının duvar renk tonları

Sarı renk uzmanlar tarafından yaratıcılığı destekleyen, özellikle ergenlik çağındaki çocukların hayal dünyasını geliştiren bir renk olarak belirlenir. Bu rengi en canlı tonu ile kullanmak yerine azıcık pastel bir tonu ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üzerine çdenkli renklerden desenler yaparak odaya ayrı bir ambians da katabilirsiniz. Sarı üzerine yeşil renk çok natürel gevşetici bir etraf oluşturur.

Bütün bir hayal dünyası rengi, lila rengi

Lila rengi sağlık kurumularda ve bazı kamu müesseselerinde kullanılan renklerdendir. Gevşetici ve serinkanlılaştırıcı bir tesirinin olması bu kadar çok seçim edilmesinde tesirlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir