Çelik Evler ile İlgili Bilmeniz Gereken Herşey

Çelik çerçevelerin evinizi inşa etmek için uygun bir seçenek olduğunu biliyor muydunuz?

Büyük kereste maliyeti, bütçesi olanlar için oldukça rahatsız edici olabilir. Ancak, çok az insan çelik çerçeveli evlerin varlığından haberdardır ve genellikle bunlar ahşap çerçeveli evlere kıyasla %50 daha az maliyetli olabilir.

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez tanıtılan bu binalar o zamanlar büyük bir hit değildi. Ancak, Lustron Company tarafından inşa edilen 2.500 evin yaklaşık 1.500'ü, çelik çerçevelerin dayanıklılığını kanıtlıyor. Daha yakın zamanlarda, çevre bilincine sahip insanlar, azaltılmış karbon ayak izi nedeniyle çelik çerçeveli evler inşa etmeye başladılar.

Çelik Konstrüksüyon Yapı 2

Bugün size fütüristik evleri hatırlatan bu çerçeveler hakkında bilinmesi gereken her şeyi anlatmak için buradayız. O halde lafı fazla uzatmadan başlayalım!

Ev yapımı söz konusu olduğunda, çoğu insanın değişmez tercihi ahşabın yanında yer almaktı. Ancak, insanlar on dokuzuncu yüzyıl Avrupa'sında evleri çerçevelemek için metal kullanma fikrine sahip olduklarında işler değişti. Tabii o zamanlar inşaatta kullanılan ana metal çok dayanıklı olmayan dökme demir olduğu için verimli değildi.

Chicago'lu bir sanayici olan Carl Strandlund, İkinci Dünya Savaşı'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde neden olduğu konut krizini çözmeyi düşündüğünde işler bir kez daha değişti. Ancak bu sefer metal tercihi, dayanıklılık sağlayan prefabrike porselen emaye çelik oldu.

Lustron Şirketi 45.000 ev inşa etme sözü vermiş olmasına rağmen, sadece 2.500 ortaya çıktı. Bugün, hayatta kalan evlerin çoğu, ülkenin karşılaştığı zorlukları anmak için Ulusal Tarihi Yerler Kaydı'nın bir parçasıdır.

Bugün, hafif çelik çerçeveli evler inşa etmek, Ikea mobilyalarının inşasıyla ilgili olabilir. Ev çerçeveleri, ahşap çerçevelerden çok daha kısa sürede kolayca monte edilebilen kitler halinde gelir. Bununla birlikte, bir evi çerçevelemek için çelik kullanma konsepti, tasarımın temel bileşenleri de dahil olmak üzere geleneksel ahşaba çok benzer.

Çelik Çerçevelemenin Avantajları

Ahşap çerçeveler tercih edilen seçenekse, neden çelik çerçeveli evlere bir düşünce vermekle uğraşasınız ki? Başlangıç ​​olarak, bunlar hafif bir malzemedir ve genellikle ahşaptan daha sürdürülebilirdir. Noktayı eve götürmek için, çelik çerçeveli bir bina inşa etmenin bazı avantajlarını bir araya getirdik. Öyleyse, onları kontrol edelim!

1. Ahşaptan Daha Güçlü

Çelik çerçeveler, ev inşa etmek için kullanılan normal keresteden daha güçlüdür. Kullanılan çelik de daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Çelik çerçeve kullanırken eğilme veya genişleme konusunda endişelenmenize gerek yok. Çelik, sel veya fırtına gibi doğal afetler olduğunda evinizin hasar görmesini veya çatlamasını bile önlemeye yardımcı olur.

Genel olarak, çelik çerçevelerin ömrü, kirleticilerle veya daha yüksek nem seviyeleriyle temas ettiğinde bile yaklaşık 150 yıl olarak alınır. Ayrıca çelik çerçeveler, ahşaptan farklı olarak geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir.

Belirtmek istediğimiz bir diğer husus ise yeni ahşabın eski ahşap kadar dayanıklı olmadığıdır. Ve yaşlı ormanlar sadece kereste elde etmek için kesilmemelidir. Bu nedenle, çerçeveleme için kullanılan genç ahşap, yaşlı ağaçlardan elde edilen ahşap kadar dayanıklı değildir.

Hatta birçoğu, bir evin iç kısımlarını çerçevelemek için ahşabın kullanıldığı ve stabilite için dış kabukta çeliğin kullanıldığı hibrit bir yöntem kullanmaya bile geçti.

2. Ateş ve Nem Direnci

Ahşabın karşılaştığı iki yaygın sorun, ateşe ve suya karşı savunmasızlığıdır. İtfaiyeciler genellikle ahşap çerçeveli binalardaki yangınları durdurmakta zorlanırlar. Buna karşılık, çelik yanıcı değildir, bu nedenle yangının yayılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, çelik 550°F'den daha yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa, mukavemetini kaybedebilir.

Ateş gibi, çelik çerçeveler de suya dayanıklıdır, bu nedenle küf oluşumu, yağmur hasarı veya büzülme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Çoğu çelik çerçeveli ev, dayanıklılığı artıran termitler gibi zararlılardan da aridir.

Evinizin ömrünü uzatmak için emaye, kaplanmış veya galvanizli çelik kullanarak paslanmayı bile durdurabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı, çelik çerçeveli bir ev çok daha az bakım gerektirir ve bu da onu bütçesi olanlar için uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

3. Zaman Kazandıran

Ahşap çerçevelerle karşılaştırıldığında, çelik çerçevelerle inşa etmek nispeten kolaydır ve çok az veya hiç ağır ekipman gerektirmez. Çerçevenin parçaları, şirket tarafından sağlanan kılavuz izlenerek kolayca bir araya getirilebilir. Bunun nedeni, çelik çerçevelerin çoğunun fabrikadan bir şekilde monte edilmiş olarak gelmesidir. Bu nedenle, kereste çekme veya özel çivi tabancalarına sahip olma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Prefabrik çerçeveler, kurulduktan sonra eğilme veya hareket etme şansı olmadığından daha da faydalıdır. Ayrıca, doğru markayı seçerseniz, metal çerçeveler, sıhhi tesisat ve elektrikli bileşenlerin montajı için önceden delinmiş deliklerle birlikte gelir.

4. Özelleştirilebilir

Dürüst olmak gerekirse, çelik kirişlerden yapılmış bir ev çerçevesinin özelleştirilebileceğini hayal etmek zor. Ancak çelik çerçeveler daha doğru ve özelleştirilmiş yapılara izin verecek şekilde yapıldığı için gerçek oldukça farklıdır. Ayrıca sayısız tasarım olanağından oluşan bir katalogdan hayalinizdeki evi de seçebilirsiniz.

Ayrıca çelik binaların mutlaka sadece çelik bileşenlerle inşa edilmesi gerekmiyor. Birçok modern ev inşaatçısı, projelerine benzersiz bitişler getirmek için başka malzemeler kullanır. Çelik çerçevelerle çalışmanın en iyi yanı, estetik bir tasarım elde etmek için alçıpan veya alçı kullanmak gibi geleneksel yaklaşımlarla oldukça başarılı olmalarıdır.

Çoğu şirket ayrıca garaj, tarım binaları ve hatta ahırlar eklemek için kitler taşıdığından, çelik çerçeveli evinizin yaşam alanlarıyla sınırlı olması gerekmez. Ayrıca, çoğu çelik çerçeveli ev şirketi, beklentilerinizi veya alan gereksiniminizi karşılayan bir ev inşa etmenize yardımcı olacak soruları ve istekleri memnuniyetle karşılar.

5. Çevre İçin Daha İyi

İnsanların hafif çelik çerçeveyi seçmesinin başlıca nedenlerinden biri, çevre üzerinde daha az etkiye sahip olmasıdır. Anlayacağınız gibi, çelik yapmak için ahşap çerçeveli muadillerinin aksine ağaç kesmeye gerek yoktur.

Bunun da ötesinde, çelik üretmek için hiçbir tehlikeli kimyasal kullanılmaz, bu da çevre için her zaman iyi bir haberdir. Ayrıca, tüm çelik bileşenler %100 geri dönüştürülebilir ve her yıl 650 milyon ton çelik geri dönüştürülür. Çelik endüstrisi, Kuzey Amerika'daki en büyük geri dönüşümcü olarak bile kabul edilir.

Evinizde çelik çerçeveler kullanmak, hiç bitmeyen yaşam döngüsü nedeniyle daha küçük bir ekolojik ayak izi bırakmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca güneş panelleri ve çevre dostu izolasyon ekleyerek çelik evinizi enerji verimli hale getirme seçeneğiniz var.

Çelik Çerçevelemenin Dezavantajları

Bununla birlikte, bu kadar çok avantaja rağmen, ev inşa etmek için çelik çerçeve kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Çoğu inşaatçı, çelik evlerin dezavantajlarının yarattığı sonuçları azaltmak için her zaman bir şeyleri çözmenin bir yolu olduğunu düşünüyor. Ancak, onlar hakkında size bilgi vermenin haklı olduğunu düşünüyoruz.

Şimdi çelik çerçeve kullanmanın dezavantajlarına bir göz atalım:

1. Yalıtımın Sağlanması

Çelik çerçeve evler daha çevre dostu bir seçenek olarak görülse de, zayıf yalıtım ve enerji verimliliğinden büyük ölçüde zarar görebilirler. Bunun nedeni, çeliğin ahşaptan daha iyi bir ısı iletkeni olması ve bu da termal köprüleme olgusuna yol açabilmesidir. Yalıtım verimliliğini %60'a kadar etkileyerek daha yüksek ısıtma ve soğutma maliyetlerine neden olabilir.

Bununla birlikte, daha iyi yalıtım elde etmek için sorunu en aza indirmenin yolları vardır. Popüler bir seçim, ısıyı hızlı bir şekilde iletmelerini önlemek için kirişleri yalıtım levhalarıyla sarmaktır. Konut yapımında kullanılan diğer bir teknik, daha iyi yalıtım ve dış etkenlere karşı koruma sağlamak için hibrit çelik ve ahşap çerçeve kullanmaktır.

Yeni ev sahipleri, bölgeye uygun hammadde ve yalıtım seçeneklerini görüşmek için yerel bir müteahhit ile iletişime geçebilir.

2. Sınırlı Çatı Tasarımları

Çelik evlerinizi yaptırırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de çatı tasarımlarında sınırlı seçeneklerdir. Metal çerçeveli çatılar genellikle çatı pencerelerinden veya yüksek perdelerden yoksundur ve oldukça düz görünümlüdür. Bazen inşaat sürecinde çatıya ahşap çerçeveler eklemek, daha özelleştirilmiş bir tasarım elde etmenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla çatı kotu aramak, normal seçeneklerden çok daha pahalıya mal olabilir.

3. Belediye Onayı Almada Zorluk

Çelik ev inşaatı için belediye onayı almayı zor bulan insanlar oldu. Bunun nedeni, birçok kurumun, çeliğin ev sahiplerinin ihtiyaçlarına göre üstün bir seçim olduğunun hala farkında olmamasıdır. Hatta bazı alanların inşaat için kullanılabilecek malzemelerle ilgili özel kuralları vardır.

Deneyimli bir müteahhit ile temasa geçmek, çelik evinizi inşa etmek için hazırlık çalışmaları konusunda rehberlik sağlayacakları için bu sorunu kolaylaştırabilir.

4. Paslanma Problemi

Bu noktaya daha önce değindiğimizi fark etmiş olabilirsiniz. Çelik evler genellikle paslanmaya karşı dayanıklı olsa da, sızıntıların onarılmamış veya işlenmemiş olması metali paslanmaya meyilli hale getirebilir. Bu, evinizin altyapısını etkileyerek daha yüksek onarım maliyetlerine yol açabilir.

Bu sorunu önlemek için, suya dayanıklılık için işlenmiş metal sağlayan bir markadan çelik çerçeve veya hazır ev kitleri satın almayı deneyin. Ayrıca paradan tasarruf etmek ve çalışan boruların bakım için düzenli olarak kontrol edilmesini sağlamak için çerçeveleri kendiniz boyayabilir veya kaplayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ?

Çelik çerçeve evleri inşa etmek daha mı ucuz?

Çelik çerçeve veya kitleri temin etmek için seçtiğiniz firmaya göre maliyetler daha düşük olabilir. Ancak, tüm evi bitirmenin toplam maliyeti, tasarımınıza veya mimari tercihlerinize göre değişebilir. Yalıtımı mükemmelleştirmek ve evi enerji açısından verimli hale getirmek için biraz daha fazla para harcamanız gerekebilir.

Çelik çerçeveli evlerin maliyetini düşüren bir diğer husus, daha az iş gücü ve özel aletlere duyulan ihtiyaçtır. Mümkün olan en iyi fiyatı almak için çelik evler inşa etme konusunda deneyimli bir müteahhit ile iletişime geçmenizi öneririz.

Çelik çerçeveli evlerin sorunları nelerdir?

Çoğu bina seçiminin artıları ve eksileri vardır. Çelik çerçeveli evlerde bu, termal köprülemenin neden olduğu düzensiz yalıtım şeklinde gelir. Ana sorun, çeliğin daha yüksek ısı iletkenliğinde yatmaktadır, bu da eşit olmayan sıcaklık nedeniyle ısıtma ve soğutma sisteminizin daha fazla çalışmasını gerektirir.

Var olan bir diğer yaygın sorun, çatınızın stilini değiştirememektir. Çoğu çelik evin, kit ile birlikte gelen veya kurulu çerçeve için en iyi sonucu veren geleneksel bir çatısı vardır. Bunun dışında, özellikle bu tür binaların bulunmadığı bir alanda inşa ederken, çelik çerçeveli bir ev için uygun sigorta ve ipotek bulmak zor olabilir.

Bir evi çerçevelemek için çelik kullanabilir misin?

Evet, bir evi çerçevelemek için kesinlikle çeliği kullanabilirsiniz ve teknik, II. Dünya Savaşı'nın sonundan beri mevcuttur. Bu günlerde çerçeveleme için hafif çelik kullanılmaktadır, bu da değer vereceğiniz uzun ömürlü bir ev tasarlamanıza olanak tanır.

Ahşaptan farklı olarak, prefabrik çerçeveler ve ev kitleri satan şirketler olduğu için tüm evi sıfırdan tasarlamanız gerekmez. Hazırlık çalışmalarını en aza indirmenin yanı sıra, bu kitler ev inşası için gereken süreyi de azaltır.

Çelik çerçeveli evler daha mı pahalı?

Bir ev inşa ederken hatırlanması gereken şeylerden biri, tasarım seçiminizin özelliklerine göre maliyetin değişmesidir. Örneğin, çelik çerçeveli bir ev inşa etmeyi seçerseniz, tam olarak ev inşa setine göre, ahşap çerçeveler kullanmak kadar pahalı olmayabilir.

Ancak, daha kaliteli iç duvarlar, daha iyi yalıtım veya alanı genişletmek için daha fazla para harcamanız gerekebilir. Sıfırdan metal çerçeveler oluşturmayı seçtiğinizde de geçerlidir. Bu nedenle, bir çelik çerçeve ev inşa etmenin ilk maliyeti pahalı görünse bile, sunulan üstün koruma ve dayanıklılık göz önüne alındığında, nihai fatura buna değebilir.

Hangisi daha iyi, ahşap mı yoksa metal çerçeve mi?

Dürüst olmak gerekirse, ahşap veya metal çerçeveleme arasında seçim yapmanın net bir cevabı yok. Geleneksel malzemelerle daha rahatsanız ve evin yalıtımında maliyetten tasarruf etmek istiyorsanız, ahşap çerçeveli bir ev seçebilirsiniz. Ahşap ayrıca daha iyi estetik değer sağlar ve metal binalara kıyasla evlerin daha kolay satılmasını sağlar. Çoğu inşaatçı ahşap için kullanılır, bu nedenle projeniz için kolayca bir tane bulabilirsiniz.

Öte yandan, minimum hazırlık çalışmasına değer veriyorsanız ve dayanıklılığının sağladığı faydaları destekliyorsanız, metal üstün bir seçim olabilir. Metal evler, çelik çerçevelerle yapıldığında daha çevre dostudur. Sık kullanılmayacak yeni bir mülk inşa etmek istiyorsanız, düşük bakım avantajından da yararlanabilirsiniz.

Çelik Çerçeve Evler Son sözler

Çelik çerçeveli evler hakkında size söylememiz gereken her şey bu. Bir sonraki ev inşa projenizde ilerlerken metal çerçevelere bir fikir vereceğinizi umuyoruz.

Bunu söyledikten sonra, ikinci el metal çerçeveli evler satın almanın bir tane inşa etmek kadar basit olmadığını bilmenizi isteriz. Piyasada bulursanız iyice inceleyin.

Bir evin sağlığından emin olmak için aranacak bazı anlatı işaretleri, şüpheli çatlaklar, korozyon alanları ve çarpık kapılar veya pencere açıklıklarıdır. Diğer metaller yeterli dayanıklılığa sahip olmayabileceğinden, sadece çelik çerçeveli evler almanızı öneririz.

Çelik çerçeveli bir ev inşa etmeye karar verdiyseniz, uygun bir kit bulmak için zaman ayırın. İnşaatın basitliği ve ödüllendirici sonuçları nedeniyle proje üzerinde çalışmaktan keyif alacağınızdan eminiz.

Bir cevap yazın