Cam Kavanozdan Avize Yapımı

Cam Kavanozdan Avize Yapımı Nasıl?

Elimizdeki atık malzemeler ile mükemmel geri dönüşüm projeleri yapabiliriz. Bu güzel tasarımları evimizde dekoratif öğe, mobilya yada farklı şekillerde kullanabiliriz. Bu makalemizde sizlere cam kavanozlardan mükemmel bir avize yapmayı anlatacağız.

Biraz elektrik konusunda teknik bilginiz varsa ortaya harika bir sonuç çıkarabilirsiniz. Annelerimizin konserve yapmak için aldığı konserve kavanozlarına bu gözle hiç bakmamışsınızdır. Kullanmadığınız fazla kavanozlar artık yer kaplamak yerine mükemmel dekoratif bir avize olacak.

Cam Kavanozdan Avize Yapımı

Cam Kavanozdan Avize Yapımı

Yukarıda geri dönüşüm hakkında bu kadar bahsetmişken tabi ki evinizdeki eski cam kavanozlarınızın da geri dönüşümü ile aşağıda yapımını anlatacağım şekilde avize yapabilir, mutfaklarınızda, balkonlarınızda, teraslarınızda ve hatta var ise yiyecek odanızda yiyecek masası üzerinde cam kavanoz ile avize dekoru yapabilirsiniz.

Cam kavanoz ile avize yapabilmeniz için bir kaç malzemeyi temin etmeniz gerekmektedir. Sonlandığinde avizeniz ortalama bu şekilde olacaktır. Tabi ki tercih ettiğiniz kavanoz ve öteki malzemelere nazaran değişkenlik gösterecektir.

Bir veya bir kaç adet cam kavanoz (Kaçlı olmasını istiyorsanız o kadar kullanabilirsiniz.)

Elektrik tesisatı (Kavanoz sayısına gore ( Ampul, duy, kablo))

Sprey boya

1 adet çivi ve çekiç

Yapım Aşaması : 

Kavanozlardan avize tasarımı için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Öncelikle kavanozların kapaklarını duy bağlantısı yapmak için hazırlamalısınız. Bunun için önce duyu kapağın üzerine koyup, çevresini bir kalem ile çizip, kapak üzerine kalıbını çıkarın.

Ardından çive ve çekiç desteği ile kapak üzerinde çizdiğiniz yerden delmeye başlayın.

Deldikten sonrasında oluşturulan boşluk duyu yerleştirmek için kullanılacaktır.

Bu boşluğa montaj halkasını kullanarak duyu takının.

Bundan sonra duy, kablo ve kavanoz kapağınızda bir renk uyumu olmasını istiyorsanız sprey boya yardımıyla güzelce boyayın. Duyun içine boya kaçmaması için dikkat edin.

Bir süre boyamaya bırakın. Kuruduktan sonrasında nerede kullanmak istiyorsanız oraya montajını yapın.

Birden fazla kavanoz kullanıyorsanız montaj için üst kısmına dikdörtgen yada daire şekilde bir parça kullanabilirsiniz. Bu malzemenin cinsi ve şekli sizin hayal gücünüze bağlı kalsın. Bu malzemeye açacağınız deliklerden kabloları geçirin ve tavandaki yerine monte edin.

Montajdan sonrasında duylara ampulleri takın.

Son olarak kavanozları kapaklara takının. Artık harika bir avizeye haiz oldunuz.

Duy bağlantı kısımları kablolar ile ilgili bilginiz yoksa bir elektrikçiden yardım alabilirsiniz. Özellikle tavana monte etme kısmında zorlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın