Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Özellikle pandemi sonrası dönemde ortak çalışma alanları giderek daha popüler hale geliyor. 2019'da dünya çapında yaklaşık 19.000 ortak çalışma ofisi vardı . Zorunlu sokağa çıkma yasakları 2020'de büyümelerini yavaşlatırken, ortak çalışma alanlarının 2021'den itibaren tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşacağı ve 2024 yılına kadar tahmini 42.000'e ulaşacağı tahmin ediliyor .

Artık birçok işletme, çalışanlarının tamamen uzaktan çalışmasına izin vererek iş gücünü merkezden uzaklaştırmayı tercih ediyor. Evden çalışmak büyük bir avantaj olsa da, bazı insanlar ara sıra ortam değişikliği yaparak biraz daha sosyal bir ortam istiyor. Ortak çalışma alanlarının kullanışlı olduğu yerler bunlardır.

Bir çalışma alanını, bir ofisin kahve dükkanıyla kütüphaneyle buluşması gibi düşünün.

Ticari bir tasarımcıysanız ve becerilerinizi genişletmek istiyorsanız, ortak çalışma alanı tasarımına dalmak sizin için harika bir yoldur. Bu gönderi, başarıyı teşvik eden ve doğru demografiyi çeken ortak çalışma alanının nasıl tasarlanacağına dair ipuçları sunuyor.


Bireysel Çalışma Alanları

Çalışanlara odaklanabilecekleri, bir iş görüşmesine veya bire bir toplantıya odaklanabilecekleri bireysel iş alanları sunmak önemlidir. Bir ortak çalışma alanının, özünde insanların başkalarıyla birlikte çalışmak için bir araya geldiği bir alan olduğu doğrudur. Ancak birçok insan, evden uzakta, hala bireysel bir iş istasyonunda veya bölmede oturup projeleri üzerinde yalnız çalışabilecekleri bir çalışma alanı ister.

Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Açık Hava Çalışma Alanları

Ortak çalışma alanı tasarımı, açık hava çalışma alanları gerektirir. İster küçük masalar ve sandalyeler, ister banklı dev bir ortak masa olsun. Fikir, çalışanların diğer çalışanlarla yakın bir yerde oturması ve böylece üretkenliği teşvik etmesidir. Karışma ve ağ oluşturma, ortak çalışma kültürünün büyük bir parçasıdır, bu nedenle alanı bunu göz önünde bulundurarak tasarladığınızdan emin olun.

Kahve ve atıştırmalıklar

İnsanlar kahve ve atıştırmalıklar olmadan bir iş gününde hayatta kalamazlar. Belki de bu bir abartı, ancak ortak çalışma alanı tasarımınızın daha fazla çalışanı çekmesini istiyorsanız, onlara self-servis bir kahve veya snack bar sunmalısınız. Daha da iyisi, müşterinizin bütçesi varsa, taze demlenmiş kahve, sağlıklı atıştırmalıklar ve tam zamanlı bir barista ile gerçek bir kahve mutfağı önerebilirsiniz.

Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Esnek oturma düzenleri

Bir çalışma alanı tasarlarken, kafe tarzı yastıklı yuvarlak masalar, rahat koltuklar, ergonomik ofis koltukları, kabinler, masalar, bölmeler gibi çeşitli oturma düzenlemeleri olduğundan emin olun. Müşteriniz daha yaratıcı bir kitleyi hedefliyoruz. Örneğin teknoloji start-up türleri, tasarımcılar ve yazarlar birkaç puf, hamak veya puf atarak çeşitlendirebiliriz.

Farklı temalar

İmkanlar buna izin veriyorsa, farklı temalara sahip birkaç farklı çalışma alanı oluşturmayı düşünün. Yaratıcı çalışanlar genellikle hareket ettiklerinde ve ortamı değiştirdiklerinde ilham alırlar ve bunu bir ortak çalışma alanında sunmak yaratıcılıklarını geliştirmeye yardımcı olacaktır. Aynı üniversite kütüphanesinde olduğu gibi ayrı bölgeler de oluşturabilirsiniz. Örneğin, bir sessiz bölge (mavi), bir işbirliği bölgesi (mor) ve bir ara bölge (sarı). Profesyonel bir ofis alanı planlama yazılımı kullanmak , en iyi sonuçları elde etmek için farklı düzenlerle oynamanıza yardımcı olacaktır.

Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Çekici tasarım

İnsanlar güzel mekanlara çekilir. Bu hayatın bir gerçeğidir. Bu nedenle, ortak çalışma alanı tasarımınız ne kadar estetik olarak hoş olursa, o kadar fazla insanı çekecek ve üye olmak, projeleri üzerinde çalışmak için orada zaman harcamak için daha fazla motive olacaklardır. İyi tasarım ve iyi işlev, başarılı bir ortak çalışma alanının reçetesidir. Hepsini bir araya getirmek tasarımcı olarak sizin işiniz.

Biyofilik bileşenler

Bu yalnızca ortak çalışma alanları için geçerli değildir, aynı zamanda biyofilik bileşenlerin (yani yeşillik ve doğal renkler ve dokular) eklenmesi , alanı daha sıcak hale getirecek, genel üretkenliği iyileştirecek, stres seviyelerini azaltacak ve odaklanmayı artıracaktır. Bu, ortak çalışma alanına bitkiler, bol güneş ışığı ve toprak renkleri ve malzemeleri dahil ederek kolayca başarılabilir.

Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Ofis ihtiyaçları

Tıpkı geleneksel bir ofis gibi, bir ortak çalışma alanı tasarlamak, çalışanların işlerini kolaylaştırmak için ihtiyaç duyabilecekleri ofis gereksinimlerini düşünmenizi gerektirir. Çok sayıda priz (hem normal hem de USB), uygun aydınlatma, üyelerin eşyalarını güvende tutabilecekleri bir alan (belki de kilitli dolaplar), yazıcılar ve fotokopi makineleri için ayrılmış bir alan, sizin müşterinizin başarıyı artırabileceğini ve yapabileceğini düşündüğünüz her şeyi ekleyin. Alan daha geniş bir demografiyle daha çekici oluyor.

Bir cevap yazın