Çağlar Boyunca Döşeme Trendleri

Çok uzun zamandır, zemin döşemelerinin, kalıcı, işlevsel ve hatta şık bir ev özelliği olduğunu öğrendik. Evinizin döşemesi,g ünlük yaşamınızın çok önemli bir parçasıdır ve yaşam alanları için bir temel sağlar, ancak aynı zamanda evinizin geçmişinin benzersiz bir hikayesini de anlatabilir. Eski evler için tarihi döşeme, evin geçmişi ile ilgili ciddi fikir verebilir. Tarihi evinizi yeniden şekillendirmek veya satmak istiyorsanız, popüler döşeme stillerinin tarihini ve döşeme trendlerinin evrimini bilmek isteyebilirsiniz. Bu makalede zemin döşemelerinin tarih boyunca geçtiği yolları, son olarak da 2021 için trendleri inceleyeceğiz.

Döşeme Trendleri Neden Önemlidir?

Tarzlar güncellendikçe ve insanların zevkleri değiştikçe, iç tasarım yeni stiller ve popüler trendler alır. Yeni gelişmeler, yenilikler ve icatlar, üretim ve kurulum süreçlerini kolaylaştırdı ve sürekli değişiyor. İki yıl önceki en son trendler bile, günümüzün popüler döşeme stillerinden farklı olabiliyor. Zeminleriniz estetiğinizi ve yaşam tarzınızı yansıtmalı. Şanslıyız ki modern trendler yaşam alanlarımızı iyileştirmede çok yol alıyor.

Mevcut döşeme trendleri de büyük ölçüde geçmişten esinleniyor. Trendler zamanla gelip geçmiş olsa da, parkeyi taklit eden otantik parke döşeme seçenekleri 20. yüzyıldan beri tekrar popülerlik kazandı. Zemin üretiminde yaşanan sürekli iyileştirmeler, seçeneklerinizin sürekli arttığı anlamına gelir. Sürdürülebilir ve su geçirmez vinil veya doğal ahşap dokusunu taklit eden laminat zeminler gibi daha dayanıklı ve uygun fiyatlı seçeneklerle artık doğal sert ahşap görünümünü elde edebilirsiniz. Popüler döşeme trendlerini takip etmek de yaşam alanlarınız için önemli bir seçenek olabilir. Evinizi satmak istediğinizde, en son trendlere uygun olarak güncellenmiş zemin kaplaması önemli bir değer katabilir.

Döşemenin Evrimi

Döşeme zaman içinde nasıl değişti? Artık döşemelerimiz için egzotik ahşabı ithal edebiliyor olsak da, insanlar daha önce döşemeleri için ne kullanabilecekleri konusunda çok daha sınırlıydı. Zeminler için hasat edilen ahşap, bölgedeki mevcudiyetin yanı sıra yönetilebilir fiyata bağlıydı.

Evimizin en önemli özelliklerinden biri konusunda ne kadar ilerlediğimize bir göz atalım!

1700'lerde döşeme

Barok döneminde, parke döşeme yalnızca kraliyet zeminleri ve daha sonra daha zengin Amerikan evleri için tasarlandı. Sömürge Amerika'sında, en eski evlerde, yerel sıkı taneli sert ağaçlardan veya eski ve yavaş büyüyen çamlardan yapılmış temel döşeme tahtaları vardı. Bu ahşaplar daha sert ve daha dayanıklı zeminlere katkıda bulundu ve ayrıca daha geniş kalaslar verdi. Bu pratik ve sade zeminler çıplak bırakıldı ve zamanla pürüzsüz bir şekilde aşındı. Zeminleri parlak hale getirmek ve onlara sıcak bir görünüm kazandırmak için kullanılan vernikler ancak 20. yüzyılın sonlarında popüler hale gelecekti ve 18. yüzyıl ahşabındaki budaklar ve diğer kusurlar yaygındı.

Kesilen keresteyi döşeme için bükülebilir keresteye dönüştürme süreci zorluydu ve insanlar genellikle kaba biçilmiş tahtaları kare kenarlı bitiriyordu. Destek kirişlerine ve kirişlere ön yüzleri çivilenmiş olan geniş döşeme tahtaları arasında genellikle boşluklar vardı.

Sanayi Devrimi Dönemi Döşeme

Sanayi Devrimi, buharla çalışan makinelerin ve kalasların birleştirilmesine ve açıkta herhangi bir çivi bırakmadan çivilenmesine izin veren dil ve oluk kalıplamanın ortaya çıkmasına tanık oldu. Yeni üretim ekipmanları ve teknikleri sayesinde bir zamanlar üretimi emek yoğun olan kilimler, zeminler ve fayanslar artık çok daha erişilebilir ve uygun fiyatlı hale geldi. İşçiler ayrıca, büyüyen ülke genelinde çok daha fazla sayıda seçeneğe izin veren büyük ölçekte bitmiş kereste üretebildiler.

Bu süre zarfında, döşeme tasarımı, rokoko, oryantal ve rönesans tarzlarının daha dekoratif estetiğinden büyük ölçüde esinlendi. Parke döşeme, evler için çok daha temiz ve çekici bir seçenek haline geldi ve gerçek şerit döşemeler yeniden popüler hale geldi ve sanayi devrimi'nin bir ürünü olarak 1880'lerde oldukça uygun fiyatlı ve güvenilirdi.

Buharla çalışan makineler, meşe ve akçaağaç gibi yoğun sert ağaçların öğütülmesini de kolaylaştırdı. Bu frezeleme, insanların her bir levhanın kenarlarını, kullanışlı bir dil ve oluk bağlantı sistemi haline getirmesine olanak sağladı. Sert çam ve köknar genellikle şerit zeminler için kullanılırken, dişbudak, karaağaç ve kestane gibi sert ağaçlar ve çam gibi yumuşak ağaçlar geniş tahta zeminler için popüler seçeneklerdi. Erken şerit zeminler, resmi salonlar ve yemek alanları gibi evin daha iyi odaları için ayrılmış olsa da, 20. yüzyılda çoğu evde neredeyse evrensel hale gelecekti.

1840'lar ayrıca karo yapımının doğuşuna ve ayrıntılı, dekoratif karo kaplamalar yapmak için yeni tekniklere de tanık oldu.

Viktorya Dönemi Döşeme Stilleri

1800'lerde döşenen parke zeminler, kalp çamı, meşe veya kestane gibi olgun ağaçlardan yapılmıştır. Bu ahşap zeminler çıplak, mat ve rustik olma eğilimindeydi ve çoğunlukla 2 ve 3 inç genişliğindeki tahtalar halinde organize edildi. Tersine, eski ahşap zeminler yaklaşık 8 inç genişliğinde tahtalar kullandı. Bu daha geniş tahtalar hala daha kırsal alanlardaki evlerde veya mutfak ve yatak odası gibi ikincil alanlarda kullanılıyordu.

Yavaş yavaş, parke zeminler, çeşitli karmaşık desenlerle parke zeminlere dönüştü. Parke ya da karmaşık bir desenle döşemeye işlenmiş ahşap geometrik mozaik, 1600'lerde zengin Fransız mülk sahiplerine kadar uzanır. Bununla birlikte, bu döşeme dönemi, yapay malzeme yaratmanın en erken aşamalarına da tanık oldu. 1860'larda pamuklu ince kumaş, oksitlenmiş keten tohumu yağı ve mantar tozu karışımından muşamba yaratılmasıyla, sentetik olarak bilinen yeni bir döşeme türü ortaya çıktı.

1900'lerde Sentetik Döşeme

Yenilikçiler doğal ve üretilmiş malzemeleri kaynaştırdıkça, zemin kaplamaları yeni seçeneklerle mevcut hale geldi. Sentetiklerin yükselişi sırasında, yeni lüks vinil karo, laminat ve muşamba zeminler, doğal ahşap ve taş görünümünü taklit edebildikleri için hızla popülerlik kazandı. 

1920'lerde polivinil klorür vinilin (PVC) icadı, vinil döşemede sınırsız tasarım potansiyeli anlamına geliyordu. Vinil, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yüzyılın en iyi yapı malzemelerinden biri olarak önemli ölçüde büyüdü. 1970'lerde laminat parkenin piyasaya sürülmesi, insanlar için döşeme seçeneklerinin çeşitlendirilmesine de yardımcı oldu. Laminat parke, çok katmanlı sentetik ürünlerden yapılır ve çok daha uygun fiyata gerçekçi bir ahşap görünümü sunar.

Orta ve Geç 20. Yüzyıl Döşeme

Linolyum karolar, 1900'lerin ortalarına kadar, özellikle banyo ve mutfaklarda son derece popüler kaldı. Bu döşeme dönemi, beyaz ve siyah kareli karoların popülaritesindeki artışı da gördü. Tam duvardan duvara halı, 1960'lardan 1980'lere kadar patladı ve orta sınıf Amerikalılar için daha erişilebilir hale geldi. Bu dönem aynı zamanda çok çeşitli ikonik renk kombinasyonları, benzersiz karo tasarımları ve dekoratif desenli döşemeleri de beraberinde getirdi.

1900'lerin başlarındaki zeminler esas olarak kauçuk, mantar, keçe ve asbestten yapılmıştır, ancak 1900'ler ilerledikçe, insanlar parke zeminleri için daha fazla çeşitlilik ve daha fazla parlaklık elde ettiler . 20. yüzyılın ortalarına gelindiğinde, ahşap döşeme, geleneksel, bitmemiş meşe veya akçaağaçtan, ceviz, maun ve kiraz dahil olmak üzere çok çeşitli ahşap türlerinden yapılmış çok daha zengin bir kaplamaya dönüştü.Yüzyıl ortası parke zeminlerin çoğu, orijinal kakmalara ve dekoratif desenlere de sahipti.

Ek olarak, 1960'lar, daha fazla dayanıklılık için kompozit veya mühendislik bileşenleri ile birleştirilmiş doğal ahşap yapı olan mühendislik ahşap döşemenin icadına tanık oldu. Mühendislik ahşap döşemenin önemli bir yararı, aşırı hava koşullarına uyum sağlaması ve şiddetli ısı ve neme dayanabilmesidir.

Yavaş yavaş, daha sık değiştirme ve güncelleme gerektiğinden halıların modası geçti ve parke bir kez daha popüler bir döşeme olarak konumunu yeniden kazandı. İnsanlar eski halıyı kaldırdıklarında, genellikle eski parke zeminleri ortaya çıkardılar, daha sonra yenileyebilir ve orijinal durumlarına geri dönebilirlerdi.

21. Yüzyılda Döşeme

2000'lerin başında, insanlar farklı ahşap boyama tonlarına ek olarak, eskitilmiş ve dokulu parke zeminlere yeni bir bakış atıyorlardı. Mat, gri ve geniş plakalar bir kez daha şık hale geldi ve insanlar lüks vinil karoların satın alınabilirliğini ve sert ahşabı taklit etme kabiliyetini takdir ettiler.

Modern zamanlarda seçim yapabileceğiniz sayısız döşeme stili var. Doğal taştan sert ahşaba ve sentetik malzemeye kadar seçenekleriniz sınırsız!

Tarihi Döşeme Trendlerini Taklit Etme

Evinize yeni döşeme söz konusu olduğunda, popüler stil seçeneklerinden biri tarihi döşeme trendlerini taklit etmektir. Birçok insan, tarihi ahşap döşemenin açıktaki kusurlarının, budaklarının ve diğer kusurlarının orijinalliğini ve eski görünümünü takdir ediyor. Orijinal, tarihi ev döşemesinin zamansız görünümünü ve hissini yeniden yaratmak istiyorsanız, asırlık döşeme tahtalarının görünümünü ve hissini yönlendirebilen geri kazanılmış ahşap kullanmayı düşünün.

Tarihi binalardan kurtarılmış ahşaptan antika ahşap döşeme ve geri kazanılmış ahşap döşeme, tarihi evlerin ahşap zeminlerinin eski ve sıkıntılı görünümünü taklit eden parke döşeme için iki seçenek. Bazı geri kazanılmış ahşaplar, ahırların, depoların ve diğer yapıların kirişlerinden, panellerinden ve döşeme tahtalarından şekillendirilebilir ve ahşabın tarihini ve derin dokusunu sergileyebilir.

Tarihi döşemeyi taklit etmenin bir başka yolu da yeni döşediğiniz döşemeleri evin orijinal döşemesiyle harmanlamaktır. Örneğin, eski bir evi yeniliyorsanız ve yeni döşemenizin mevcut döşemelerinize uymasını istiyorsanız, tutarlılığı korumak için eski döşemeleri soyabilir, yenileyebilir ve hem mevcut hem de yeni döşemelerinizi boyayabilirsiniz.

2021'de En İyi 5 Döşeme Trendi

Sert zemin döşeme, yaşam alanlarında popüler bir seçim olmaya devam ederken, halılar yatak odaları ve rahat alanlar için hala en önemli seçenek. İşte 2021 için en yeni ve en sıcak döşeme trendlerinden bazıları.

Sert ağaç

Geniş tahta parke döşeme, küçük odaları daha büyük göstermek ve doğal bir zarafet aşılamak için kullanılan yeni bir döşeme trendidir. Geniş tahta döşeme, ahşabın doğal girintilerini, budaklarını ve damarlarını gösterirken geleneksel ancak rustik bir stili korur. Griler, beyazlar ve diğer açık renklerde son yıllarda ahşap döşeme için popüler seçenekler haline geldi. Beyaz badanalı ahşap, neredeyse her iç stili tamamlayan taze, doğal ve minimal bir görünüm sunar.

Yaygın bir parke döşeme şekli, mühendislik parkesidir. Mühendislik parke döşeme, güzellik ve dayanıklılık sunar ve az bakım gerektirir, uygun fiyatlı ve neme dayanıklıdır. Yapay malzemelerden ve değişen yönlerde yerleştirilmiş kontrplak katmanları ile bir üst parke tabakasından oluşur.

Laminat

Denenmiş ve gerçek laminat parke, masif parkeyi taklit ederve çekici, uygun fiyatlı ve bakımı kolaydır. Laminat aynı zamanda yoğun bir yaşam tarzına ayak uydurmak ve hayatın karışıklıklarıyla başa çıkmak için mükemmel bir seçenektir. Su geçirmez laminat parke, su geçirmez dikişleri ve leke tutmaz malzemesi sayesinde ek konfor sağlar. Dokulu çok katmanlı tasarım ayrıca laminata daha doğal bir görünüm kazandırır. 2021 döşeme trendlerine ayak uydurmak için, evinizi daha ferah hissettirmek için sarı ve bal gibi tonlarda yüksek çeşitlilikte, ahşap görünümlü laminat deneyin.

Kiremit

Karo döşeme klasik bir görünüm sağlar ve pratik ve çok yönlüdür. Birçok karo doğal olarak su geçirmezdir, ayrıca dayanıklı ve temizlenmesi kolaydır. Göz alıcı stili girişler, çamurluklar ve mutfaklar için harika olan pişmiş toprak, popülerliğini koruyan bir karo stilidir.

Fayans döşeme,tasarımınızı öne çıkaracak organik ve zıt şekiller, geometrikler ve harç ile denemeler yapmanızı sağlar. Modaya uygun ve modern bir görünüm için evinizin alanlarında döşeme geçişleri oluşturmayı deneyin veya herhangi bir odada güzel vurgular oluşturmak için desenler halinde düzenlenmiş döşemeleri kullanın. 

Halı

Halı, yıllar içinde birden fazla yükseltme görmüş klasik bir döşeme seçeneğidir. Pek çok insan , halı döşemenin dayanıklılığını ve rahatlığını,şu anda mevcut olan halı malzemelerinin çeşitliliğini takdir ediyor . 2021'deki bazı modaya uygun seçenekler arasında shag veya friz halı, Berber halı ve geleneksel geniş dokuma, polyester ve naylon malzemelerden kesilmiş ve bukleli halı yer alıyor.

Zemininiz için desenleri karo halılarla karıştırıp eşleştirmekten çekinmeyin ya da evinizin çeşitli bölümlerini parçalamak ve sıcaklık katmak için dekoratif alan kilimleri ekleyin! Cesur geometrik desenler kullanmak, herhangi bir odada bir açıklama yapacak. Ayrıca, öncelikle geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış halılar için çevre dostu seçenekler de bulabilirsiniz.

Vinil

İnsanlar hala vinil döşemeyi zeminlerde inanılmaz derecede modaya uygun ve zevkli bir seçim olarak görüyorlar . Vinilin temizlenmesi ve bakımı kolaydır, pek çok ev sahibi rahatlığını ve kolay bakımını sever. Vinil döşeme ayrıca doğal ve şık bir görünüme sahiptir ve çeşitli dekoratif desenlere sahip olabilir.

Lüks vinil plakalar birbirine uyum sağlar ve genellikle mantar da dahil olmak üzere sürdürülebilir desteklere sahiptir. Gerçek ahşap, taş veya kiremit görünümünü taklit ederler ve dayanıklı ve suya dayanıklıdırlar. Lüks vinil plakalar ve fayanslar da geniş bir renk ve stil yelpazesine sahiptir. Retro ama zevkli bir görünüm için desenli lüks vinil döşeme kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın