Birbirinden Güzel Salon Dekorasyon Önerileri

Birbirinden Güzel Salon Dekorasyon Önerileri

Dekorasyona başlamadan önce bazı salon dekorasyon önerilerini aklınızda bulundurmalısınız. Salonun bir ev için ne kadar önemli olduğunu da unutmamak gerekir. Bu önerileri göz önünde bulundurarak yapacağınız dekorasyon istenilen görsel etkiyi yaratacaktır. Sizler için hazırladığımız bu listeye bakalım. Biz yazımızda en etkili salon dekorasyonu önerilerine odaklanacağız;

Salonun Şekli Eşya Seçimi ve Yerleşimi Açısından Önem Taşır

Kare bir oturma odanız varsa, TV'nin yerini belirledikten sonra koltukları birbirine göre yerleştirebilirsiniz. Kare bir sehpa için orta sehpanızı seçmeniz akıllıca olacaktır.
L şeklindeki salonda yemek alanını diğer alanlardan ayırma imkanına sahipsiniz. Bu size uygun hareket kabiliyeti sağlayacaktır.
Öte yandan dikdörtgen salonda yemek masasını kapıya yakın bir yere yerleştirerek kullanışlı hizmetler sağlayabilirsiniz.

Koltuk gruplarının ve TV ünitelerinin konumlandırılması

Koltuk grubunu güneşli bir yere yerleştirmek size rahat bir kullanım sağlayabilir. TV'yi yerleştirirken güneşin doğrudan TV ekranına gelmemesine dikkat edin.
Küçük salonda L koltuk takımı yerden tasarruf etmenize yardımcı olur. Eşyalar arasında hareket için boşluk bırakmak oturma odanızın ferah olmasına yardımcı olacaktır.

Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Aksesuarlar

Aksesuarlar, lobide farklı renkler yakalamak istediğinizde kullanabileceğiniz malzemelerdir.
Eşyalarınızın rengiyle kontrast oluşturan aksesuarların seçilmesi dikkat çekecek ve güzel bir etki yaratacaktır.
Dekoratif halı ve minderler oturma odanıza canlılık katacaktır. Bu tür aksesuarları seçerken eşyalarınızın rengine ve formuna uygun ürünler seçmelisiniz.
Aynalar derinlik hissi yaratabilen modaya uygun aksesuarlardır. Doğru kullanıldığında küçük bir alanda ferahlık hissi yaratmaya yardımcı olurlar.
Metal portatif aydınlatma ekipmanları sayesinde sadece salonunuzun dekorasyon ihtiyacını karşılamakla kalmaz, aynı zamanda aydınlatma ihtiyaçlarını da karşılar. Salonun ışıksız köşeleri portatif aydınlatma ile daha ferah hale getirilebilir.
Geometrik şekillere sahip objeler, oturma odanıza farklı stiller ve canlı bitki yaşam enerjisi katabilme özelliğine sahiptir.
Seçeceğiniz aksesuarlar kullanacağınız alanla orantılı olmalıdır. Küçük salonda büyük aksesuarlar kullanım alanını sınırlandırmakta ve görsel dengesizliğe neden olmaktadır.

Renk Seçimi

Renkler doğru seçildiğinde sadece oturma odanızın havasını değiştirmeyecek, aynı zamanda dekorasyonunuzu görsel olarak da destekleyecektir.
Açık renklerin kullanılması küçük alanları daha ferah hale getirebilir.
Sakin ve huzurlu bir atmosfer yakalamak istediğinizde gri tonları tercih edilebilir.
Pop art etkilerine uygun canlı ve sıcak renkler kullanarak bu yılın trendi olan oturma odanıza canlılık katabilirsiniz.
Doğayı referans alarak, ev hayatı hissi yaratmak için tercih ettiğiniz rengi kullanabilirsiniz. Birbirini tamamlayan renkler kullanmanın yanı sıra, zıt renklerin etkisiyle de kontrast hissini yakalayabilirsiniz.
Aksesuarların renginin diğer alanlarla kontrast oluşturacak şekilde belirlenmesi dekorasyonunuza olumlu yansıyacaktır.
Duvar kağıdı kullanmayı tercih ederseniz, geometrik formların kullanımı da hareket enerjisi yaratabilir.
Çalışma Alanı Tasarım İpuçları

Mobilya yerleştirme

Salon bizi sakin ve huzurlu hissettirmelidir. Bu nedenle, öğelerin karışıklığından ve aşırı kullanımından kaçınmak gerekir.
Eşyaları yerleştirirken öncelikle bir odak noktası belirlemeli ve harekete geçmelisiniz.
Eşyalar işlevsel olmalı, gereksiz alanlarda kafa karışıklığına neden olacak şekilde kullanılmamalıdır.
Oturma odasındaki en büyük mobilya, yerleştirilen ilk eşya olmalı ve eşyaların yerleştirilmesi, faaliyet alanını sınırlamamalıdır.
Perde ve mobilyaların koordinasyonuna dikkat edilmelidir.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ev dekorasyonu ile ilgili daha fazla öneri ve yorum için kategorilerini inceleyebilirsiniz. Farklı ülkelerde ev dekorasyonları nasıldır araştırıyoruz.

Bir cevap yazın