Banyo Fayans Boyama Nasıl Yapılır?

Banyo dekorasyonunda bazen çok küçük değişler büyük tesirler yaratabilir. Mesela tüm banyo dekorasyonunu baştan başa yaptırmak çok maliyetli bir iş olsa da banyo içerisindeki bazı kısımları yenileyerek tertemiz bir banyoya sahip olabilirsiniz. Bu banyo yenilemeleri başında da fayansları değiştirmek ya da boyamak kazanç. Yıpranmış, parlaklığı gitmiş ya da rengi solmuş banyo fayansları nasıl boyanır?

Banyo fayansları boyanır mı?

Banyo Fayans Boyama Nasıl Yapılır?
Banyo fayansları boyanır, ancak bazı noktalar vardır. Fayanslarda kullandığınız boya tipine göre çok kalıcı olmayabilir. Özelikle sürekli suyla temas eden alanlarda kullanılan boya tipini iyi seçmek gerekli. Mümkünse tabandaki, duşa kabin içerisindeki ya da kenarlarındaki fayanslar ile lavabo kenarlarındaki fayansları boyamamak gerekli. Çünkü bu fayansların boyası çok süratli bir biçimde yıpranabilir. Duvarlarda, su ile teması çok fazla olmayan fayansları ise basitlikle boyayabilirsiniz. Seramik banyo fayanslarını şöyle boyayabilirsiniz.

  1. İlk safha, hazırlık.

Fayansların tamamen pak olması gerek. Bunun için belki mutfakta kullandığımız bulaşık tellerini kullanabilirsiniz. Fayansları çizmeden bütün kirlerden izlerden temizletin. Sonrasında fayansları ıslak bir sünger ile silin ve kurumaya vazgeçin. 2. Mobilyaları boyamadan önce zımparalarız, burada da aynı biçimde fayansları zımparalamak gerekiyor. Parlak kısımları gidermek tabanı mat bir hale getirmek için sentetik zımpara kullanarak tabanı hazırlayabilirsiniz. Isterseniz burada zımpara cihazı da seçim edebilirsiniz. 3.zımparaladıktan sonra tozları silin, fayansları pırıl pırıl bir hale getirin. 4. Boyayın. Boya seçimi fayans boyamada harekâtında çok önemlidir. Fayansları boyamak için kullanabileceğiniz iki değişik boya tipi vardır. Epoksi boya: fayans gibi boyaması güç ve renk yakalatması meşekkatli taban boyamalarında kullanılan bu boya kuruması güç bir boyadır. Boya kullanım yönergeleri yönünde kurutmasını hazırlamasını yapabilirsiniz. Lateks fayans boyası: altına astar attıktan sonra üzerine sürebileceğiniz bir boyadır. Fayans seramik boyamalarında en iyi neticeyi elde edebileceğiniz boya budur. Renk vaziyetine göre iki kat boyama yapabilirsiniz. Fayans boyamalarını yaparken aralarındaki dezdolları boyamamaya, boya dokunduysa da sonrasında hemen silmeye özen gösterebilirsiniz.

Bir cevap yazın