Balkon Çiçek Çeşitleri

Dış süsleyici çalışması olarak konutunuzun dış cephesi için ehemmiyetli bir yere sahip olan çiçekler, balkon çiçek çeşitleri ile daha canlı estetik ve renkli bir hale bürünüyor.Özellikle balkon çiçek yetiştiriciliği yapaksanız, seçtiğiniz nebatın cinsini iyi öğrenmeniz gerekiyor. Ayrıca bu nebat ve çiçekleri bulunduğunuz yerin abuhava şartları ile örtüşüp örtüşmediğine dikkat etmelisiniz.Her nebatın her abuhavaya geçim sağlamadığını düşünerek doğru çiçek nebatını doğru zamanlarda yetiştirmeye itina göstermelisiniz. Ayrıca bahçe ve balkonlarınızın metrekare boyutlarına dikkat ederek, alana göre nebatlar seçim etmelisiniz.  Ufak balkonlu alanlarda ise, daha hacimli ve azametli çiçek nebatlarını öne çıkarmalısınız.

Balkon Çiçek Çeşitleri ile Balkonlarınızı Renklendirin

Balkon dekorasyonu için çiçek tasarımlarını, özelliklerini ve yetiştirme evrelerini doğru bir biçimde yürütmeniz gerekiyor. Balkon çiçek çeşitleri içinde lavanta çiçeğini seçim edebilirsiniz.  Bakımı oldukça basit olan ve iletken her cins toprağa geçim sağlayan bu nebatı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Lavanta kireçli bölge topraklarını hoşlanan; sıhhatli bir gelişim gösteren bir nebattır. Özelikle budama operasyonunu sıçramadan toprağı havalandırarak, iki senede bir organik gübrelerle, kompostlar aracılığı ile toprağın gelişimini süratlendirebilirsiniz. Toprakiletkenlik özelliği gösteren ve doğrudan güneş alan begonvil çiçekleri ile balkonlarınızı süsleyebilirsiniz. Rengi, dokusu ve canlılığı ile estetik bir görünüme sahip olan begonvili, yelli ve daha korunaklı alanlarda rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Doğru Balkon Çiçek Çeşitlerini Kullanarak Sıhhatli ve Tehlikesiz Çiçek Yetiştiriciliği Yapın

Balkon ve düzeylerinizde doğru ve beceriksizsiz bir çiçek yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız öncelikli olarak nebatın abuhava ve güneş koşulları ile geçim sağlamanıza dikkat etmelisiniz. Toprak özelliklerinin yanı gizeme budama, sulama, gübreleme ve havalandırma operasyonlarını da periyodik olarak faaliyete geçilmelisiniz. Misalin yasemin gibi çiçekler, pembe renkli tomurcukları ile yaz aylarında filizleniyor. Nebatı nemli ve geçirgenoranı yüksek olan topraklarda filizlendirmelisiniz.  Saksıda yaşam verdiğiniz çiçekleri genellikle fazla yeli olmayan alan ve köşelere vazgeçmelisiniz. Balkon çiçek çeşitleri içinde, sardunya,  petunya  kahkaha çiçeği hercai menekşe gibi nebat cinslerini seçim edebilirsiniz. Ayrıca camgüzeli, zinya  lekeli hanım çiçeği gibi birbirinden renkli ve güzel kokulu çiçek modelini neşeyle yetiştirebilirsiniz.


Bir cevap yazın