Ahşap Zeminler için Janka Sertlik Derecelendirme Ölçeği

Farklı ahşap çeşitlerinin doğal olarak çeşitli sertlik seviyeleri vardır ve Janka sertlik ölçeği, ahşap türlerini karşılaştırmanın standart olarak kabul edilmiş bir yoludur. Janka ahşap sertlik ölçeği, ahşap zemin seçerken göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz tek faktör olmasa da, yaşam tarzınız ve ihtiyaçlarınız için doğru zemini seçmekte size yol gösterecektir.

Janka Sertağaç Ölçeği Nedir?

Janka sert ağaç ölçeği ismini ABD Tarım Bakanlığı Orman Ürünleri Laboratuvarı için çalışan Gabriel Janka'dan almıştır. Ölçeği, ahşapları karşılaştırmak için diş açma ve aşınma testi kullanır. Sıkı bir şekilde kontrol edilen koşullarda, çelik bir bilye, ağır bir kuvvet kullanılarak benzer ahşap plakaların içine itilir. Her ağaç türü, top ahşaba yarıya kadar gömülmeden önce farklı miktarda basınç alabilir - bu test, Janka sert ağaç ölçeğinin temel aldığı şeydir. Ahşabın sertliği ahşap tanelerinin yönüne göre değişir. Dik bir kalas yüzeyinde yapılan testlerin "yan sertlik" olduğu söylenir. Bir kütüğün kesilmiş yüzeyinin testine "uç sertliği" testi denir. Yan sertlik, farklılıklar küçük olmasına ve genellikle ihmal edilmesine rağmen, "radyal sertlik" ve "teğet sertlik" olarak daha da ayrılabilir.

Tahtanın sertliği, topu tahtaya itmek için gereken kuvvet miktarıyla (lbf veya kuvvet pound cinsinden) ölçülür. Janka sertlik derecelendirmelerinin bazı popüler örnekleri şunları içerir:

  • Kırmızı Meşe: 1,290 lbf
  • Siyah Kiraz: 950 lbf
  • Amerikan Kayını: 1.300 lbf
  • Brezilya Kirazı: 2,350 lbf
  • Sert Akçaağaç: 1.450 lbf
  • Diğer örnek ölçümler için Janka hardness test - Wikipedia sayfası kontrol edilebilir.

Janka Sertağaç Ölçeği Önemli mi?

Genel kabule göre, ahşabın döşeme için kullanılması için 1.000 lbf veya daha yüksek bir dereceye sahip olmasını bekleriz, ancak dikkate alınması gereken birkaç ekstra faktör daha vardır. Bunlardan ilki, daha yüksek bir Janka sertağaç ölçeği derecesi her zaman daha iyi olmamasıdır. Çok sert ahşapların kesilmesi veya işlenmesi zor olabilir, bu da döşeme seçeneklerinizi sınırlayabilir ve zeminleri daha pahalı hale getirebilir.

Janka sert ağaç skalası ahşabı ham haliyle değerlendirir, ancak parke zeminler için hazırlanan ahşap, daha esnek ve daha güçlü hale getirmek için özel cilalarla işlenebilir ve kaplanabilir. Bugün, birçok işlem, ezilmelere maruz kalmadan doğal ahşap zemin görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Son olarak, bugün birçok ahşap zemin, sert ahşaptan yapılmıştır. İşlenmiş parke, birlikte çaprazlanmış parke katmanlarından oluşur ve bu, zeminlerinizi gerçekten parçalarının toplamından daha fazlasını yapabilir. Mühendislik ahşap döşeme bazen sert ahşaptan daha güçlü olabilir veya çeşitli derecelere sahip farklı ahşaplardan oluşabilir.

Janka sert ağaç ölçeği girintileri ölçer, böylece mobilya, yüksek topuklu ayakkabılar ve evcil hayvanların etkilerini yaklaşık olarak tahmin edebilir. Ancak, başka bir hasar öngörmeyebilir. Örnek olarka ahşaba zarar verecek faktörlerden nemin nasıl tepki verdiğini, çatlama veya kusurları olma olasılığını veya bir evde ne kadar verimli olabileceğini dikkate almaz.

Bir cevap yazın