Ağır Eşyaların Altındaki Zeminleri Korumanın İpuçları

Mutfağınızda veya banyoda çamaşır makinesi, buzdolabı gibi, ağır eşyalar yıllarca aynı yerinde kalır ve bu da zamanla zemin yüzeyinde ezik ve oyuklara neden olabilir. Üstelik çamaşır ya da kurutma makinesi gibi titreme ihtimali olan eşyalar zeminlerinize daha da fazla zarar verecektir. Ayrıca cihazlarınızı altlarını temizlemek veya servise götürmek için ara sıra hareket ettirmeniz gerekebilir ve bu olduğunda zeminlerinizi korumak için bazı ek önlemler almalısınız.

Döşemenizi Eşyalardan Nasıl Korursunuz?

Döşemenizin eşyalardan korunmasını sağlamak için birkaç şey yapabilirsiniz:

  • Kurum yapılırken veya bakımını yaparken dikkatli olun: Birisi sizin için bir buzdolabı kuruyorsa, zeminlere zarar vermemeye dikkat ettiğinden emin olun. Ağır eşyaların altlarını temizlemek için hareket ettirmek yerine, altlarındaki ve etrafındaki kiri temizlemek için vakumlu bir çubuk eklentisi kullanmayı düşünün. Eşyayı ileri geri hareket ettirmek zeminde çiziklere neden olabilir.
  • Eşyaların düz olduğundan emin olun: Herhangi bir eğim olmadığından emin olmak için eşyanızın konulacağı zemini ölçün. Küçük bir eğim bile hareket etmesine neden olabilir ve bu da oyuklar ve çizikler oluşturabilir.
  • Eşyanız ile zemin arasına bir bariyer yerleştirin: Hasarı önlemenin en etkili yollarından biri, ağır cihazlarınızı bir parça kontrplak üzerine yerleştirmek veya makinenin doğrudan zeminde durmamasını sağlamak için başka bir bariyer kullanmaktır. Titreşim önleyici pedleri üreticilerden ve birçok mağazadan satın alabilirsiniz. Bunları cihazlarınızın alt kısmına yerleştirdiğinizde, sert ahşabın çizilmesini bile önleyebilirsiniz.
  • Bakımları aksatmayın: Arızalı cihazlar daha fazla titreyebilir ve bu da zeminlerinizi riske atabilir. Herhangi bir parça kırılırsa zemini kazıyabilir ve cihazınız yavaş bir sızıntı yapıyorsa siz fark etmeden önce bir süre altında su hasarı olabilir. Cihazlarınızı düzenli olarak kontrol ederek iyi durumda olduklarından emin olun ve herhangi bir bakıma veya çalışmaya ihtiyaç duymaları halinde onarım çağırın.
  • Cihazlarınızı sert yüzeylere yerleştirin: Cihazlarınızı, ağırlığa dayanacak şekilde özel olarak tasarlanmış karo veya sert yüzeyli odalara yerleştirmeyi düşünün. Döşemeniz de eziklere ve çizilmelere karşı dayanıklı olmalıdır. Eklenmiş bir son kat veya çizilmez yüzey katmanı ile döşeme, zeminlerinizin en iyi şekilde görünmesini sağlamanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir