Ev Yenilemenize İlham Verecek 5 Oturma Odası Tasarım Trendi

Pandemi, tüm dünya da bulunan işletmelerde birçok değişikliği tetikledi. Evden çalışmaktan esnek çalışma tarzlarına ve programlarına kadar herkes için ortak olan bir şey var: İnsanlar artık evlerinde her zamankinden daha fazla zaman geçiriyorlar. Bu, aynı anda hem rahat yaşamanıza hem de çalışmanıza izin verecek çok işlevli bir alana nihayet sahip olmak için bir ev tadilatına yatırım yapmak için mükemmel bir zaman olabilir.

İç mekanınızın tüm köşelerini vurgulamak önemlidir, ancak oturma odanızı nasıl daha fazla canlandırabileceğinize daha fazla dikkat etmeniz gerekecek. Ne de olsa bu, ailenizin, arkadaşlarınızın ve misafirlerinizin çoğunun takılacağı alan olabilir. Estetiğe öncelik vermenin yanı sıra, işlevsel ve rahat olduğundan emin olmak istersiniz.

Bugün birçok ev sahibi tarafından sevilen bu ilham verici tasarım trendlerinden bazılarını uygulayarak oturma odanıza çekidüzen verebilirsiniz.

Oturma Odası Tasarım

#1 İyi Koordineli Renk Paleti

Renkleri uyumlu hale getirme trendi ile evlerinize şıklık katmak artık çok kolay. Her yıl trend olan oturma odası renkleri var ve duvarlarınıza ve diğer yüzeylerinize yeni bir kat boya ekleyerek yaşam alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Duvarlarınızın rengine göre mobilya parçaları, döşemeler, kırlentler ve buna uygun diğer dekorları seçebilirsiniz.

İster nötr tonlar ister daha parlak bir boya rengi tercih edin, oturma odanızda her zaman harika görünen iç tasarımlar ve dekorlar bulabilirsiniz. Anahtar, ruh hali panonuza bağlı kalmak ve renk paletinin korunmasını sağlamaktır.

#2 Ek Oturma Alanları

Birçok aile, film izlemek, oyun oynamak veya sadece her birinin gününün nasıl geçtiğini tartışmak gibi planlı aktiviteler yaparken bir araya gelip oturma odasında vakit geçirmeyi sever. Bu nedenle, tüm aile üyelerinin ve hatta davetli misafirlerin ağırlanabilmesi için bu alana daha fazla oturma alanı eklemek çok önemlidir. Şeklini beğenmediğiniz bir oturma odasına sahip olsanız bile, daha fazla koltuk eklemek için yeniden düzenlemek mümkündür.

İnsanlar evde daha fazla zaman geçirmeye başladığından, daha rahat koltuklara yatırım yapmak ve daha fazla masa ve dinlenme alanı dahil etmek mantıklı. Örneğin, oturma odanıza değer ve işlev katacağını düşündüğünüz iç mekan şezlongları, masaj koltuğu veya diğer mobilyalar için alışveriş yapabilirsiniz. Birlikte yapmayı planladığınız aktiviteler ne olursa olsun, herkese yetecek kadar yer olduğundan emin olun.

#3 Minimalist Oturma Odası Tasarımı

Çoğu oturma odasında uygulanan minimalist tasarım konsepti, günümüzün en büyük ev trendlerinden biridir. Bu sadece apartman dairelerinde, kat mülkiyeti birimlerinde ve küçük evlerde geçerli değildir. Büyük evleri olan birçok ev sahibi, herhangi bir yaşam alanına daha az dağınık bir görünüm kazandırdığı için aynı iç tasarım ve temayı da uygulamıştır.

İnsanlar artık daha sık evde çalıştıkları için sakin, temiz ve huzurlu bir ortamda olmak isteyeceklerdir. Minimalist bir oturma odası, birçok fonksiyonel mobilya ve görünümünü güzelleştiren tasarımları bir araya getirerek elde edilebilir. Minimalist bir tasarım, paslanmaz çelik, ahşap ve çağdaş bir yapı ve tasarımla sonuçlanan diğer malzemeler gibi çeşitli malzemeleri bir araya getirir. Oturma odanızda minimalist bir tasarım elde etmek için sıcak ve nötr renkleri de kullanabilirsiniz.

Oturma Odası Tasarım

#4 Aydınlatma Armatürleri

Ambiyansı değiştirmek için oturma odası için aydınlatma kullanma fikri, aslında dekorasyon yapmaktan daha popüler hale geliyor. Oturma odasının yalnızca bir büyük tavan lambasına sahip olduğu ve başka bir şeyin olmadığı günler geride kaldı. Artık ev sahipleri, eve daha fazla aydınlatma ve estetik çekicilik katan diğer çekici aydınlatma armatürlerine yatırım yapıyor ve bunları birleştiriyor. Lüks aydınlatmaya yatırım yapacak bütçeniz yoksa, geri dönüştürülmüş malzemelerden sarkıt aydınlatma armatürleri oluşturabilirsiniz.

Aydınlık bir alanla, siz ve aileniz oturma odasında daha rahat ve konforlu hissedebilirsiniz. Masa lambalarından apliklere ve sarkıt lambalara kadar oturma odanızın tasarımıyla harika bir uyum sağlayabilir herhangi bir aydınlatma armatürünü seçebilirsiniz. Bazı ev sahipleri, yeniden kablolama gerektirmeyen atmosferik bir görünüm ister; bu nedenle, duvarlara takılan ve hatta başlıklar için aydınlatmayı kıskaçlayan geçmeli çözümler yüksek talep görmektedir. Yaşam alanlarına kişilik enjeksiyonu, cesur, heykelsi aydınlatma armatürleri stilleriyle kolayca elde edilir. Öyleyse şimdi alışveriş yapın ve oturma odanızın aydınlatmasına uygun ilaveyi bulun.

#5 Eğlence Sistemleri

Salgının daha fazla aileyi kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmesi ihtiyaçları da bu doğrultuda değiştirdi. Dolayısıyla eğlence alanına olan ihtiyaç da artıyor. Aileler öncelikle birlikte film izlemek isterler, bu da daha iyi ses sistemlerine, daha yüksek çözünürlüklü TV ekranlarına ve diğer birçok cihaza ve teknoloji aygıtına sahip olmak istedikleri anlamına gelir.

Multimedya alanına dönüştürülebilecek bir oturma odası alanı yaratın. Çocuklarınızın film izlerken abur cubur yemesi için masalar ekleyin ve koltukların rahat ve işlevsel olmasını sağlayın. Cihazlarınızı, kontrollerinizi, oyun ekipmanlarınızı vb. barındırabilecek dolaplara ve ev eğlencesi depolama alanına da yatırım yapabilirsiniz. Bunları, bu araçların oturma odanızı karıştırmaması için düzenleyin.

Bir cevap yazın