5 Adımda Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kendi tarzınızı yansıtan yenilik, moda ve sıcaklık dolu bir mekan; "5 adımda ev dekorasyonu nasıl tamamlanır?" Bu soru üzerinde duracağız.

Farklı ve güzel bir ev hayalinizi gerçekleştirmek, yaşam alanınızda konfor ve şıklığı yakalamak için bazı bilgilere ihtiyacınız var.

İstediğiniz ev dekorasyon stiline karar verin

Öncelikle evinizin dekorasyon stilini belirleyin ve belirlediğiniz stille ilgili örneklerin doğru olup olmadığını kontrol edin.

Bu sayede ne tür mobilyalar almanız ve yolda nasıl bir yerleşime girmeniz gerektiği konusunda bir yol haritasına sahip olursunuz.

Fikir üretme açısından; modern, rustik, İskandinav, Akdeniz, eklektik, çağdaş, deniz kenarı ve geleneksel tarzdaki dekorasyon örneklerini yazımızın devamında görebilirsiniz.

Modern tarzda ev dekorasyonu

Modern tarzda dekore edilmiş; ön büro tasarımında ferah bir alan bırakın. Kalabalıktan uzak, rahat ve pratik mobilya ve ev dekorasyonu kullanımını ifade eder.

Ülke tarzı ev dekorasyonu

Country tarzı dekorasyon; doğal olarak en modern olan ev dekorasyonunu ifade etmek için ahşap mobilyalar ve doğal taş kullanır.

İskandinav tarzı ev dekorasyonu

İskandinav tarzı dekorasyon; pratik mobilyalar, kirli beyaz renk uyumu ve aksesuarlarla küçük mekanlarda kullanılan ev dekorasyonunu ifade eder.

Akdeniz tarzı ev dekorasyonu

Akdeniz tarzı dekorasyon; beyaz, mavi ve yeşil renklerin ahşap aksesuarlarla en modern olduğu sade bir ev dekorasyonunu ifade eder.

 Eklektik ev dekorasyonu

Eklektik dekorasyon tarzı; kendine özgü tasarım anlayışı ile farklı mobilya ve aksesuar kullanımının ön planda olduğu, sahibinin karakterini yansıtan ev dekorasyonunu ifade eder.

 Modern tarzda ev dekorasyonu

Modern tarz dekorasyon; farklı renkleri bir araya getirerek sıra dışı ev dekorasyonunu ifade eder.

Plaj tarzı ev dekorasyonu örnekleri

Plaj tarzı dekorasyon; mavi, beyaz ve bej şömineleri, ahşap aksesuarları ve ferah ev dekorasyonlarını temsil ediyor.

Geleneksel ev dekorasyonu örnekleri

Geleneksel tarzda dekore edilmiş, on ya da yirmi yıl önce popüler olan yer döşemeleri, elli yıllık yadigarı yaşam ve yemek takımlarını, otuz yıl önce sıklıkla kullanılan avizeleri ve duvarlarında eski fotoğraflı ev dekorasyonlarını temsil ediyor.

Evinizin büyüklüğüne göre mobilya alın

Dekorasyon stilini belirledikten sonra sıra mobilya almaya gelir. Yapmanız gereken ilk şey, evinizdeki odanın büyüklüğünü anlamaktır.

Dükkanda geniş bir alanda sergilenen mobilyalar küçük bir odada güzel durmuyor.

Ayrıca mobilya rengini seçerken evinizin ışık alma durumunu da göz önünde bulundurmalısınız. İyi aydınlatılmış bir evde renk çok önemli olmasa da, az aydınlatılmış bir evde siyah, antrasit, kahverengi gibi koyu tonlardan uzak durmak doğrudur.

Farklı aydınlatma ürünleri için tercih

Evinizin göze hoş gelmesi için yeterli aydınlatmaya sahip olması gerekir.

Düşük ışıklı evler ve farklı olmak isteyenler için ana aydınlatma ile birlikte abajur, spot, abajur ve LED aydınlatma modelleri kullanılmalıdır.

Rengi unutma

Dekorasyonda renk uyumu göz ardı edilemeyecek bir konudur.

Evdeki mobilyalar, halılar, perdeler ve aksesuarlar uyumlu renkler benimsemelidir. Tabii bu hepsinin aynı renk olduğu anlamına gelmiyor.

Odadaki renkleri yastık kılıfı, koltuk, halı ve perde, aksesuar ve üçlü kanepe, yatak örtüsü ve halı şeklinde atamak daha doğru olacaktır.

Aksesuarların cazibesini kontrol edin

Evdeki aksesuarlar, kadınlar için çanta, erkekler için saat gibidir. Aksesuarlar evin öne çıkan ve dekorasyonun vazgeçilmez bir parçasıdır.

En zorlandığınız anlarda aksesuarlar size yardımcı olur, olmadı dediğinizde ise son noktayı ev dekorasyonuna koyun.

Aksesuarlar ile her alanda rahat renk geçişleri sağlayabilirsiniz.

Masa, saat, çerçeve, biblo, canlı çiçek gibi aksesuarları kullanarak konsolun üst kısmını, sehpayı, köşelerdeki boşlukları parlatabilirsiniz.

Bir cevap yazın